Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Yaşam İçin Gıda, Gıda yaşamdır! sloganından hareketle, yaşamın içerisinde gıda ile insanı ilişkilendiren, ilgilendiren her türlü gelişmeyi, olguyu, olayı okuyucularına iletmektedir.

Gribi su ile atlatın!

Diyetisyen Canan Aksoy: “Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin besinleri tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru bir adım olsa da, mikropları vücuttan atmanın tek yolu sudan geçiyor.”

Saç dökülmesi, üşüme, halsizlik ve unutkanlık varsa dikkat!

Prof. Dr. Rüştü Serter, besinlerden alınabilen iyodun yetersizliği durumunda, çocuklarda büyüme geriliği, zeka ile ilgili sorunlar, erişkinlerde ise guatr (tiroit bezinde büyüme), tiroit nodülü ve hipotiroidi gibi hastalıkların ortaya çıktığını söyledi.

Kemik kaybını önlemek için 7 etkili yol!

Osteoporoz en çok kadınları tehdit ediyor. Öyle ki ülkemizde osteoporoz her 8 erkekten birinde gelişirken, kadınlarda ise her 4 kadından birini tehdit ediyor. Uzmanlar, bütünüyle önlenemese de, bazı konulara dikkat ederek osteoporoz riskini en aza indirmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Basit önlemlerle reflü şikayetlerini azaltabilirsiniz

Baharatlı yemekler, çikolata ve taze sıkılmış meyve suyu tüketimi sonrası, midenizden boğazınıza doğru yanma mı oluşuyor? Ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve kronik öksürük sorunlarınız mı var? Eğer bu soruların yanıtı “evet” ise toplumda her 100 kişiden 20’sini etkileyen reflü sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Hareketsizlik kalp sağlığınızı tehdit ediyor…

Kalbimiz daha doğmadan önce yorulma dinlenme bilmeden her gün 100 bin defa atan en hayati organımızdır. Bu mühendislik harikası muazzam makine günde yaklaşık 10 tonluk bir tankı doldurabilecek kanı pompalarken çoğu zaman çalıştığının farkında bile olmazsınız. Ancak siz bunu bir ağrı, sıkışma veya düzensiz atım ile fark ediyorsanız kalbinizde bir şeyler ters gidiyor olabilir.

Obezite cerrahisi hakkında merak edilenler…

Obezite cerrahisi nedir? Obezite cerrahisi ameliyatı nasıl etkili oluyor? Ameliyat sonrası ne zaman işe dönmek mümkün? Tekrar kilo alma riski var mı? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

Mevsim geçişlerinde nelere dikkat etmeli?

Mevsim geçişlerine bağlı olarak yaşanan ani sıcaklık değişimleri, vücudu olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle bağışıklık sistemi güçsüz kişilerin hastalıklara karşı savunma mekanizması zorlaşıyor. Dr. Orçun Orhun, doğal yöntemlerle bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve hastalıklara karşı korunmanın yollarını anlattı.

Okullarda florür vernik uygulanmalı mı?

Velilerin kafası karışık. Okullarda çocuklara uygulanacak florür vernik uygulaması için ailelerden izin kağıdı isteniyor, veliler de soluğu ‘Yaptıralım mı, yoksa yaptırmayalım mı?’ diye diş hekiminde alıyor.