Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Yaşam İçin Gıda, Gıda yaşamdır! sloganından hareketle, yaşamın içerisinde gıda ile insanı ilişkilendiren, ilgilendiren her türlü gelişmeyi, olguyu, olayı okuyucularına iletmektedir.

6 önlem ile sağlıklı gözler

Göz rahatsızlıkları, yaşam kalitesini düşürürken iş ve sosyal hayatın da aksamasına sebep olabiliyor. Op. Dr. Tülay Arıcı, doğru beslenme, çeşitli tedbirler ve düzenli göz muayeneleri gibi önlemler sayesinde, gözlerde oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önüne geçmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Her kurban lösemili ve kanserli çocuklara can!

LÖSEV’e kayıtlı ailelerin yüzde 87’si, lösemi ve kanser tanısı konan çocuklarına gerekli protein ağırlıklı beslenmeyi sağlayamıyor. Oysaki kanser tedavisinde protein ağırlıklı sağlıklı beslenme olmazsa olmazlardan… 12 ay boyunca hasta çocuklara ve ailelerine taze et ve et ürünleri dağıtan LÖSEV, vatandaşların vekaleten kurban bağışlarını bekliyor!

Sıcaklarda kalbi koruyan 9 önemli kural!

Sıcak ve nemli hava sağlıklı kişileri bile zorlarken özellikle kalp hastalarında ciddi sorunlar oluşturabiliyor.

Dondurma yediğinizde veya buzlu bir limonata içtiğinizde dişleriniz kamaşıyor mu?

Cevabınız ‘Evet’ ise, sizde de diş hassasiyeti var demektir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Halk arasında diş kamaşması olarak bilinen diş hassasiyeti, ağız ve diş sağlığı için önemli bir konudur. Yaz aylarında artan soğuk yiyecek ve içecek tüketimi dişlerinizde hafif veya orta dereceli hassasiyet meydana getirebilir” diyor.

Kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Birçok il ve ilçede kurban pazarları kurulmaya başlandı. Kurban kesmek isteyen vatandaşların pek çoğu ise kurban alımına başladı. Peki, kurban kesim yerleri nasıl olmalı? Kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hamilelikte balık tüketimine dikkat!

Hamilelere balık tüketimi konusunda uyarılarda bulunan Dr. Aslı Nehir Aytan, bazı balık türlerinin yüksek oranda cıva barındırdığını, vücuda alınan cıvanın bebeğin beyin ve sinir gelişimini olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Doç. Dr. Yavuz Furuncuoğlu ise cıva zehirlenmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Dikkat! Şok diyetler karaciğer yağlanması nedeni!

Dünyada ‘endişe veren global salgın’ olarak nitelendirilen alkol dışı karaciğer yağlanması (NAFLD) hastalığı hızla yaygınlaşıyor. Günümüzde her 4 yetişkinden birinde görülen bu tehlikeli hastalığa özellikle sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı davetiye çıkarıyor!

Yaz kazalarında 6 kritik ilk yardım önerisi!

Çocukların en sık karşılaştığı 6 yaz kazası ve bu kazalara ilk müdahale konusunda bu önerilere kulak verin!