Seçim bildirgelerinde gıda, tarım ve hayvancılık

Partiler, 24 Haziran Cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili bildirgelerini açıkladılar. Asıl konumuza geçmeden önce vaatleri adayların değil de partilerin açıklamasını yeni sistemin özü bakımından yadırgadığımı belirtmek isterim.

Kilo verme amaçlı enerjisi azaltılmış gıdalar denilince ne anlıyorsunuz?

Yaz ayları yaklaşırken insanların fazla kilolarından kurtulma taleplerinin artması ile birlikte kilo verme amaçlı olarak formüle edilmiş gıdaların reklamlarının da arttığını görüyoruz. Peki, bu gıdaları ne kadar tanıyoruz?

Antep fıstıklı baklava bulamayan cevizli baklava yesin!

Son yıllarda moda oldu... Et fiyatları yüksek. "İthal ederiz ha!" Pirinç fiyatları yüksek. "İthal ederiz ha!" Antep fıstığı fiyatları yüksek. "İthal ederiz ha!" Hep söyledim, yine söylüyorum: İçinde bulunduğumuz şartlarda yaptığınız her ithalat, sadece üreticiyi vuracaktır.

Hamdolsun verdiğin nimetlere…

Dünya zamanının ahirinde, bencil sayısının maalesef hızla arttığı günümüzde, çoğu kişi bereketi kendi sofra bolluğu sansa da "bereket", "Allah'ın verdiği nimetlerin" paylaşılmasıyla ilgilidir. Ramazan ayına ulaşıldı diye dünyadaki gıda miktarı artmadığına göre "bereket ve bolluk" başka ne anlama gelebilir ki!..

Ne dedim? Ne oldu? Ne olur? (2013-2018, Ekonomi ile ilgili tahminlerim)

5 Aralık 2016'da kaleme aldığım "Tuhaf bir ekonomi yazısı: Düşmanlarımız gelişmemizi engelliyorlar" makalesinden sonra niye "ekonomi" yazıları yazmadığımı sorgulayan okuyucularım olmuştu. Kısmet bugüneymiş.

Tarımsal İşletme Yapı Araştırması ve gerçekler

Türkiye'de -düzenli olarak- 3 yılda bir örnekleme araştırması yapılıyor mu? Hayır. Önceki Tarımsal İşletme Yapı Araştırması 2006 yılında yapılmış yani üzerinden 10 yıl geçmiş. Türkiye'de -düzenli olarak- 10 yılda bir tarım sayımı yapılıyor mu? Hayır. Önceki Tarım Sayımı 2001 yılında yapılmış. Sayımın üzerinden 17 yıl geçmiş. İlgili mevzuatın amir hükmüne rağmen yapılmamış. Belki de sistem, takipsizlikten artık o kadar karmaşık hâle gelmiş ki yapılamamış.

Hindistan cevizi yağı tartışması

Son zamanlarda Hindistan cevizi yağı “süper gıda” olarak nitelendirilen, tüketiciler arasında yaygınlaşan, ünlüler tarafından desteklenen ve olumsuz etkilerine hiçbir şekilde değinilmeyen gıdalar arasına girdi. Bu modayı medyada dolaşan Hindistan cevizi yağı tüketiminin kilo verdirici ve enfeksiyon engelleyici özellikleriyle ilgili haberler başlattı. Angelina Jolie gibi ünlülerin de kampanyalarıyla giderek yaygınlaştı.

Bir 23 Nisan yazısı: Bari çocuklarınızdan utanın

Bir bayram düşünün ki aslında iki bayram bir arada Çocuk Bayramı ve Ulusal Egemenlik Bayramı. Çocukları seyrediyorsunuz; içiniz umutla, yüreğiniz sevinçle doluyor. Çocuk Bayramı, bayram gibi kutlanıyor. Büyükleri seyrediyorsunuz;  içiniz kararıyor, umudunuz umutsuzluğa, sevinciniz üzüntüye dönüşüyor.