Avrupa tüketici örgütleri uyarıyor; beslenme ve sağlık beyanları sizi yanıltmasın…

Avrupa Tüketici Organizasyonu (BEUC) ve bu kuruluşa üye olan 11 ülkenin organizasyonu 19 Ocak 2017’de yayınladıkları bir bildiri ile besin profillerini düzenlemediği ve dolayısıyla piyasada yer alan yanıltıcı sağlık ve beslenme beyanlarını önlemekte geç kaldığı konusunda Avrupa Komisyonunu suçladı. 9 yıldır besin profillerinin belirlenmemiş olmasını büyük bir eksiklik olarak duyurdu.

2018’den beklentilerimiz…

2017 yılı geçip gidiyor. Koca yıl nasıl geçti, zaman ne hızlı aktı; fark edemedik bile… Birkaç gün sonra 2018’e gireceğiz ve bir bakacağız ki yeni yılın ilk günlerini de aynı hızla harcamaya başlamışız. Gelecek yıl için hepimizin umutları, beklentileri var. Bunların başında da ‘sağlıklı bir yaşam sürme’ beklentisi geliyor. Açıkçası, bu, benim de yeni yıldan beklentilerim arasında üst sıralarda yer alıyor.

Trans yağ tüketimimizi nasıl kontrol edebiliriz?

Bilinçli bir tüketici olmanın yolu satın aldığınız ürün etiketini okumaktan geçiyor. Ürünün etiketinde yer alan bilgileri ya da içindekiler listesinde kısmen hidrojenize edilmiş bir bileşen olup olmadığını kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmeniz trans yağ asitlerini aşırı tüketmenizi önlemede atacağınız ilk adım olacaktır.

Tuz tüketimimizi kontrol altında tutabilir miyiz?

Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarı ne olmalı, bu miktarı aşıyor muyuz ya da vücudumuz için gerekli olan miktardan daha mı az tuz alıyoruz? Bu gibi sorular hepimizin aklına geliyor, hepimiz kendimizce hesaplamalar yapıyoruz. Ya da asla bu konuya önem vermeyip hesapsızca tuz tüketiyoruz.

Bu kılavuz gıda üreticilerinin başvuru kaynağı olacak

Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği Hakkında Kılavuz” 17 Ekim 2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü web sitesinde yayınlandı.

Gıda güvenliği tehditleri ile nasıl baş edilir?

Günümüzde gıda güvenliği konusu hem sağlık açısından hem de ülke ekonomileri açısından önemi nedeniyle yetkili otoritelerin ve vatandaşların sürekli gündeminde yer alıyor. Raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri taşımayan gıdalara sahip olmanın yolu bu riskleri bertaraf edecek tüm tedbirlerin alınması anlamına geliyor.

Bilirkişilik kabul şartlarında değişiklikler yapıldı

Bu yıl bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunmak isteyen tüm meslek sahiplerinin temel eğitim almaları zorunlu hale getirildi.

Okul kantinleri konusunda öğretmen ve velilere büyük görev düşüyor

Hepimiz çocuklarımızın en iyi şekilde beslenmesi konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Peki, okul ortamında çocuklarımızı kontrol edebiliyor muyuz? Okula gönderdiğimiz çocuklarımızın okulda yediği içtiği şeylerle ilgileniyor muyuz?