DEİK ve TİM, KPMG Türkiye Yönetim Danışmanlığı ile  hazırlanan “Ambargo Sonrası İran Ekonomik ve Ticari Etki Analizi” başlıklı raporu kamuoyu ile paylaştı. Raporu değerlendiren DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, İran’ın küresel ekonomiye, özellikle batı pazarlarına entegrasyonunun Türkiye üzerinden olacağını söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle KPMG Türkiye Yönetim Danışmanlığı tarafından “Ambargo Sonrası İran Ekonomik ve Ticari Etki Analizi” başlıklı rapor hazırlandı. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından kamuoyu ile paylaşılan raporda, İran pazarının bölge ve Türkiye ekonomisine etkileri, bu ülke pazarında yaptırımlar sonrasında değişecek rekabet koşulları ve sektörel düzeyde Türk şirketleri için doğabilecek fırsat ve risklere karşı değerlendirmeler yer alıyor.

deik_tim_rapor

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir başkanlığındaki bir yönlendirme komitesinin katkılarıyla hayata geçirilen proje, İran’a yönelik uluslararası yaptırımların kalkmasının ardından Türkiye’nin bu pazarda etkinliğini artırabilmesi için adeta yol haritası olacak.

Vardan: “İran küresel pazara entegre oluyor”

Raporu değerlendiren DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Soğuk Savaş’ın bitmesiyle Doğu Blok’unun küresel ekonomiye dahil olmasından sonra en büyük küresel ekonomik entegrasyon ile karşı karşıyayız. Yaptırımların kalkması ile Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmayan ve en büyük ekonomi olan komşu ülke İran, yeniden küresel pazara entegre oluyor” dedi.

İran’ın küresel ekonomiye, özellikle batı pazarlarına entegrasyonunun Türkiye üzerinden olacağını ifade eden Vardan, bölgede ticareti ve yatırımları etkileyecek büyük çapta bir jeopolitik risk oluşmadığı sürece Türkiye’nin bu sürecin en önemli oyuncusu olacağını kaydetti. Vardan, Türkiye’nin komşu ülke İran’a ihracatının yeni dönemde iki haneli artış göstereceğini ve kısa bir sürede 30 milyar ABD Doları ticaret hedefine daha da yaklaşılacağını da sözlerine ekledi.

Büyükekşi: “Ambargoyla İran’a ihracat kaybı 5,72 milyar dolar”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de İran’ın ambargo öncesindeki 2012 yılında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında üçüncü sırada yer aldığını anımsatarak, “O dönem genel ihracatımızın yüzde 6’sını İran ile gerçekleştiriyorduk. Ambargo ile birlikte, İran’a ihracatımızda ciddi düşüşler oldu. İran’a 2013’te ambargo uygulanmasıyla 2015 yılına kadarki ihracat kaybımız 5,7 milyar doları buldu” dedi.

Ambargoların geçen ocak ayında kalkmasıyla İran’a ihracatın 2016’da artışa geçtiğini vurgulayan Büyükekşi, şöyle devam etti:

“İran, ticari ilişkilerde dünyanın cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. İhracatçı Eğilim Anketimizin sonuçlarına göre, İran; ihracatçılarımızın hedef ülke sıralamasında ABD’den sonra ikinci sırada yer aldı. Enerji, otomotiv, makine sektörlerimiz gelişmelerden olumlu etkilenecek.  Ambargonun kalkmasının ardından TİM olarak İran’da Türkiye Ticaret Merkezi açtık. Tahran’daki dev ticaret merkezimiz 4 bin metrekarelik. Burada, farklı sektörlerden 60 firmamız ürünlerini sergileyebilecek. Yurtdışında atak yapmak isteyen firmalarımız için bu büyük bir fırsat.”

Çalışmayı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ekonomi yönetimine takdim ettiklerini belirten Vardan ile Büyükekşi,  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Ekonomi Bakanlığı eş güdümünde rapor çerçevesindeki hedefleri kamu ile işbirliği içinde hayata geçireceklerini ifade etti.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın