Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2017/18 hasat döneminde üreticilerden aldığı 2 milyon 255 bin ton hububat alımı karşılığında, 2 milyar TL’nin üzerinde ödeme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2017/18 hasat döneminde üreticilerden 2 milyon 50 bin tonu buğday, 205 bin tonu mısır olmak üzere toplam 2 milyon 255 bin ton hububat alımı yaptığını, bunun karşılığında üreticilere 2 milyar TL’nin üzerinde ödeme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kurum yazılı açıklamasında ayrıca, hasat döneminin bitmesiyle birlikte stoklarında bulunan toplam 2,9 milyon ton ürünün de bir önceki yılın satış fiyatı seviyelerinde bütün kullanıcılara satışa açıldığını, satışlarda hiçbir sınırlama yapılmayacağını bildirdi.

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışlar yanında özellikle Karadeniz havzasındaki lojistik maliyetinde meydana gelen yükselişin, Kurumun faaliyet alanına giren ürünlerin piyasa fiyatlarında hareketlenmeye sebep olduğuna dikkat çekilen açıklamada; “Başta hububat olmak üzere görev alanına giren ürünlerde piyasa fiyat istikrarını sağlamakla görevli Kurumumuz yaşanan bu gelişmelerden söz konusu ürünleri kullanan sanayicilerimiz yanında özellikle bu ürünleri tüketen 80 milyon tüketicimizin olumsuz etkilenmemesi için her türlü tedbiri almaya devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada; bu kapsamda Kurumun atmakta olduğu ilave adımlar hakkında şu bilgilere yer verildi:

“Halen stoklarımızda bulunan 2,1 milyon ton buğdayın bütün kullanıcılara sınırlama olmadan satışına devam edilmektedir. İthalat bağlantısı yapılan 335 bin ton yüksek kaliteli buğdayın satışına da Aralık ayı itibariyle başlanacak olup satış fiyatlarımız kısa sürede açıklanacaktır.

Stoklarımızda bulunan 60 bin ton arpa 770 TL/Ton gibi makul bir fiyata besicilere ve yem sektörüne tahsis edilmiş olup teslimler devam etmektedir. İlave bağlantısı yapılan 45 bin ton arpanın satışına da önümüzdeki ay devam edilecektir.

Stoklarımızda bulunan 215 bin ton mısırın 10 bin tonu 800 TL/Ton’dan kullanıcılara tahsis edilmiş olup teslimler devam etmektedir. Kalan 205 bin ton yerli mısır ile ithalat bağlantısı yapılanlar da dahil toplam 410 bin ton mısırın satışına önümüzdeki haftadan itibaren başlanacaktır.

Aynı şekilde stoklarımızda bulunan 10 bin ton çeltiğin 2.050 TL/Ton fiyattan kullanıcılara satışına başlanmış teslimatlar devam etmektedir. İlave bağlantısı yapılan 7 bin ton çeltik ve 5 bin ton pirincin makul fiyatlarla satışına da önümüzdeki günlerde başlanacaktır.

Piyasa düzenleme görevi kapsamında Kurumumuz son günlerde yaşanan gelişmelere bağlı olarak oluşabilecek her türlü spekülatif hareketi önlemek ve piyasa fiyat istikrarını sağlamak için halen kullanabileceği toplam 2 milyon ton ithalat yetkisi yanında vergi düzenleme dahil her türlü önlemin en hızlı şeklide alınması için bütün imkanlarını seferber etmektedir.

Görev alanımıza giren ürünlerle un, ekmek, makarna, pirinç, bulgur gibi gıdaların fiyat açısından 80 milyon tüketicimizi olumsuz etkilememesi için gerekli önlemler alınmakta olup yakın bir tarihte bakliyat için de devreye girilecektir. Bu hususun özellikle kullanıcılar tarafından yakın takip edilmesi menfaatlerine olacaktır.

Piyasa fiyatlarında hareketlenmelerin yaşandığı son günlerde bütün paydaşlarımızın sağduyulu hareket etmesi ve Kurumumuz ile yakın istişare içinde bulunması milli menfaatlerimize uygun olacaktır.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın