Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı uygulama ile “Güneşin Gücü Projesi”, Tekirdağlı çiftçilerin elektrikten tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı, tarım sektörüne örnek olacak bir projeye imza attı. Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı uygulama ile “Güneşin Gücü Projesi” çiftçilerin elektrikten tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında “Güneşin Gücü” projesi protokolü imzalandı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin arasında imzalanan protokolde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan da bulundu.

tekirdag_gunesSulama yaparken elektrik parası ödenmeyecek

Trakya Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında imzalanan “Güneşin Gücü” protokolü ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarım sektörüne örnek teşkil edecek bir uygulamaya daha imza attı. Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı uygulama ile “Güneşin Gücü Projesi”, çiftçilerin elektrikten tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Proje ile verim artacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Malkara ilçesi Çınaraltı Mahallesinde 2 bin 500 dekarlık kapalı basınçlı sulama sisteminin doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan proje ile çiftçiler elektrik parası ödemeden sulama yapabilecek. Böylece sulama yapılan yerden hem fazla verim alacak hem de yılda birden fazla ürünü rahatlıkla alabilecek. Belediyelerce ilk defa uygulanacak olan projenin yüzde 60’ı Trakya Kalkınma Ajansı, yüzde 40’ı da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

15 ay sürecek proje ile 100 Kilowatt/saat gücünde güneş enerjisi sistemi kurularak yıllık ortalama 142 bin Kilowatt/saat elektrik üretimi sağlanacak. Malkara ilçesi Çınaraltı Mahallesinde uygulanacak proje başarıya ulaştığında, yaygınlaştırılarak tarımda yeni bir dönem açılması için çalışmalar yapılacak.

“Güneşin gücü” projesi ile çiftçimiz daha da güçlenecek

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Tekirdağ’ın beş vizyonundan biri olan Tarım ve Hayvancılığın önemini belirterek, “Tarım ve hayvancılık Tekirdağ için çok önemli bir girdi kaynağıdır. Verimli toprakları ile Trakya’da önemli bir yere sahiptir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak üreticinin yanında olmaya ve destek olacak projeler üretmeye devam edeceğiz. İmzalanan Güneşin Gücü Projesi ile çiftçimiz daha da güçlenecek. Önümüzdeki dönem yeni projelerle çiftçimizin yüzü gülecek.” diyerek üreticinin her zaman yanında olduklarının altını çizdi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın