Ankara Üniversitesi Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknokenti

Türkiye’nin ilk tematik teknokenti olan “Ankara Üniversitesi Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknokenti” açıldı. Teknokentte, sadece tarım, hayvancılık ve gıda üzerine araştırma yapan firmalar yer alacak.

Dışkapı Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle açılışı yapılan tematik teknokentte yalnızca tarım, hayvancılık ve gıda üzerine araştırmalar yapan firmaların yer alabilecek.

gida_teknokent

Açılışta konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Türkiye’de ilk kez yalnızca tarım, hayvancılık ve gıda üzerine araştırmaların yapılacağı bir teknokent kurulduğunu ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş

Üniversitenin ziraat, veteriner ve mühendislik fakültelerinin güçlerini bu teknokentte birleştirdiğini dile getiren İbiş, “Gıda, tarım, hayvancılık tüm bilim dallarını ilgilendiriyor. Enerji, su ve gıdanın önemi de giderek artıyor. Bu nedenle disiplinlerarası çalışmalar yürütecek bu teknokentin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.” dedi.

“Ankara Üniversitesi Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknokenti”nde, iklim şartlarının kontrol edilebildiği akıllı seralar ile uygulama alanlarında verim ve kalitenin izlenebildiği ‘hassas tarım’ alanları oluşturulacak. Ayrıca gıda güvenliği konusunda da çalışmalar yürütülecek.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın