Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ziraat Fakültesi, farklı ceviz çeşitlerinin üretimi için çalışma başlattı.

AEÜ Ziraat Fakültesi’nden yapılan açıklamada 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin ceviz üretimi ile üniversiteye ve şehre katkı sağlamayı amaçladıkları belirtildi.

AEU Farkli ceviz cesidi uretimi icin calisma baslattiTarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Yılmaz, başta Kaman ilçesi olmak üzere Kırşehir’in önemli ceviz üretim merkezi olduğunu söyledi. Kurulan serada çiftçilere faydalı olacak fidan üretildiğini ve seranın gönüllü öğrenciler için iyi bir öğrenme ortamı olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Kurulan serada yapılan çalışmalarda, öğrencilere aşılama ve budama gibi işlemler öğretiliyor. Serada tüplü fidan yetiştiriciliğini öğrencilerle gerçekleştirmekteyiz ve çok az işçilikle önemli tecrübeler kazanıldı. Ayrıca üretilen fidanları çiftçilere dağıtarak sağlanan gelirle merkezimizin ihtiyaçlarını karşılanmakta ve yeni araştırmalara kaynak bulduğumuzu da belirtmek isterim.”

Uygulamalı ceviz fidanı üretiminin öğrencilere mezun olduktan sonra da büyük katkılar sağlayacağını anlatan Yılmaz, yaklaşık olarak 3 yıldır üretim yaptıklarını ve üretim sürecine 5’i gönüllü olmak üzere 25 öğrencinin katıldığını söyledi.

Ziraat Fakültesi bahçesinde kurulan ve tüplü ceviz yetiştirilen serada, farklı ceviz çeşidi fidanlarının deneme üretimleri yapılıyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın