Çiğ süt prim destekleri artıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kesif yemdeki artışı dikkate alarak çiğ süt prim desteklerini yılın ilk 3 ayını kapsayacak şekilde sıcak süt için 3 kuruştan 5 kuruşa, soğuk süt için 6 kuruştan 10 kuruşa, örgütler aracılığıyla pazarlanan soğuk süt için 7 kuruştan 12 kuruşa çıkaracaklarını açıkladı.

Organik arıcılara kovan desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, organik arıcılık yapan yetiştiricilere arılı kovan başına 10 TL destekleme ödemesi yapacak.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nden kırmızı et açıklaması

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON), kırmızı ette fiyat istikrarının sağlanması için, yerli arzın geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamada; “Bunun için yürütülen tüm çalışmaları desteklemeli ve bu süreçte sabırlı hareket etmeliyiz.” ifadelerine yer verildi.

Yem maliyetlerinde düşüş sağlanmadan et fiyatlarını indirmek mümkün değil

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Besilik dana ve özellikle yem maliyetlerinde düşüş sağlanmadan et fiyatlarını indirmek mümkün değildir. Maliyetler düşürülmeden daha ucuza et talep etmek, üretimin sürdürülememesine, ahırların boşalmasına, zararına besicilik yapılamayacağına göre üreticinin üretimden çekilmesine neden olur.”

TİGEM’den açıklama: 300 Koyun projesinde kayırmacılık yok!

300 Koyun Projesi ile ilgili Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Böyle yüzsüzlük görülmedi: Yardımların tümü AKP'lilere!” haberi üzerine, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), açıklama yaptı: İddialar asılsız, haber maksatlı…  

Hayvancılık desteklemelerinde uygulama esasları belirlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayımlanan "Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği", 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Hacıince: “Ucuz etin çözümü ithalat değil!”

Hacıince Entegre Et Tesisleri Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, et ve canlı hayvan ithalatıyla fiyat istikrarının sağlanamadığını söyledi. Hacıince; “Et fiyatında istikrar için ithalat yerine, yerli üretime destek zorunludur. Son günlerde dövizde yaşanan artış da ette ithalatın çözüm olmadığını gösterdi” dedi.

Cumhurbaşkanı adaylarına et ve süt sektörü için 10 öneri

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, Cumhurbaşkanı adaylarına seslendi: “Sütte ve kırmızı ette 10 görevi yerine getirin, 2023'te 10 hedefi yakalayalım.”