Şeker Tebliği taslağı ile bazı şeker türlerinin isimleri güncelleniyor…

Şeker Tebliğ Taslağı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 09 Ağustos 2018 tarihinde görüşe açıldı. Bu taslak yürürlüğe girdiği zaman 23 Ağustos 2006 tarihinden beri yürürlükte olan  “Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği” yürürlükten kalkmış olacak.

NBŞ, Allah’ın cezası Trump, dolar, iş dünyası vs.

Dünyada safların yeniden belirlenme süreci, özellikle Türkiye açısından uzun zamandır devam ediyor. Elbette verilecek kararın getireceği riskler olacaktı, şimdi onlarla yüzleşiyoruz. Kötü olan şu ki bugünlere kendimizi ekonomik olarak hazırlamadık ama garip bir şekilde hazır olduğumuza da inandık. Bugün, fazlaca hırpalanmamızın sebebi budur.

Sağlıklı yaşlanma konusunda fırsatlar artıyor…

Gerçekten sağlıklı yaşlanmak istiyorsak, yaşlılık dönemlerinde hayatımızı sağlıklı bir şekilde, kimseye muhtaç olmadan, mutlu, huzurlu geçirmek istiyorsak, iş işten geçmeden gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Yaşlılık sürecine hazırlıklı olmak için yapılacak birçok şey var.

100 Günlük İcraat Programı, millîleşme ve bürokrasi

Evet, yöneticilerimizin millîleşme lafını çok ettiklerini biliyorum fakat geldiğimiz noktada görüyoruz ki hiç bu kadar gayrı millî olmamıştık. Yanlış yolda olunduğu açık. Bugün, 1 dolar 5,30 TL olmuşken hâlâ bu zincirlerin millî üretimi gerçekleştirmeden kırabileceğini düşünerek lakayıt olanlar varsa onları gaflet ve dalaletin ötesine çoktan geçtikleri konusunda uyarıyorum.

Sorunlar, gerçekçi yaklaşımlarla çözülebilir

Günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonu önlenemez. Aslında "yapısal" kelimesini kullanarak sorunların yapısal olduğunu Bakan Pakdemirli de kabul ediyor. Dolayısıyla nasıl stratejik hataları taktik başarılarla düzeltmek mümkün değilse günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonunu önlemek de imkânsızdır. Yine de hangi taktiklerle gıda enflasyonunu düşüreceklerini merakla bekliyor olacağım.

DSÖ’nün tuz alımını azaltmada başarı sağlamak için model önerileri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yetişkinler ve çocukların günde 2 g’dan az sodyum (tuz olarak 5 g)  tüketmesini öneriyor ve toplumun tuz alım miktarını 2025’e kadar %30 azaltmayı hedefliyor.

Nasıl bir Tarım ve Orman Bakanı?

Her yeni gelene, eleştirmeden veya övmeden önce sorunları çözmesi için yeteri kadar süre verilmesi gerekiyor. Sorunlar çok ve yapısal olduğu için çalışmalarının sonuçlarını görmek zaman alacaktır. Bu sebeple Pakdemirli'ye vereceğim süre 3 yıl. Yine de gelecekle ilgili umutlu veya umutsuz olmamız için yapısal sorunların üzerine gitme şeklini görmemiz yeterli olacaktır. Bu noktada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin elinde, işini kolaylaştıracak hazır bir çalışma var: Millî Tarım Projesi.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi üzerine düşüncelerim

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin teşkilat yapısı ve yeni kabine belli oldu. Başarılı olmaları en büyük dileğim, doğru yaptıkları her konuda yanlarında ve yardımcı olmak, desteklemek en büyük görevimdir.