Bir vefat ve süt ürünleri üretimine ait tutarsız veriler

Makaleyi yarılamıştım ki bir değerli dostun, Prof. Dr. Yaşar Kemal Erdem'in vefat haberini aldım. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin. Sanıyorum 55 yaşındaydı. Ortalama insan ömrü için orta yaş, bir bilim insanı için birikimlerinin zirve yaşı. Ülkemiz için önemli bir kayıp.

Bir taşımacılık hatırası ve hayvancılığımız

Yetkililerimiz, ithalat kararlarını genişletmenin, ithal edilen kırmızı et miktarının arttırılmasının ve devlet gücüyle düşük fiyata satılmasının birçok sebeple sürdürülemez bir yöntem ve bu yöntemin yaptığı tahribatın geri döndürülemez bir noktaya gelmek üzere olduğunu anlamamakta ısrar ediyorlar.

Lafügüzaf (Boş laf)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB), Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (ÜDTS)'nin uygulanma tarihinin -yine- ertelendiğini duyurdu. 31 Aralık 2013'ten beri bu 7. erteleme....

Bilirkişilik kabul şartlarında değişiklikler yapıldı

Bu yıl bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunmak isteyen tüm meslek sahiplerinin temel eğitim almaları zorunlu hale getirildi.

BM Raporu: Dünya yeniden açlıkta

On yıldan uzun bir süre düşüşün ardından, küresel açlık yeniden yükselişte. Birleşmiş Milletler'in (BM) "Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu" raporuna göre 2016 yılında 815 milyon kişi (küresel nüfusun %11'i) açlıktan etkilendi. Bu rakam 2015'te 777 milyon idi.

Bilimin tarıma katkısı: Neredeler, neredeyiz?

"Devasa, bütünleşmiş endüstri" sözü ve bilimin tarım ve hayvancılığa katkısı sizi korkutmasın. Tarımda akıllı teknolojiler, "daha az ilaç, gübre ve su kullanımı, daha çok verim, daha kaliteli ürün" anlamlarına geliyor. Elbette asıl kazancı bu teknolojileri icat edenler sağlıyor. Hak edenler yani...

Sil baştan; Eğitim, Spor, Tarım

Adeta bir "sil baştan" dönemi yaşıyoruz. Her ne kadar yetkililerimiz daha önce bilmem kaçıncı defa yaptıkları reformları yerin dibine sokarak ve yeni yaptıklarını yine "Reform!" diyerek pazarlıyorlarsa da olan biten için uygun niteleme "sil baştan".

İklim ve Sağlık

İklim değişikliği, çoğumuzun farkında bile olmadan sağlığımızı etkiliyor. Son 50 yılda, insan faaliyetleri - özellikle fosil yakıtların yakılması - atmosferde ek ısının tutulmasına ve iklimi değişikliğine sebep olacak miktarda karbondioksit ve diğer sera gazlarının salınımına sebep oldu.