Vet-Arı3 çalıştayına, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde eğitimine devam eden öğrenciler ile Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği üyeleri tarafından yaklaşık 50 kişi katıldı.

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği öncülüğünde, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğrenci Topluluğu (VetAnka) ile birlikte organize edilen “Arı Çalıştayı (Vet-Arı3)” 1 Ekim 2016 tarihinde Ankara’nın Kazan ilçesinde gerçekleştirildi.

Uygulamalı eğitim şeklinde planlanan çalıştaya, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde eğitimine devam eden öğrenciler ile Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği üyeleri tarafından yaklaşık 50 kişi katıldı.

Ankara’nın Kazan ilçesinde profesyonel arıcılık yapılan Mert Arıcılık İşletmesinde gerçekleştirilen çalıştayda, işletme sahibi Kürşat Zeynel Utlu, katılımcılara arıcılık ile ilgili teorik bilgi vermenin yanı sıra arıcılık malzemelerini tanıttı.

vet-ari3

Bal dolum tesisi ziyaret edildi

Öğleden sonraki kısımda gerçekleştirilen uygulamalı eğitim ise yine Kürşat Zeynel Utlu ve Sibel Utlu tarafından verildi. Çalıştay çerçevesinde Kazan ilçesinde özel bir bal dolum işletmesi de ziyaret edildi. Bal dolum tesisi yetkililerinden arı ürünleri ve işletme hakkında bilgi alındığını belirten Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ender Yarsan, Çalıştayın video kaydının da Bereket TV’de yayınlanmasının planlandığını açıkladı.

vet-ari1Arıcılık faaliyetleri ve arıdan elde edilen ürünlerin ülkemiz açısından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yarsan, şöyle konuştu:

“Bu durum hem ulusal ve uluslararası ticaret yönüyle; hem de arıdan elde edilen bal, propolis, arı sütü, polen gibi ürünler yönüyle halk sağlığı açısından önem arz eder. Dolayısıyla doğrudan ilgi alanımız içerisinde olan arıcılık ile ilgili veteriner hekimlerin de teorik ve pratik anlamda konuyu takip etmeleri ve bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu düşüncelerle gerçekleştirdiğimiz ve arıcılık alanında çalışmayı düşünen öğrencilerimize son derece faydalı olacağına inandığımız Çalıştay’ın düzenlenmesinde emeği geçenlere, Çalıştay’a katkı ve katılım sağlayanlara içtenlikle teşekkür ediyoruz.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın