Vitamin ve mineral yönünden zengin olan yeşil renk grubunda yer alan harika bir sebze olan semizotu düşük kalori değeri sebebiyle kilo verme diyetlerinde sıkça tercih ediliyor.

Semizotu, içeriğindeki C vitamini, E vitamini, magnezyum ve potasyum dan dolayı halsizlik ve yorgunluğa iyi geldiğini belirten Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, “Semizotu, içeriğinde en fazla omega 3 yağ asitleri olan sebzedir. Aşırı sıcak havalarda yaşanan bitkinlikten kurtulmak için semizotu tüketmenizi tavsiye ederim.” dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Semizotunu kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliğinin yanısıra bağışıklık sistemini güçlendirme ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu olma özelliğine sahip olduğunu belirten Özger, “Ayrıca içeriğindeki yüksek lif sayesinde sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelir. Semizotunu farklı şekilllerde tüketebilirsiniz. Çiğ şekilde salatasını yapabilir, söğüş olarak veya yoğurtla karıştırabilirsiniz. Çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağlı, kıymalı veya beyaz etli semizotu olarak da tüketebiliriz.” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın