Gıda Bankacılığı

Dünyada insani tüketim için üretilen gıdanın neredeyse üçte biri, yani yaklaşık 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bu yönüyle baktığımızda israf edilen gıdaların işe yaramasını sağlamak için gıda bankacılığı ve benzeri sosyal yardım sistemlerinin işlerliğini arttırmanın çok önemli olduğunu görüyoruz. Ancak sistemin etkili ve sürdürülebilir işlemesi de çok önemli.

Şeker Tebliği taslağı ile bazı şeker türlerinin isimleri güncelleniyor…

Şeker Tebliğ Taslağı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 09 Ağustos 2018 tarihinde görüşe açıldı. Bu taslak yürürlüğe girdiği zaman 23 Ağustos 2006 tarihinden beri yürürlükte olan  “Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği” yürürlükten kalkmış olacak.

Sağlıklı yaşlanma konusunda fırsatlar artıyor…

Gerçekten sağlıklı yaşlanmak istiyorsak, yaşlılık dönemlerinde hayatımızı sağlıklı bir şekilde, kimseye muhtaç olmadan, mutlu, huzurlu geçirmek istiyorsak, iş işten geçmeden gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Yaşlılık sürecine hazırlıklı olmak için yapılacak birçok şey var.

DSÖ’nün tuz alımını azaltmada başarı sağlamak için model önerileri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yetişkinler ve çocukların günde 2 g’dan az sodyum (tuz olarak 5 g)  tüketmesini öneriyor ve toplumun tuz alım miktarını 2025’e kadar %30 azaltmayı hedefliyor.

Gıda işletmecileri tüketicilere gıda hakkında doğru bilgi vermek zorunda

Gıda işleyen, ithal eden, satışını ve dağıtımını yapan, depolayan gıda zinciri içindeki tüm işletmeciler son tüketiciye sunulan gıdanın güvenilirliğini garanti etmek zorundadır. Gıda güvenilirliği şartlarına uygun olmadığı belirlenen ürünün toplanması veya ürünün iadesi için çağrıda bulunma sorumluluğu gıda işletmecisindedir.

Meclis araştırma raporu Çölyak hastalığı ile ilgili tüm sorunlara çözüm olacak...

Çölyak hastası mısınız? Çölyaklı bir yakınınız var mı? Eğer, çölyak hastası iseniz ya da çölyaklı bir yakınınız varsa TBMM Başkanlığına sunulan Çölyak raporunda yer alan çözüm önerilerinin gerçekleşmesinin sizin için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Kilo verme amaçlı enerjisi azaltılmış gıdalar denilince ne anlıyorsunuz?

Yaz ayları yaklaşırken insanların fazla kilolarından kurtulma taleplerinin artması ile birlikte kilo verme amaçlı olarak formüle edilmiş gıdaların reklamlarının da arttığını görüyoruz. Peki, bu gıdaları ne kadar tanıyoruz?

Gıdalara ek vergi getirilmesi ile sağlıklı beslenme arasındaki ilişki kurulabilir mi?

Aşırı tüketilmemesi gereken bazı yiyecek ve içeceklerin fiyatını vergiler yoluyla artırmak politik bir önlem, ancak tüketicilerin bu ürünleri satın alma gücünün azaltılması gibi bir mantıkla yola çıkılmasının olumlu sonuçlarına dair fazla veri yok elimizde.