Hayvana dokunmadan veteriner hekim olmak

Veteriner hekimlik, sadece hayvan sağlığı ile ilgili bir bilim alanı değildir çünkü hayvan sağlığı doğrudan insan sağlığı ile ilgilidir.

“Hayvana dokunmadan mezun olan öğrenci var”

Van 100.yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Soygüder: “Çoğu fakültede öğrencilerin hayvana dokunmadan mezun olduğunu üzülerek ifade etmek istiyorum. Çocuk hayvan hekimliği yapacak, bu işten geçimini sağlayacak, ülke hayvancılığına hizmet edecek fakat 5 yıl eğitim gördüğü okulunda hayvana dokunmadan mezun olup gidiyor.”

ABD’den süt ürünleri ithalatının önü açıldı

Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türkiye’nin, üç yıl aradan sonra ABD’den süt ürünleri ithal edeceğini yazdı. Yıldırım yazısında; Türkiye ile Amerika ilişkilerinde en gergin dönemlerden birisi yaşanırken ve Amerika'nın bazı Türk ürünlerine, Türkiye'nin ise Amerikan ürünlerine yönelik vergi artışı ile yaptırım uyguladığı bir dönemde süt ürünleri ithalatının önün açılmasının dikkat çekici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Küçükbaş hayvan yetiştiricileri sorunlarını Pakdemirli’ye iletti

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik başkanlığındaki Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerinin, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye ziyaretlerinde, sektörün sorunları ele alındı.

Şarbon Bitlis’te de görüldü, 81 hayvan telef oldu

Ankara, Sivas ve İstanbul'un ardından şarbon hastalığı Bitlis'te de ortaya çıktı. Bitlis Güroymak ilçesine bağlı Günkırı beldesinde görülen şarbon vakasında, bir hafta içinde 81 büyükbaş hayvan telef olduğu bildiriliyor.

TVHB: “İthal hayvan seçiminde Bakanlık, 6 aydır veteriner hekim görevlendirmiyor”

İthal hayvan seçimlerinde 6 aydır Tarım ve Orman Bakanlığının veteriner hekim görevlendirmediğini kaydeden Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), “hayvan seçimlerinde veteriner hekim görevlendirilmemesi ithalat lobisinin talebiydi. Hayvan seçimleri ithalatçı firma tarafından yapılmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Yardımcı: Şarbon ithal hayvan ile gelmez!

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde özel bir çiftlikteki hayvanlarda şarbon hastalığına rastlanması ve bölgenin karantinaya alınmasının ardından Instagram hesabından bir bilgilendirme notu yayınlayan Ankara Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yardımcı, şarbon hastalığının ithal hayvan ile gelmeyeceğini belirtti.

Pakdemirli’den şarbonlu hayvan açıklaması

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yaşanan şarbon vakası üzerine açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli; hastalığın Türkiye'ye geldikten sonra olacağını tahmin ettiklerini, ilk bulguların da bunu gösterdiğini söyledi. Pakdemirli, ithal edilen hayvanların piyasaya sürülmediğini de kaydetti.