The Boston Consulting Group (BCG), ‘2016 Yükselen Küresel Yıldızlar’ listesini açıkladı. Listedeki Türk şirketi sayısı 5’e çıkarken; Pegasus Hava Yolları ‘yükselen yıldız’ olarak kabul gören son Türk markası olurken daha önce listeye girmiş olan Koç Holding, Sabancı Holding, Türk Hava Yolları ve Yıldız Holding ile birlikte listedeki yerini aldı.

Makro ekonomik büyümenin yavaşlaması, emtia ve para birimlerinin değer kaybetmesi, hisse senetleri piyasasının çökmesi ve jeopolitik risklerin artmasına rağmen, gelişmekte olan piyasa ekonomilerindeki başarılı firmalar hala hızlı bir şekilde büyüyor ve dünyaya açılıyor. Dünyanın lider yönetim danışmanlığı firmalarından The Boston Consulting Group (BCG) tarafından bu yıl 7.’si yayınlanan “Global Challengers – 2016 Yükselen Küresel Yıldızlar” raporu, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden gelen ve “küresel liderliğe” oynayan 100 büyük firmayı açıkladı.

Yükselen Küresel Yıldızlar listesindeki 100 şirket toplam 20 ülkeden geliyor. Bu yıl listeye yeni giren şirket sayısı 15 olurken; en fazla yeni giriş 3’er şirketle Filipinler ve Çin’den gerçekleşti. Bu ülkeleri 2 şirketle Peru ve 1’er şirketle Türkiye, Brezilya, Hindistan, Meksika, Malezya, Güney Afrika, Peru ve Fas izliyor.

Rapor, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinden gelen ve küreselde rakiplerine meydan okuyan bu şirketlerin yükselişini 10 yılı aşkın bir süredir takip edildiğini ifade ederken, yükselen küresel yıldızların, gelişmekte olan piyasalardaki çoğu şirketin arasından ön plana çıktığını; ekonomik belirsizliklere rağmen özgüven ve azimle ilerlediklerini belirtiyor.

Son 10 yılda yükselen küresel yıldızlar başarılı ve güçlüklere karşı da daha dirençli oldular. Bu şirketler ölçek olarak büyüdü ve hissedarlarına gelişmiş piyasalardaki emsallerinden 5 kat daha fazla sermayedar geri dönüşü sağladı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın