Meclis araştırma raporu Çölyak hastalığı ile ilgili tüm sorunlara çözüm olacak...

Çölyak hastası mısınız? Çölyaklı bir yakınınız var mı? Eğer, çölyak hastası iseniz ya da çölyaklı bir yakınınız varsa TBMM Başkanlığına sunulan Çölyak raporunda yer alan çözüm önerilerinin gerçekleşmesinin sizin için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Kilo verme amaçlı enerjisi azaltılmış gıdalar denilince ne anlıyorsunuz?

Yaz ayları yaklaşırken insanların fazla kilolarından kurtulma taleplerinin artması ile birlikte kilo verme amaçlı olarak formüle edilmiş gıdaların reklamlarının da arttığını görüyoruz. Peki, bu gıdaları ne kadar tanıyoruz?

Gıdalara ek vergi getirilmesi ile sağlıklı beslenme arasındaki ilişki kurulabilir mi?

Aşırı tüketilmemesi gereken bazı yiyecek ve içeceklerin fiyatını vergiler yoluyla artırmak politik bir önlem, ancak tüketicilerin bu ürünleri satın alma gücünün azaltılması gibi bir mantıkla yola çıkılmasının olumlu sonuçlarına dair fazla veri yok elimizde.

Nişasta bazlı şeker tartışmaları sürerken…

Bilgi kirliliği nedeniyle son yıllarda işlenmiş gıdalara olan baskı giderek artıyor. Gıda katkı maddeleri, çeşitli gıda bileşenleri, gıda işleme yöntemlerinin gıdaların yapısında meydana getirdiği...

Avrupa tüketici örgütleri uyarıyor; beslenme ve sağlık beyanları sizi yanıltmasın…

Avrupa Tüketici Organizasyonu (BEUC) ve bu kuruluşa üye olan 11 ülkenin organizasyonu 19 Ocak 2017’de yayınladıkları bir bildiri ile besin profillerini düzenlemediği ve dolayısıyla piyasada yer alan yanıltıcı sağlık ve beslenme beyanlarını önlemekte geç kaldığı konusunda Avrupa Komisyonunu suçladı. 9 yıldır besin profillerinin belirlenmemiş olmasını büyük bir eksiklik olarak duyurdu.

2018’den beklentilerimiz…

2017 yılı geçip gidiyor. Koca yıl nasıl geçti, zaman ne hızlı aktı; fark edemedik bile… Birkaç gün sonra 2018’e gireceğiz ve bir bakacağız ki yeni yılın ilk günlerini de aynı hızla harcamaya başlamışız. Gelecek yıl için hepimizin umutları, beklentileri var. Bunların başında da ‘sağlıklı bir yaşam sürme’ beklentisi geliyor. Açıkçası, bu, benim de yeni yıldan beklentilerim arasında üst sıralarda yer alıyor.

Trans yağ tüketimimizi nasıl kontrol edebiliriz?

Bilinçli bir tüketici olmanın yolu satın aldığınız ürün etiketini okumaktan geçiyor. Ürünün etiketinde yer alan bilgileri ya da içindekiler listesinde kısmen hidrojenize edilmiş bir bileşen olup olmadığını kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmeniz trans yağ asitlerini aşırı tüketmenizi önlemede atacağınız ilk adım olacaktır.

Tuz tüketimimizi kontrol altında tutabilir miyiz?

Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarı ne olmalı, bu miktarı aşıyor muyuz ya da vücudumuz için gerekli olan miktardan daha mı az tuz alıyoruz? Bu gibi sorular hepimizin aklına geliyor, hepimiz kendimizce hesaplamalar yapıyoruz. Ya da asla bu konuya önem vermeyip hesapsızca tuz tüketiyoruz.