Tarık Tezel, bu sene vatandaşlara dini vecibelerini yerine getirirken hayvan varlığımızın devamı ve arz fazlalığı nedeniyle küçükbaş hayvanlara yönelmelerini önerdi.

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, vatandaşlara hayvan varlığımızın devamı ve arz fazlalığı nedeniyle kurbanlık olarak küçükbaş hayvanları tercih etmelerini önerdi.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, Kurban Bayramı’nın ülkemizdeki kırmızı et tüketimine katkı sağladığını, özellikle yıl boyu yeterince kırmızı et alamayan vatandaşların, bayram vesilesiyle kırmızı et tüketebildiğini hatırlattı.

Tarık Tezel, Kurban Bayramı öncesinde hayvan hareketleri nedeniyle hayvan hastalıklarının yayılma olasılığının olduğunu ve bunu önlemeye yönelik tedbirler alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Her yıl Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ‘Kurbanlık Hayvan Sevklerinde, Alımlarında ve Kesimlerinde Dikkat Edilecek Hususlar’ hakkında kamuoyunu bilgilendirmekte, hem kurbanlık hayvan satıcılarının hem de alıcılarının dikkatli olması gerekmektedir. Kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların önce muayene ve gerekli kontrollerinin yapılması zorunludur. Resmi veteriner hekimler tarafından yapılan muayene ve kontrolden sonra sağlıklı bulunan hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenerek, iller arası nakline izin verilmektedir.”

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, hayvancılık işletmelerinde doğrudan yapılan satışlar hariç, kurbanlık hayvanların hayvan pazarları, canlı hayvan borsası, hayvan park ve panayırlarının yanı sıra Kurban Hizmetleri Komisyonları’nca belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinde ve özel kurbanlık kesimi yapacak işletmelerde alınıp satılabildiğini belirtti.

Geçen yıl 858 bin 836 adet büyükbaş 2 milyon 657 bin küçükbaş hayvan kesildi

Geçen yıl kurban olarak kesilen hayvan sayılarına ilişkin bilgiler de Tezel’in açıklamasında yer aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri’nden alınan verilere göre 2015 yılındaki Kurban Bayramı’nda 858 bin 836 adet büyükbaş ve 2 milyon 657 bin küçükbaş hayvan kesildiğini belirtti. Tarık Tezel, bu sene vatandaşlara dini vecibelerini yerine getirirken hayvan varlığımızın devamı ve arz fazlalığı nedeniyle küçükbaş hayvanlara yönelmelerini önerdi.

Et tüketimimiz dünya ortalamasının altında

Tezel vatandaşların daha ucuz olması sebebiyle beyaz et tüketmeyi tercih ettiğini belirterek, et tüketim oranlarına ilişkin bilgiler de verdi. Buna göre, ülkemizde kişi başı yıllık et tüketiminin 8-9 kg’ını balık, 15-16 kg’ını kırmızı et, 22-23 kg’ını ise beyaz et oluşturuyor.

Hedef 1,5 milyon ton kırmızı et üretimi

Ülkemizde refah düzeyi arttıkça, kırmızı ete olan talebin artmaya devam edeceğini belirten Tarık Tezel şunları söyledi:

“Şu anda 1,15 milyon ton olan kırmızı et üretimimizin en az 1,50 milyon tona çıkması, vatandaşlarımızın yeterli ve sürekli kırmızı et tüketmesini sağlayacaktır. Bunun için kapasitelerimiz yeterlidir. Önemli olan arzın sürekli ve istikrarlı olmasının temin edilmesidir. Bu vesileyle halkımızın yaklaşan Kurban Bayramı’nı SETBİR adına en içten dileklerimle kutlarım.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın