Mutfak Sanatları okulu Le Cordon Bleu’nun eğitmen-şefleri “Çay Saati Sohbetleri”nde, yaz boyunca her ay bir Le Cordon Bleu sertifikalı şefi, mekanında ziyaret ediyor ve konsept temalar üzerinden gastronomik konular ele alınıyor.

Mutfak Sanatları Okulu Le Cordon Bleu ile Özyeğin Üniversitesi işbirliği kapsamında yaz boyunca devam edecek Çay Saati Sohbetleri etkinliklerinin ilki 15 Haziran Çarşamba günü Nicole’de gerçekleşti. Le Cordon Bleu Çay Saati Sohbetleri’nin birincisinde Le Cordon Bleu Master Şefi Arnaud Declercq ve ünlü Şef Aylin Yazıcıoğlu ile “Yemekte Denge ve Çok Katmanlılık” konusunda konuşuldu.

Yemekte Denge ve Çok Katmanlılık

Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, gastronominin çok geniş ve herkesi kucaklayan bir alan olduğuna vurgu yaparak, bu sohbetlerle gastronomi alanına ilgi duyan herkese daha önce pek düşünmedikleri konuları düşündürmek, biraz daha farklı bakış açıları kazandırabilmek ve onların fikirlerini almak istediklerini belirtti.

“İyi yemek, lüks yemektir” anlayışının doğru bir yaklaşım olmadığına dikkat çeken Tüysüzoğlu; “Üzerinde düşünülmüş, maharetle hazırlanmış, çeşitli duyularımıza uyum içinde dokunan yemek iyi yemektir. Bizi bazen dünyanın farklı coğrafyalarına taşır, bazense çocukluğumuzun sofralarına” dedi.

sef_Arnaud_Declercq

“Yemekte Denge ve Çok Katmanlılığın” ana tema olduğu sohbette Le Cordon Bleu Eğitmen Chef’i Arnaud Declercq, Le Cordon Bleu’de verdiği eğitimlerde, öğrencilere yemeğin bütünselliğini öğretmeye önem verdiklerini vurgulayarak; “Bu kavram lezzet, görsellik ve tat olgularının yansıra dokuyu da içerir. Günümüzde, yeme içme sektöründe görsellik en önde gitmekte, tat ve lezzet kısmen dikkate alınmakta ama doku çoğu kez ihmal edilmektedir” diye konuştu. Dokunun, farklı duygular yaratmayı ve monotonluğu engellemeyi sağladığını ekleyerek, “Bu deneyim için sunumda çıtır çıtır, köpüksü, gevrek ve yumuşak dokuları dengeli ve uyum içinde kullanmak esastır” dedi.

Le_Cordon_Bleu
Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu – Şef Aylin Yazıcıoğlu

Ünlü Şef Aylin Yazıcıoğlu ise çok katmanlılığa dikkat çekerek; “Çok katmanlılığı (Complexity), birbirini tamamlayan ve destekleyen tatlarla yemekte lezzet derinliğine sahip olabilmek olarak açıklayabiliriz. Burada en önemli ölçüt diğer tatların ana malzemeden rol çalmaması ve onu öne çıkarmasıdır” diye konuştu.

Yaz boyunca sürecek “Çay Saati Sohbetleri”, 18 Temmuz’da Şef Eric Germanangues- Şef Tolga Özkaya, 18 Ağustos’ta ise Şef Frederic Amirat -Şef Ali İhsan Pirgan’ın katılımları ile devam edecek.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın