Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, Kurban Bayramı sonrasında kasaplık hayvan arzındaki dalgalanmanın sektöre olumsuz yansımasını önlemek bakımından vatandaşların kurbanlık olarak küçükbaş tercih etmesini tavsiye etti.

Kurban Bayramı’nın kırmızı et tüketimi açısından ayrı bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken UKON Başkanı Hacıince, bayramda, yıllık kırmızı et üretiminin yaklaşık dörtte biri oranında üretim yapıldığını kaydetti.

Bu sene Kurban Bayramı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca kurbanlık şartlarına haiz 1 milyon 200 bin büyükbaş, 3 milyon 700 bin küçükbaş hayvan varlığı tespit edildiğine işaret eden Hacıince, geçen yıl ise yaklaşık 867 bin büyükbaş ve 2,7 milyon küçükbaş hayvan kesildiğini ifade etti.

Konsey olarak, Kurban Bayramı sonrasında kasaplık hayvan arzındaki dalgalanmanın sektöre olumsuz yansımasını önlemek bakımından, vatandaşların kurbanlık olarak küçükbaş tercih etmesini tavsiye ettiklerini kaydeden Hacıince, açıklamasında şunları vurguladı:

“15 Temmuz 2016 tarihinde milletimizin hür iradesine yapılan hain ve alçakça teşebbüs sebebi ile halkımızın vatanına olan bağlılığı ve böyle bir durumun tekrar yaşanmaması adına yapacağı kurban kesimlerinin, önceki senelere göre bir artış olacağı tahmin edilmektedir.

Bakanlığımız tarafından Kurban Bayramı için hayvan sayısının fazlası ile yeterli olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte olası talep artışlarına karşılık alınacak tedbirler de önemi taşımaktadır.

Belediyeler tarafından il ve ilçelerde hazırlanan kurban satış-kesim yerlerinde, hayvan satış yeri / çadır ücretleri ve kesim yapan kasapların aldığı ücretlerin yüksekliği üreticilere ve tüketicilere olumsuz yansırken kurban fiyatlarında da artışa sebep olmaktadır. Söz konusu ücretlerin daha makul miktarlara çekilmesi hem hayvan satıcılarına hem de vatandaşlarımıza olumlu olarak yansıyacaktır.

Dernek ve Vakıfların kestikleri kurbanlarda, vekaleti veren kurban sahibinin vekaletinin yerine getirilip getirilmediği, yetkili kurumlar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.

Kurban Bayramı kısa bir süre içerisinde çok sayıda hayvanın nakli ve kesimin içeren bir organizasyon olduğu için yapılan kesimlerde insan, hayvan ve çevre sağlığına ilişkin risklerin tanımlanması ve gerekli alt yapı eksiklerinin belirlenmesi önem taşımaktadır.

Kurbanlık alımı, kesimi ve etlerin muhafazasında halk sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekli hususlara kısaca değinecek olursak;

Kurban alımında hayvanların kulak küpesine ve hayvan pasaportuna haiz olduğu mutlaka kontrol edilmelidir.

Kurban kesimi aşamasında Kurbanın eziyet edilmeden kesilmesi, kesimin mutlaka temizlik ve hijyen açısından uygun yerlerde, uzman kişiler tarafından yapılması ve veteriner hekimler denetiminde olması gerekmektedir.

Kurban etlerinin konulduğu poşetlerin ağzı kapatılmamalı ve mutlaka buzdolabında soğutulmalıdır.

Kurban Bayramı sonrasında kasaplık hayvan arzındaki dalgalanmanın sektöre olumsuz yansımasını önlemek bakımından vatandaşlarımızın kurban kesiminde Kurbanlık olarak küçükbaş tercih etmesini tavsiye etmekteyiz.

Bu vesile ile halkımızın yaklaşan Kurban Bayramı’nı UKON Yönetim Kurulu olarak en içten dileklerimizle kutlarız.”

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın