İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, Ramazan ayında toptan gıda fiyatları artmadığını hatta pirinç ve mercimek gibi ürünlerin fiyatları gerilediğini bildirdi.

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı
İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, 2016 itibari ile üretimin gayet iyi olduğunu ve gıda maddelerinin bedellerinde oynama görülmediğini vurguladı.

Kimi ürünlerin 2015‘e göre indirimli olduğunu anlatan Karlı, “Pirinç fiyatı geriye geldi, kırmızı mercimek fiyatı geriye geldi. Bulgur kaç senedir aynı fiyata yani 1,60 ila 1,80 liraya. Nohut belki bir miktar arttı ama fasulye fiyatı da geri geldi. Fasulye 8-9-10 lira idi; şu an 3,50 lira, 3-4 lira.” açıklamalarını yaptı.

Karlı, ürünlerin bolluğunun fiyatları daha da geriletebileceğine işaret etti.

Ramazan ayında spekülatörlerin devreye girdiğine temas eden İGTOD Başkanı, tüketiciye de “Bunlara itibar etmeyin.” tembihinde bulundu.

Rami’de bulunan toptancı halinde pirincin kilogramı 1,50 ila 4 liradan, bulgurun 1,60 ila 1,80 liradan, kırmızı mercimeğin 3,50 liradan satışa sunuluyor.

Kumanya fiyatları 40 liradan başlıyor

Öte yandan kumanya taleplerinin yüzde 10 ila 20 arttığını bildiren Mustafa Karlı, şunları kaydetti:

“40 liralık, 70 liralık, 200 liralık kumanya yaparsın. Bu, bütçeye göre şekilleniyor. Biz de birkaç kumanya yapıyoruz. Ama biz 50 ila 220 liraya yapıyoruz. Talebe göre 1 kilo pirinç değil de 5 kilo pirinç koyuyoruz. 1 kilo ayçiçeği değil de 5 kilo ayçiçeği koyuyoruz. Bu bütçeye bağlı bir olay. Bizde kumanya fiyatı 40-50 ile başlar, 200-250 lirayı bulur.”

Toptancı Nevzat Demir ise temel gıda fiyatlarının 2013’ten beri artmadığından söz edip “Bu durum kumanya bedelinde de karşılık buluyor. Tabii kumanyalarımız 40 lira da, 140 lira da 240 lira da olabiliyor. Kilo fiyatlarımız belli.” ifadelerini kullandı

Demir, fiyatların müşteri taleplerine göre şekillendiğini belirtti ve ekledi: “Biz, kumanyalara makarna, pirinç, fasulye, kırmızı mercimek, yağ gibi ürünler koyuyoruz. Temel gıda maddeleri denilen ürünler koyuyoruz.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın