Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yumurtacı tavuklara yönelik yapılan bir araştırma, tavuk yemine lutein ve likopen ilave edilerek, yumurtanın lutein ve likopence zenginleştirilebildiği belirlendi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi’nde yayımlanan, Ekiz Tavukçuluk Tarım Ürünleri ve Yem Sanayi Firması’ndan Umut Ekiz ve EÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zümrüt Açıkgöz tarafından yapılan bir araştırmada “Yumurtacı Tavuklarda Yeme Likopen, Lutein ve Vitamin E İlavesinin Performans İle Yumurta Kalitesi ve Oksidatif Stabilite Üzerine Etkileri” incelendi. Çalışma, Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) tarafından desteklendi.

Ege Ajans’tan Şefika Bal- Gizem Kara’nın haberine göre, Umut Ekiz ve Prof. Dr. Açıkgöz tarafından yürütülen çalışmada, yumurtacı tavukların yemine likopen, lutein ve E vitamini eklendi. Yumurta kalitesini ve oksidatif stabiliteyi incelemeyi amaçlayan araştırma da, 28 haftalık 250 yumurtacı tavuk (Supernick-Beyaz)  kullanıldı. Bu tavuklar yemlerine eklenen maddelere göre 5 gruba ayrıldı. Oluşturulan gruplar;  1-Likopen, 2-Lutein, 3-Likopen+Lutein, 4-Likopen+Lutein+Vitamin E maddeleri ilave edilerek sıralandı. Yumurtacı tavuklardan kontrol grubunun yemine ilave madde eklenmedi.

Yemine herhangi bir ilave madde eklenmeyen kontrol grubu ile diğer gruplar arasında önemli düzeyde farklıklar oluşmadığı gözlendi. Ancak 1. grup ve 3. grup tavuklar diğer gruplara göre yemden daha fazla yararlandı ve yumurta verimi de 1. grup ve 3. grup tavuklarda önemli düzeyde artış gösterdi. 4. grupta yumurta verimi azaldığı görüldü. Bu maddeler yumurta kalite kriterleri bakımından sadece yumurtanın sarı rengini etkiledi.

Araştırma sonucunca;  yeme, lutein ve likopen ilave edilerek yumurta lutein ve likopence zenginleştirilebileceği görüldü. Antioksidan özellikteki lutein ve likopenin yumurtadaki miktarlarının arttırılması lipid peroksidayonunu yavaşlatarak raf ömrünü de olumlu etkileyebileceği belirlendi. Ayrıca yumurta sarısının doğal renk maddeleri kullanılarak renklendirilmesi gıda güvenliği açısından da önemli olduğu kanaatine varıldı. Türkiye’de; lutein, zeak santin ve likopence zenginleştirilen yumurtaların marketlerde yerini alabilmesi için üniversiteler ve özel sektörün iş birliği içerisinde çalışması yararlı olacağı belirlendi

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın