Dardanel Global Satış ve Tedarik Zincirleri Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Önen

Dardanel Global Satış ve Tedarik Zincirleri Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Önen, 2015 yılında Türkiye’de konserve ton balığı pazarının değeri 278 milyon TL ve 11 bin 458 ton olarak gerçekleştiğini, 2014 yılına göre cironun yüzde 27, tonajın ise yüzde18 büyüdüğünü açıkladı.

Ton balığı sektörünün global yayını ATUNA dergisine röportaj veren Mehmet Önen, Türkiye ton balığı pazarının büyüklüğüne, iç dinamiklerine ve yaşanan sıkıntılara değindi. Şu anda Dardanel’in odağında ton balığı ihracatını artırmak ve Türk markalarını uluslararası raflara taşımak olduğunun altını çizen Önen, Dardanel’in ton balığını Türk gıda pazarına tanıtan ilk şirket olduğunu hatırlattı. Önen, Türkiye’de tüketilmeyen konserve ton balığında 30 yılda, kişi başına tüketimin 85-90 grama ulaştığını ifade ettiği röportajda, Türkiye’de ton balığı sektörünün geleceğinin parlak olduğunu kaydetti.

ton_baligi_salataTon balığı pazarının büyümekte olan bir pazar olduğunun altını çizen Önen, şunları söyledi: “Pazarda üç önemli dinamik var: Sağlık, lezzet ve pratiklik. Dardanel bu üç dinamiği de aynı üründe barındırıyor. Konserve ton balığı, tüketicilerin her zaman ellerinin altında bulabilecekleri, pratik bir protein kaynağı… Ancak Türkiye’de sadece hanelerin yüzde 25’ine ton balığı giriyor. Üstelik bu yüzde 25’in içinde yer alan tüketiciler de yılda 2-3 kez ton balığı satın alıyor. Hem satın alma sıklığının hem de tek seferde satın alınan miktarın artırılması şart!”

“Türk firmalarının skipjack cins ton balığı ile yerel market dışında rekabet etmeleri imkansız”

İhracatta yaşanan fiyat rekabetine de dikkat çeken Önen, ihraç edilen ürünlerin büyük kısmının yellowfin cinsi ton balığından oluşmak zorunda olduğunu vurguladı. Türk firmalarının skipjack cins ton balığı ile yerel market dışında rekabet etmelerinin imkansız olduğunu ifade eden Önen, fiyattaki bu güçlü rekabette Tayland gibi düşük işçilik maliyetlerine sahip ülkelerin etkili olduğunun da altını çizdi. Ton balığındaki yüksek vergilere ilişkin konuşan Önen, bu yüksek vergilerin hükümet tarafından yerli üretimi desteklemek amacıyla konulduğunu ve Türkiye pazarına giren tüm gıda maddeleri için uygulandığını da hatırlattı.

Yaklaşık 70 ton günlük üretim kapasitesine sahip Dardanel’in Türkiye konserve ton balığı pazarının yüzde 75’ini domine ettiğine de değinilen haberde, ayrıca Dardanel’in üretiminin yüzde 65’ini iç piyasaya sunduğu, kalan bölümünü ise çoğu Avrupa Birliği üyeleri olmak üzere 35 ülkeye ihraç ettiği bilgisi de yer aldı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın