Sizin için müthiş haberler seçtim

Bu hafta sizin için seçtiğim haberler gerçekten müthiş!.. McDonald's Türkiye, 2017 yılında, dünya birincisi oldu. Fakıbaba, "Bakanlık olarak şeker fabrikalarına biz de talipli olacağız." dedi. Çiftlik Bank battı. Hayal satın alanlar, gerçeklerle yüzleşti.

Şeker fabrikalarının satışı ve Siyasetçinin Sözlüğü

Siyasetçinin Sözlüğü adını verdiğim bir dosyam var. Fırsat buldukça, daha doğrusu siyasetçiler mazeretlerini geliştirdikçe ben de sözlüğümü geliştiriyorum (Belki ileride siyasete atılırım (!)). Yeri gelmişken daldan dala atlayarak birazcığını sizinle de paylaşayım...

Yeni umudumuz: Ürün ihtisas borsaları ve lisanslı depoculuk

Hükümetimiz tarafından açıklanan tarım ve hayvancılığımızın kurtuluş reçetelerini -açıklanma hızlarına yetişebildiğim kadarıyla- irdelemeye devam ediyorum. Bir yandan da bu kadar çok ve farklı reçetenin yazıldığı hastalığın ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Korkarım, bu gidişle hastayı hastalık değil, ilaçlar öldürecek. Ucuz ithal et satışı, ithal hayvan dağıtımı, örnek köy, yeni Hal Kanunu'ndan sonra bu hafta sıra Tarım ve Hayvancılık Ürünleri İhtisas Borsaları ve Lisanslı Depoculukta.

Teşhisiniz yanlış Sayın Bakan

Evet, doğrudur; teşhis konulmadan tedavi yapılamaz. Ancak... "Teşhisi yanlış koyarsanız, tedavi de yanlış olur. Sonuçta hasta ölür." Zaten can çekişiyor.

300 Koyun Projesi ve Nasrettin Hoca

Geçen hafta da yazdığım gibi, tarım ve hayvancılık konusundaki fikir ve uygulamalara yetişemez olduk. Makalenin daha ikinci cümlesinde şöyle demiştim: "Bu kadar çok projenin hepsini birden uygulamak, en azından doğru dürüst uygulamak hem maddi hem de idari bakımdan mümkün görünmese de önümüzdeki aylarda yapılacak proje açıklamaları beni şaşırtmayacak." "Projeye doyduk, nasıl olsa birkaç aydan önce yeni bir proje açıklanmaz." diye düşünerek şaşırmayacağımı söylemiştim ama yetkili sorumlularımız beni yine şaşırtmayı başardılar.

İdeal Cumhuriyet Köyü, Köykent, Tarım Kentleri, Örnek Köy

Örnek Köy Modeli haberi beni yaklaşık 40 yıl öncesine götürdü, Köykent ve Tarım Kentleri modellerinin tartışıldığı yıllara. İki modelin de geçmişi daha eski aslında ama ben, yaş itibarıyla konuya 40 yıl önce muttali oldum ve takip etmeye başladım. Atatürk'ün "İdeal Cumhuriyet Köyü" modeli hakkında ise yine bu yıllarda bilgi sahibi oldum.

2018’de gıda fiyatları: Tahminlerim

2018'de gıda fiyatları tüketicileri memnun edecek seviyede seyreder mi? Malum, tüketiciler bakımından asıl soru bu. Soruları, muhtemel gelişmeler ve uygulamalar üzerinden cevaplayacağım.

Avrupa tüketici örgütleri uyarıyor; beslenme ve sağlık beyanları sizi yanıltmasın…

Avrupa Tüketici Organizasyonu (BEUC) ve bu kuruluşa üye olan 11 ülkenin organizasyonu 19 Ocak 2017’de yayınladıkları bir bildiri ile besin profillerini düzenlemediği ve dolayısıyla piyasada yer alan yanıltıcı sağlık ve beslenme beyanlarını önlemekte geç kaldığı konusunda Avrupa Komisyonunu suçladı. 9 yıldır besin profillerinin belirlenmemiş olmasını büyük bir eksiklik olarak duyurdu.