Hayvancılık sektöründe yeni satın alma

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da Merck Hayvan Sağlığı olarak tanınan MSD Hayvan Sağlığı, bugün Türkiye merkezli Vimar Grubu’nun bir bölümü olan Vilsan Veteriner İlaçları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi satın almak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Fakıbaba: Kılıçdaroğlu, kamuoyunu yanlış bilgilendirip olumsuz algı oluşturuyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin bugünkü grup konuşmasında, et ithalatı ve tarım politikası konusunda söylediği sözlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“Besi hayvanı ve yem maliyetini indirmeden ucuz et yemenin imkanı yok”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Bu gidişe bir son vermek gerekir… Üreticimiz tedirgin, pazarlarda yaprak kımıldamıyor. Ahırları doldurma konusunda kararsız. Üreticiye, önünü görebileceği bir piyasa fiyatı oluşturmak,...

Bakandan, CHP’li Arık’ın gübreli eleştirisine yanıt

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında besi maliyetleri ile ilgili verdiği bilgilerle kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini savundu.

Arık: “6 bin liraya alınan dana 10 ayda yaklaşık 4 bin...

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı eleştirerek, “6 bin liraya alınan dana 10 ayda yaklaşık 4 bin liralık yem yedi. Yani besicimize maliyeti 10 bin lira oldu. Peki, besicinin karı ne? Karı şu gördüğünüz gübre. Bu gübreyi Bakan Fakıbaba'ya göndereceğim.” dedi. 

ZMO: “Akıl ve bilimi esas almayınca” ithal tarım ürünleri ülkesi olduk

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), yaklaşık 10 yıldır "et fiyatını düşürmek" üzerine kurgulanan hayvancılık politikası ile Türkiye’nin dışa bağımlı hale getirildiğini, her geçen gün ithalat artarken, üretimden hızla uzaklaşıldığını kaydetti. ZMO açıklamasında, bugüne kadar 5 milyar dolarlık ithalat yapılmasına rağmen krizin aşılamadığına da dikkat çekildi.

Karadeniz’de geleneksel arıcılık tükenmek üzere

Buğday Derneği, AB Erasmus + Programı kapsamında gerçekleştirdiği Arıları Yaşatalım projesi için Karadeniz Bölgesi'nde saha araştırması yaptı. Bölgede kaybolmakta olan geleneksel arıcılık yöntemlerinin izini süren dernek, nesillerdir süregelen yöntemlerdeki değişimleri gözlemledi ve belgeledi: Atalarımızdan kalan arıcılık yöntemleri ve uygulamaları tarihe karışmak üzere.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu: “AKP’nin besicilik politikasının kazananı yabancı, kaybedeni...

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yüksek et fiyatlarına karşı önlem olarak karkas et ithalatı yapılacağını açıkladığını hatırlatarak, “İthal et, et fiyatlarını düşürmediği gibi yerli besiciliği bitiriyor” dedi.