Unilever, 2016 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) Ev ve Kişisel Ürünler Endüstrisi Grubu’nda liderlik unvanına layık görüldü. Unilever ayrıca, 22 Kişisel Bakım Ürünü kriterinin 14’ünde endüstri lideri oldu.

Unilever, şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını değerlendiren ve puanlayan, küresel olarak kabul görmüş bağımsız bir kıyaslama sistemi olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) Endüstri Grup Lideri statüsü ile ödüllendirilen 24 şirketten biri oldu.

Şirketten ödüle ilişkin yapılan açıklamada, 2016 yılının, Unilever’in Ev ve Kişisel Ürünler Grubuna dahil edildiği ilk yıl olduğu ve şirketin ilk yılında liderlik koltuğuna oturduğu kaydedildi. Unilever’in ayrıca Kurumsal Yönetişim, Marka Yönetimi, Önemlilik, Tedarik Zinciri Yönetimi, Ambalajlama, İş Uygulamaları Göstergeleri ve İnsan Hakları, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve İnsani Yardım gibi 22 Kişisel Bakım Ürünü kriterinin 14’ünde endüstri lideri olduğu bilgisi de açıklamada yer aldı.

Daha önce Unilever’in, son 15 yıldır liderlik ettiği Gıda, İçecek ve Tütün Endüstrisi Grubunda Gıda Ürünleri sektöründe yer aldığı hatırlatılan açıklamada; şirketin, en eski küresel sürdürülebilirlik kıyaslama sistemi ve hem yatırımcılar hem de işletmeler için temel bir referans noktası olarak kabul edilen endekste 100 üzerinden toplam 92 puan aldığı belirtildi.

Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri Endüstrisi Grubu’na yeni katılmalarına rağmen, bu alanda endüstri lideri olmaktan gurur duyduklarını ifade eden Unilever Sürdürülebilirlikten Sorumlu Dünya Başkanı Jeff Seabright; “Bu sonuçlar, Sürdürülebilir Yaşam Planı’mızın beşinci yılını doldururken kaydettiğimiz sürekli ilerlemeyi, işimizi uzun vadeli ve sürdürülebilir şekilde büyütmeyi ve sürdürülebilir yaşamı yaygınlaştırma vizyonumuzda elde ettiğimiz başarıyı yansıtıyor.” dedi.

Unilever NAMETRUB Sürdürülebilir İş ve İletişim Direktörü Ebru Şenel Erim
Unilever NAMETRUB Sürdürülebilir İş ve İletişim Direktörü Ebru Şenel Erim

‘Sürdürülebilir Yaşamı Destekleyen Markalar’ yaklaşımı

Unilever NAMETRUB Sürdürülebilir İş ve İletişim Direktörü Ebru Şenel Erim ise Unilever’in, işini büyütürken çevresel ayak izini büyüme sürecinden ayırmak ve pozitif sosyal etkisini artırmak için çalıştığını kaydetti. Ebru Şenel Erim; “Sürdürülebilirliği ürünlerin temel özelliği haline getiren, ‘Sürdürülebilir Yaşamı Destekleyen Markalar’ yaklaşımımız her geçen gün etkisini daha da artırıyor. Unilever Türkiye olarak 2015 yılındaki büyümemizin yüzde 60’dan fazlasını bu ürün portföyümüzden elde ettik.” şeklinde konuştu.

DJSI Endüstri Grup Lideri Raporunda Unilever:

RobecoSAM tarafından S&P Dow Jones işbirliği ile derlenen DJSI Endüstri Grup Lideri Raporu’nda Unilever ile ilgili şu satırlar yer alıyor: “Unilever kendini kişisel bakım endüstrisinin lideri olarak kanıtlamıştır. Ambalajlama ve hammadde tedariki gibi ürün geliştirme alanlarına odaklanması ve bu alanlardaki güçlü inovasyonları şirketin stratejinin bir parçası haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik, Unilever’in vizyonunun kalbinde yer almaktadır ve bu durum şirketin faaliyetlerinde de açıkça görülmektedir.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın