Besici ve yem işletmelerine indirimli ithal arpa satışı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ithal arpayı besici ve yem işletmelerine ton başına 10 TL indirimle satacağını açıkladı.
red_meat

Bakanlık açıkladı: Özel sektöre et ithalat izni yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 7 Ekim Cumartesi günü yayımladığı tebliğle özel sektöre et ithalatının açılacağı iddialarını yalanladı. Bakanlık açıklamasında, ithalatın sadece Et ve Süt Kurumu tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi.
red_meat

Bildiğin kemiksiz!

Hızını alamayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; kasaplık canlı hayvan ve karkas et ithalatının ardından kemiksiz et ithalatına da kapıyı açtı.

Etteki sorunun temelinde süt fiyatlarındaki istikrarsızlık yatıyor

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Süt hayvancılığını ayakta tutamazsak ette ithalatçı olmanız kaçınılmazdır. Çünkü materyal oradan geliyor.”

Fakıbaba: “Devlet hayvan yetiştirmez, ithalat yapmaz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba: “Devlet hayvan yetiştirmez, ithalat yapmaz. İş adamları dururken devlet iş adamlığına soyunmaz. Ama buna neden mecbur kaldık, onun sebeplerini görmemiz lazım. Ben istiyorum ki 80 milyon insanımız et yesin.”

Tavuk eti ve yumurta üretimi arttı

Temmuz ayında tavuk eti üretimi bir önceki aya göre %8,3, yumurta üretimi ise %2,9 arttı.

SETBİR’den önemli uyarı: “Kurban Bayramı’nda dişi hayvan kesmeyin”

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, hayvan varlığının devamını sağlamak açısından, vatandaşların Kurban Bayramı’nda dişi hayvan kesmekten kaçınmasını istedi.

Küpesiz ve sağlık raporu olmayan kurbanlıklara dikkat!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı basın bildirisinde, kurban ibadetini gerçekleştirecek vatandaşları, küpesiz ve sağlık raporu olmayan kurbanlıklar konusunda uyardı. Basın bildirisinde, kurbanlık seçiminden, etlerin saklanmasına kadar pek çok konuda dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler de yer aldı.