Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Yaşam İçin Gıda, Gıda yaşamdır! sloganından hareketle, yaşamın içerisinde gıda ile insanı ilişkilendiren, ilgilendiren her türlü gelişmeyi, olguyu, olayı okuyucularına iletmektedir.

Ellerinizdeki kavrama güçlüğü, ALS habercisi olabilir

İlerleyici kas güçsüzlüğüne yol açan nadir hastalıklardan biri olan ALS'nin belirtileri, erken dönemde ellerdeki hareket kısıtlanması, kol-bacak kaslarında seyirme ve yutma güçlüğü ile ortaya çıkıyor. Görülme sıklığı 100 binde 3 olan ALS, yalnızca hareket sistemini etkilemiyor, unutkanlık ve psikolojik problemleri de beraberinde getiriyor.

Doğum sonrası kendinizi ihmal etmeyin!

Hamilelik ve doğum ne kadar olağan ve doğal durumlar olsa da dikkat edilmezse anneler bazı sorunlar yaşayabilir. Gerek anne, gerekse bebeğin sağlığı için doğumdan sonraki 6 haftayı kapsayan lohusalık dönemine de dikkat etmek gerekiyor. Peki, bu döneme neden ayrı bir önem verilmeli? Bu dönemde nelere dikkat edilmeli?

Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmek elinizde!

Çocuğunuzun anne sütü ile başlayan yaşamında, beslenmesinden hijyenine ve uykusuna kadar dikkat edeceğiniz pek çok kural, onun bağışıklık sistemini güçlendirecek. Bu aynı zamanda çocuğunuzun yetişkinlik dönemini de sağlıklı geçirmesi anlamını taşıyor.

Yaz sıcaklarında enerjik kalmanın yolu

Siz de “bu sıcakta elim kolum kalkmıyor” diye yakınanlardansanız, zinde ve enerjik olmak için bu önerilere kulak verin!

Anne adaylarına sağlıklı bir yaz için 8 öneri

Sıcak ve uzun yaz günleri kendini hissettirmeye başladı. Özellikle hamile kadınlar için bu aylar zorlu geçebiliyor. Sıcak basmaları, terlemeler ve el-ayak yanmalarıyla gebeler bu mevsimde pek çok faktörden olumsuz etkileniyor.

Ergenlik Yaşa Değil, Kiloya Bağlı Gelişiyor

Kız çocukları 48 kiloya ulaştığında, vücut yağ oranı yüzde 17 civarına geldiğinde ergenliğe girebiliyor. Kız çocuklarında kilo ve vücut kitle indeksi arttıkça, ergenliğe girme yaşı da düşüyor.

Doğal anti-aging ipuçları

Anti-aging kelimesini duyduğunuz zaman ne düşünüyorsunuz? İlk aklınıza gelen “daha genç görünüme sahip olmak” olabilir. Fakat anti-aging, sadece cilt gençleşmesi ve genç görünmekten daha fazlası olmalı. Nitekim anti-aging kavramı günümüzde gençlik yıllarının enerjisine ve sağlığına sahip olmayı da iddia ediyor.

Alzheimer Hastalarına #MorAl Desteği

Alzheimer hastalığına karşı farkındalık amaçlayan sosyal medya kampanyası #GoPurple'ı Türkiye’ye #MorAl etiketiyle uyarlayan Nöroloji Uzmanı Dr. Sevda Sarıkaya, ülkemizde tahmini olarak 600 bin Alzheimer hastası bulunduğunu belirtiyor. Lancet’de yayımlanan bir makalede hastalığın henüz oluşmadan %35’inin belli bazı önlemlerle engellenebildiğine dikkat çeken Sarıkaya; “O yüzden Alzheimer hastalığı konusunda farkındalık kazanmak çok önemli.” uyarısında bulunuyor.