Türkiye’de yer altı sularının artık giderek azaldığını ve küresel ısınmanın etkisini son yıllarda çok olumsuz bir şekilde göstermeye başladığını dile getiren Türkiye Sulama Kooperatifleri Genel Başkanı Halis Uysal, su sıkıntısının yaşanmaması için acil olarak Su Konseyi’nin kurulması gerektiğini kaydetti.

Türkiye Sulama Kooperatifleri Genel Başkanı Halis Uysal, 2025 yılında küresel ısınma sebebiyle dünyada ciddi anlamda kuraklık yaşanacağını söyledi.
Türkiye Sulama Kooperatifleri Genel Başkanı Halis Uysal, 2025 yılında küresel ısınma sebebiyle dünyada ciddi anlamda kuraklık yaşanacağını söyledi.

Türkiye Sulama Kooperatifi Merkez Birliği Manisa Bölgesi Sulama Kooperatifler Birliği 22. Olağan Mali Genel Kurulunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Burada konuşan Türkiye Sulama Kooperatifleri Genel Başkanı Halis Uysal,  küresel ısınmadan etkilenen ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Küresel ısınmayla ilgili olarak bilim adamlarının araştırmalarına dikkat çeken Uysal, “Birleşmiş Milletler (BM)’de 130 devletin katılımı ile küresel ısınma için bir imza atıldı. Küresel ısınma her yerde güzel anlatılması gereken çok önemli bir husus olduğuna inanıyoruz. Sonucu kuraklık olan, felaket olan bu küresel ısınmanın gündemden düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bilim adamları 2025 yılında küresel ısınma sebebiyle dünyada ciddi anlamda kuraklık yaşanacağını dile getiriyor. Örnek olarak Türkiye’deki Ege ile Akdeniz Bölgesi’ni gösteriyorlar. Şu bilinmesi gerekir. Türkiye’de ne bir ekonomik sorun, ne bir Suriye mülteci sorunları ile Cumhurbaşkanı ile Putin arasında sorunu var. Türkiye’de bir tek sorun var oda su sorunudur.” dedi.

“Milli Su Konseyi kurulmalı”

Türkiye’de yer altı sularının artık giderek azaldığını ve küresel ısınmanın etkisini son yıllarda çok olumsuz bir şekilde göstermeye başladığını dile getiren Uysal, su sıkıntısının yaşanmaması için acil olarak Su Konseyi’nin kurulması gerektiğinin altını çizdi. Uysal, “Atalarımızdan aldığımız yeraltı sularımız bitti. Yıllardır Türkiye’de bir Milli Su Konseyi’nin kurulması gerektiğinin altını çiziyorum. Su bakanlığı kuruldu. Ama Türkiye’nin su konseyine acil ihtiyacı var’.’ diye konuştu.

“Tarımsal sulamayı bilinçsiz şekilde yapıyoruz”

Türkiye’de tarımsal bulamanın bilinçsiz bir şekilde yapıldığını ve bu nedenle önemli derece su kayıplarının olduğunu dile getiren Uysal, damlama sulama sistemine dikkat çekti. Uysal, “Türkiye’deki su durumuna baktığımızda Türkiye 112 milyar metreküp su rezervimiz var. Bunun 95 milyar metre küpü barajlar ile göletlerden, 15 milyar metre küpü kuyulardan, 2-3 milyar metre küpü ise hudut dışındaki sulardan geliyor. Bu suyun yüzde 75’ini tarımda kullanırken, geri kalanını içme suyu gibi farklı faktörlerde kullanıyoruz. Avrupa ülkelerinde tarımsal sulamada kullanılan su miktarı yüzde 45 oranlarında. Bizde bu kadar fazla olmasını sebebi tarımsal sulamayı bilinçsiz şekilde yapmamız kaynaklanmaktadır. Damlama sulama sistemine geçemiyoruz hala. Tarımsal sulamada damlama sulama sistemini tam manasıyla oturtmamız gerekir.” şeklinde konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın