Gaytantıoğlu: “Türkiye’deki un fabrikalarında 1 lira 10 kuruşa mal olan unun 96 kuruştan gelmesine izin verilmesi ülkemiz un sanayisini ve çiftçilerimizi olumsuz etkilemektedir.”

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin yanıtlaması istemiyle Un İthalatı konusunda önerge verdi.

Bosna Hersek’ten yapılan un ithalatında bir yılda 17 kat gibi ciddi oranda artış olduğunu dile getiren CHP’li Gaytancıoğlu, bitkisel yağlar ve mısır ithalatında da geçmiş yıllara oranla ciddi artış olduğunu belirtti.

“Depolarımız buğday dolu iken bu türden haksız kazançların sağlanması vicdanları yaralamaktadır.”

Gaytancıoğlu “Un ithalatında Macaristan, Hollanda, Sırbistan ve Slovakya’daki bazı firmaların Bosna Hersek kanalıyla Türkiye’ye un getirerek haksız rekabet sağladığı iddiaları kamuoyunda tartışılıyor. Ülkemizin un fabrikaları un satmakta zorlanıyorken; Bosna Hersek aracılığıyla ülkemize başka ülkelerin unu geliyor. Gümrük vergisi ödemeden haksız kazançla gelmesi kamuoyunda tartışmaya neden oluyor. Türkiye’deki un fabrikalarında 1 lira 10 kuruşa mal olan unun 96 kuruştan gelmesine izin verilmesi ülkemiz un sanayisini ve çiftçilerimizi olumsuz etkiliyor. Depolarımız buğday dolu iken bu türden haksız kazançların sağlanması vicdanları yaralamaktadır.” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın