GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özmen, GTB Meclis Üyeleri Hızır Arıkök ve Mustafa Karalar’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende yılın ilk Antep fıstığı üreticisi Mehmet Emin Kılıçparlar tam cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

Gaziantep’te 2016 yılının ilk mahsul kırmızı kabuklu Antep fıstığı yetiştirildi. Hasat sezonundan yaklaşık bir ay önce olgunlaşan ilk mahsul ürünü Gaziantep Ticaret Borsası (GTB)’na getiren çiftçi tam altınla ödüllendirildi.

Geçtiğimiz yıl hasat sezonunda 144 bin tonluk üretimle Cumhuriyet tarihinin en yüksek rekolte seviyesine ulaşan üründe, yeni sezonun ilk ürünü yetiştirildi. Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Dazhöyük köyünde çiftçilik yapan Mehmet Emin Kılıçparlar tarafından yetiştirilen Antep fıstığı, 2016 yılının ilk ürünü olarak kayıtlara geçti.

Normal hasat sezonundan yaklaşık bir ay önce olgunlaşarak doğal rengine ulaşan sezonun ilk Antep fıstığı için GTB’de tören düzenlendi. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özmen, GTB Meclis Üyeleri Hızır Arıkök ve Mustafa Karalar’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende yılın ilk Antep fıstığı üreticisi tam cumhuriyet altını ile ödüllendirildi. Çiftçi Kılıçparlar’ı kutlayarak, yeni mahsul ürünü kontrol eden GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, tüm Antep fıstığı üreticilerine bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu. Antep fıstığının bölgede yaşayan on binlerce kişinin en önemli geçim kaynaklarının başında geldiği kaydeden Tiryakioğlu, “Geçen yıl olduğu gibi bu yılda ürünümüzden yüksek rekolte beklentimiz var. Yeni meyve vermeye başlayan Antep fıstığı ağaçları ve çiftçilerimiz tarafından yürütülen akıllı tarım uygulamalarıyla antepfıstığında artık her yıl rekoltenin bir önceki yıla göre daha fazla artış göstermesini bekliyoruz.” dedi.

Yılın ilk Antep fıstığını yetiştiren çiftçi Mehmet Emin Kılıçparlar ise “Köyümüzde 60 dönümlük bir arazide Antep fıstığı yetiştiriciliği yapıyorum. 13 yıl önce diktiğim yaklaşık 10 adet Antep fıstığı ağacım bu sene yılın ilk ‘ben’ fıstıklarını verdi. Yaklaşık 5 kilogram fıstığı ilk mahsul ürün olarak buraya getirdim. Burada gerekli çiftçi kayıt sorgulamamın yapılmasının ardından ürünüm yılın ilk Antep fıstığı olarak kayıtlara geçti.” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın