Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rusya’dan tarım ürünü sevkiyatına yönelik yeni düzenleme getiren Türkiye’ye simetrik yanıt vereceklerini söyledi.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, gazetecilere konuşan Tkaçev, Türkiye’nin Rusya menşeli veya çıkışlı olan ürünlerin ithalatında Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği onaylı fatura aranması koşulu getirmesi ile ilgili “Sevkiyat kurallarının sertleştirilmesi pek hoş değil, tarım ürünü sevkiyatını zorlaştırıyor” dedi.

Alınan son kararların nedenini anlayamadıklarını belirten Tkaçev “Daha çok bürokratik nitelikli kararlar. İş adamlarımızın tahıl ihracatı zorlaştırılıyor, iki tarafın uzlaştığı prosedürler uygulanmalı. Bu fazladan bürokrasi yükü, olumlu bir sonuca götürmez” ifadelerini kullandı.

Tkaçev, iki ülke arasında ticaret yapılması önündeki engellerin kaldırılmasını da umduğunu belirterek “Bunun için çok şey yapıldı. Devlet başkanımız Türkiye’ye, Türkiye cumhurbaşkanı Rusya’ya geldi. Orta düzeyde birçok temas gerçekleştiriliyor. Bu nedenle alınan son kararlar çok anlaşılır değil” dedi.

Tkaçev, bu adımlara karşılık kimsenin diğer yanağını çevirmeye niyeti olmadığını da ifade etti.

Kaynak: Sputnik Türkiye

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın