Sorunlar, gerçekçi yaklaşımlarla çözülebilir

Günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonu önlenemez. Aslında "yapısal" kelimesini kullanarak sorunların yapısal olduğunu Bakan Pakdemirli de kabul ediyor. Dolayısıyla nasıl stratejik hataları taktik başarılarla düzeltmek mümkün değilse günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonunu önlemek de imkânsızdır. Yine de hangi taktiklerle gıda enflasyonunu düşüreceklerini merakla bekliyor olacağım.

Nasıl bir Tarım ve Orman Bakanı?

Her yeni gelene, eleştirmeden veya övmeden önce sorunları çözmesi için yeteri kadar süre verilmesi gerekiyor. Sorunlar çok ve yapısal olduğu için çalışmalarının sonuçlarını görmek zaman alacaktır. Bu sebeple Pakdemirli'ye vereceğim süre 3 yıl. Yine de gelecekle ilgili umutlu veya umutsuz olmamız için yapısal sorunların üzerine gitme şeklini görmemiz yeterli olacaktır. Bu noktada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin elinde, işini kolaylaştıracak hazır bir çalışma var: Millî Tarım Projesi.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi üzerine düşüncelerim

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin teşkilat yapısı ve yeni kabine belli oldu. Başarılı olmaları en büyük dileğim, doğru yaptıkları her konuda yanlarında ve yardımcı olmak, desteklemek en büyük görevimdir.

Patates cumhuriyeti

Son patates hadisesiyle (Soğan da var aslında.) eleştirilecek davranışlara "devlet ciddiyetinden uzaklaşma da eklendi" ki bu defa o kadar özenli olmak gerekmiyor. Hani bu sayın devlet büyüklerimizin durup durup efelenerek söyledikleri bir söz vardır: "Biz muz cumhuriyeti değiliz." Elbette değiliz de sayenizde "patates cumhuriyeti" olmaya doğru gidiyoruz.

Kimlere oy vermeyeceğim

Aslında seçimleri seviyorum. Sizin de sevdiğinizi düşünüyorum. Sorulduğunda farklı sebepler söylüyor olsak da sanıyorumesas sebep "seçim" kelimesi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık 2018-2022 Stratejik Planı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018-2022 Stratejik Planı'nı yayımladı. Planlar 5'er yıllık dilimler halinde hazırlanıyor. Bakanlık, 2018-2022 Stratejik Planı'nda önceki Plan'ın gerçekleşme oranlarını da açıklamış. Önceki plan döneminde hedeflere büyük ölçüde ulaşıldığı kaydediliyor. O zaman; "Madem 2013-2017 hedeflerine büyük ölçüde ulaşıldı, şu halde neden gıda, tarım ve hayvancılığın ağır sorunları altında eziliyoruz, neden dışarıya bağımlılığımız ve ithalat her geçen gün artıyor, neden gıda fiyatlarındaki yükseliş durdurulamıyor, neden tüketiciler piyasadaki gıdaları güvenilir bulmuyor, neden çiftçiler üretimi terk ediyor?" gibi çok sayıda soruya da cevap vermek gerekiyor.

Yaprak Dede

Yaprak Dede'yi (Ali Nihat Gökyiğit) vicahen de tanımış olmanın onurunu taşıyorum. Kendisiyle 25 Aralık 2006'da rahmetli Sabri Ülker'in hayat hikâyesi ile ilgili yaptığım çalışma esnasında tanıştım. Esas konumuzla ilgili söyleşimiz dışında -fırsatını bulmuşken- TEMA ve faaliyetlerini anlatmasını da istirham ettim doğal olarak. Anlatırken yüzüne yansıyan mutluluğu ve heyecanı görmenizi isterdim. O günle ilgili notlarımı okurken bu hâli gördüğümde verdiğim tepkiye gayriihtiyari gülümsedim.

Seçim bildirgelerinde gıda, tarım ve hayvancılık

Partiler, 24 Haziran Cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili bildirgelerini açıkladılar. Asıl konumuza geçmeden önce vaatleri adayların değil de partilerin açıklamasını yeni sistemin özü bakımından yadırgadığımı belirtmek isterim.