Mehmet Akın Doğan, “Yerli tanka verilen destek, yerli tohuma da verilmeli.”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Yerli tanka verilen destek, yerli tohuma da verilmeli.”

Yerli tohumun, Türk tarımının geleceği açısından hayati önem taşıdığına dikkat çekerek, “Yerli uçağa, yerli tanka verilen devlet desteği, yerli tohuma da verilmeli” dedi. Üretim gerçekleştirilen tarlalarda incelemelerde bulunan Doğan, yerli tohumla üretilen ürünlerin, en az ithal tohumla üretilenler kadar verimli ve kaliteli olduğunu belirtti. Beraberindeki çiftçilerle tarlayı gezen Doğan, çiftçinin tohum seçimi yaparken, yerli tohumları tercih edebileceğini ifade etti.

Turk tariminin gelecegi milli tohumda

Tarımın, hem ekonomik hem de stratejik anlamda Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğuna işaret eden Mehmet Akın Doğan, “Tarım alanında, dünyada söz sahibi olmak için öncelikle dışa bağımlılığı azaltmak gerekiyor. Biz bugüne kadar tohumda hep dışa bağımlıydık ama artık ithal tohumdan daha kaliteli yerli tohumlarımız var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tarımla ilgili her toplantıda “milli” tohumun önemine vurgu yaptığına dikkat çeken Doğan, “Çiftçiler olarak, milli tohumun devlet tarafından özellikle desteklenmesini istiyoruz” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın