1991 yılından bu yana, her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu kutlanan Dünya Yürüyüş Günü’nde Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ‘her gün 10 bin adım’ tavsiyesinde bulundu.

10bin_adimm

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Dünya Sağlık Örgütü’nün fiziksel hareketliliğin sağlık açısından önemini vurgulamak amacıyla ilan ettiği 3-4 Ekim “Dünya Yürüyüş Günü” hakkında internet sayfasından yaptığı açıklamayla bilgilendirme yaptı. 1991 yılından bu yana gerçekleştirilen etkinliklerde, bu yıl ki Dünya Yürüyüş gününün aynı zamanda 2016 Avrupa Spor Haftasının bir parçası olduğu hatırlatılan açıklamada, toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanmasının önem arz ettiği kaydedildi.

thsk_logoBu kapsamda 81 ilde, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından 3-4 Ekim günlerinde “Dünya Yürüyüş Günü” çeşitli etkinliklerle kutlanacağı bildirildi.

Açıklamada, “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010” sonuçlarına göre 12 yaş üzeri nüfusun %72’sinin;  6-11 yaş nüfusun ise  %60’ının hareketsiz olduğunun tespit edildiği belirtilerek; fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması tavsiye edildi.

Mümkün olduğunca aktif olunmalı!

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmenin, sağlıklı bir yaşamın ilk adımı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu öneriler yer aldı:

“Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.

Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.

Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.”

Bakanlıktan tanıtım filmi

Sağlık Bakanlığı da Dünya Yürüyüş Günü’ne dikkat çekmek için Hidayet Türkoğlu ile bir tanıtım filmi çekti.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu iş birliğiyle hazırlanan proje kapsamında, Süper Lig takımları 6. hafta maçlarında sahaya “Her Gün 10 Bin Adım” pankartıyla çıkarak obeziteyle mücadeleyi destekliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, obeziteyle mücadele konusunda toplumun bilgi düzeyini artırmanın, bireylere yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmanın hedeflendiği belirtildi. Bu amaçla “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı”nın hazırlandığına işaret edilen açıklamada, Türkiye’de özellikle kalp damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri gibi obeziteye bağlı hastalıkların azaltılmasının hedeflendiği bildirildi. Açıklamada, her yıl 3-4 Ekim’in “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlandığı hatırlatıldı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın