Tuz tüketimimizi kontrol altında tutabilir miyiz?

Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarı ne olmalı, bu miktarı aşıyor muyuz ya da vücudumuz için gerekli olan miktardan daha mı az tuz alıyoruz? Bu gibi sorular hepimizin aklına geliyor, hepimiz kendimizce hesaplamalar yapıyoruz. Ya da asla bu konuya önem vermeyip hesapsızca tuz tüketiyoruz.

Bu kılavuz gıda üreticilerinin başvuru kaynağı olacak

Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği Hakkında Kılavuz” 17 Ekim 2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü web sitesinde yayınlandı.

Gıda güvenliği tehditleri ile nasıl baş edilir?

Günümüzde gıda güvenliği konusu hem sağlık açısından hem de ülke ekonomileri açısından önemi nedeniyle yetkili otoritelerin ve vatandaşların sürekli gündeminde yer alıyor. Raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri taşımayan gıdalara sahip olmanın yolu bu riskleri bertaraf edecek tüm tedbirlerin alınması anlamına geliyor.

Bilirkişilik kabul şartlarında değişiklikler yapıldı

Bu yıl bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunmak isteyen tüm meslek sahiplerinin temel eğitim almaları zorunlu hale getirildi.

Okul kantinleri konusunda öğretmen ve velilere büyük görev düşüyor

Hepimiz çocuklarımızın en iyi şekilde beslenmesi konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Peki, okul ortamında çocuklarımızı kontrol edebiliyor muyuz? Okula gönderdiğimiz çocuklarımızın okulda yediği içtiği şeylerle ilgileniyor muyuz?

Probiyotik gıda tüketiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Tüketiciler etiketlerinde probiyotik olduğu beyan edilen gıda ürünlerinin ne işe yaradığını veya bu terimin anlamını biliyor mu? Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçli olduğunu düşündüğüm kişilerin bu ürünlerin faydalı olduğunu duyduklarını ama ne olduğunu bilmediklerini gördüğüm için bu yazımda probiyotiklerle ilgili temel birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkındaki Kılavuz  Yayınlandı-Hedef Ortak Anlayış

Bakanlık uzmanları ilgili tarafların görüşleri alınarak hazırlanan taslak kılavuz üzerinde çok yoğun bir çalışma yaptı. Son şeklinin gerçekten sektörün birçok sorusuna cevap verecek hale geldiğini memnuniyetle gördük. Her konu ile ilgili verilen açıklayıcı örneklerle kılavuzun çok yararlı olacağı görülüyor.

Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi ne zaman uygulamaya geçecek?

Şaşırtıcı değil mi? Bakanlık, gıda ve içecek üreticilerinin izlenebilirliğini sağlayacak bir sistem geliştirdiğini duyuruyor ama bunu yıllardır bir türlü uygulamaya geçirmiyor.