Açık sütlerin sağlık için risk teşkil ettiğini belirten Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık; “Sokakta satılan açık sütler zararlı mikroorganizmalar ve çamaşır sodası, antibiyotik gibi zararlı kimyasallar içerebilir. Her zaman kaynağı belli olan sağlıklı ambalajında sütleri tercih edin.” uyarısında bulundu.

Son zamanlarda artan merdiven altı üretim ve beraberinde sokak sütçülerinin yaygınlaşması nedeniyle harekete geçen Ulusal Süt Konseyi, vatandaşı açık süt tüketmemeleri konusunda uyardı. Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, piyasada bulunan kaynağı ve saklama koşulları bilinmeyen açık sütlerin tehlike saçtığını söyledi. Prof. Dr. Artık; “Sütü çiğ olarak tüketebilmek için hiçbir hastalık riski taşımadığını bilmemiz gerek. Kaynatma, pastörizasyon, UHT gibi ısıl işlem uygulamasına tabi tutulmayan çiğ süt tüketmek, sağlığa zararlı birçok bakterinin de vücuda alınması demektir.” şeklinde konuştu.

Kaynağını bilmediğimiz sütlerin zararlı mikroorganizmalar, çamaşır sodası, antibiyotik gibi zararlı kimyasallar ve karbonat, nişasta gibi yabancı maddeler içerebildiğini ifade eden Nevzat Artık, şöyle devam etti:

“Bu sütler brusella, tüberküloz gibi hayvan hastalıklarının insanlara geçişi konusunda risk taşır. Çünkü sağım hijyeni ve muhafaza şartlarına uyulmadan tüketiciye satılır. Fakat UHT ve pastörize yöntemi ile bu riskler ortadan kaldırılır. UHT (Ultra Yüksek Sıcaklık) işlem ya da pastörize etme, süte uzun raf ömrü veren süreçlerdir. Isıtma sürecinde mikroorganizmalar ve patojenler öldürülerek, katkı maddesi ilave etmeden içimi güvenli ve uzun ömürlü bir ürün elde edilir.”

“Sağlıklı ambalajında sütü tercih edin”

UHT işlem, ürünün havada bulunan mikroorganizmalar tarafından kirletilmesini önlemek üzere kapalı bir sistemde gerçekleştirilen sürekli bir süreç. Sütün tüm vitamin ve minerallerinin korunmasını sağlayan pastörize etme süreci ise sütün 72-75 santigrat dereceye kadar ısıtılmasını ve soğutmadan önce 15-20 saniye bu sıcaklıkta tutulmasını içeriyor. Nevzat Artık, uygun soğuk dağıtımla pastörize sütlerin 5-15 günlük bir raf ömrüne sahip olduklarını belirterek, UHT işlem kullanarak sıvı gıda ürünleri de 135 ila 140 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda kısa ve yoğun bir ısıtmaya maruz bırakılarak işlemin uygulandığını ve bu esnada zararlı tüm mikroorganizmaların devre dışı bırakılarak sütün en besleyici haliyle muhafaza edildiğini söyledi ve uyardı; “Mutlaka kaynağı belli olan sağlıklı ambalajında sütleri tercih edin, sağlığınızı riske etmeyin…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın