Su Ürünleri Tanıtım Grubu,7-9 Kasım 2016 tarihleri arasında Dubai’de 5. kez düzenlenen Seafex- 2016 Fuarı’na katılarak Türk su ürünleri şovu yaptı. Dubai’de Türk Şef İbrahim Önen’in özel soslarla pişirdiği Türk çipurası ve levreği ziyaretçilerden tam not aldı.

Dubai World Trade Centre da düzenlenen Ortadoğu’nun en önemli gıda ve gıda teknolojileri fuarlarından biri olan Seafex 2016 Fuarı’na 2016 yılında 3. kez katıldıklarını belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Sinan Kızıltan gerek Ortadoğu, gerek Uzakdoğu, gerekse Afrika ülkeleri için transit konumunda olan Dubai’de Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptıklarını, başarılı bir fuarı geride bıraktıklarını kaydetti.

Kızıltan; “Dubai’de levrek ve çipurayı marketlerin rafları yanı sıra seçkin restoranların menülerinde de bulmak mümkün. Bölgede su ürünlerimize olan talep her geçen gün artıyor. Fuar süresince gördük ki, çipura, levrek ve orkinos gibi balıklarımızın yanı sıra karides, yengeç gibi su ürünlerine de yoğun talep var” şeklinde konuştu.

BAE’ye 12 milyon dolarlık ihracat

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) Ocak-Ekim dönemi 2016 yılı ihracatımızın 12 milyon dolar civarında ve geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık % 23’lik bir artış söz konusu olduğunu kaydeden Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun ise, firmaların 2017 yılında BAE’ye olan ihracatlarını 2016 yılına göre daha da arttıracaklarına inandıklarını ifade etti.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın