Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Yaşam İçin Gıda, Gıda yaşamdır! sloganından hareketle, yaşamın içerisinde gıda ile insanı ilişkilendiren, ilgilendiren her türlü gelişmeyi, olguyu, olayı okuyucularına iletmektedir.

Kronik hastalıklarla barışık yaşamanın 10 yolu

Pek çoğumuz için yaşlılık; kronik hastalıklarla mücadele anlamına geliyor. Oysa yaşamımızın bu yeni sayfasında kronik hastalıkları dert olarak görmeyip, onunla veya onlarla barışık yaşamak mümkün! Üstelik hiç de zor değil.

“Avrupa’da diyabetin en hızlı yükseldiği ülke Türkiye”

Şeker Hastalığı diğer adıyla diyabet; sık görülen, ciddi sonuçlara yol açan ve pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık. Avrupa ülkeleri içerisinde Rusya ve Almanya’dan sonra diyabetin en fazla görüldüğü üçüncü ülke Türkiye. Son 10 yılda diyabete yakalanan hasta sayısında ise yüzde 100 oranında bir artış var.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu: “NBŞ kotası arttırılmamalı, gıdalarda kullanımı sınırlandırılmalı, sıkı...

T.C. Sağlık Bakanlığı “Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) Sağlığa Etkileri” Hakkında Bilim Kurulu Raporu bugün açıklandı. Raporda; yapılan değerlendirmeler ışığında Bilim Kurulu’nun “Halen %10 olan NBŞ kotasının (üretiminin) artırılmaması ve gıdalarda kullanımının sınırlandırılarak sıkı denetiminin sağlanması” önerisine yer verildi.

Kabızlığı ciddiye alın!

Beslenme alışkanlıklarımız değiştikçe hemoroid ile artık daha sık karşılaşıyoruz. Hemoroidin genç yaşlarda bile görülüyor olmasının en önemli nedeni ev dışı beslenme alışkanlıklarından kaynaklanıyor.

Beslenme bozuklukları el titremesine neden olabiliyor

Tiroid hastalıkları, şeker düşmesi, vitamin eksiklikleri gibi sistemik ve metabolik hastalıklar el titremelerine neden olabiliyor.

Fazla Tuzu Azalt, Ömrünü Uzat!

Sabri Ülker Vakfı, aşırı tuz tüketimine dikkat çekmek üzere Dünya Böbrek Günü’nde, “Fazla Tuzu Azalt, Ömrünü Uzat” başlığı ile düzenlenen farkındalık kampanyasını duyurdu.

Böbrek taşı riskine karşı 7 önlem!

Böbrek taşının oluşumunu ve tekrarlama riskini en aza indirmenin yolu, yaşam tarzı değişikliği ve sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaktan geçiyor.

Kolesterol ve kalp sağlığı hakkında “doğru” bilmemiz gerekenler

Kolesterol, vücudumuzda yeni hücreler yapılandırılması gibi önemli görevleri olan bir madde. Ancak ihtiyacımızdan fazla kolesterol almamız kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayabilir.