Et ithalinde sıfır gümrüğe devam

Geçen yıl Temmuz ayında Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren canlı hayvan ve et ithalatında tarife kontenjanı uygulamasının, 0201.20.20.00. GTP nolu çeyrek karkas et ithalatına ilişkin bölümünde sıfır gümrükle tarife kontenjanı süresi 1 Haziran 2018’e kadar uzatıldı.

UKON: “Yerli et üretimindeki azalma resmi rakamların üzerinde”

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) tarafından yayınlanan 2018 Yılı Ocak Ayı Değerlendirme Bülteninde; 2017 yılında toplam kırmızı et üretiminde görülen artışın bir önceki yıla göre %4 oranında olmasına rağmen, üretim rakamlarının sene içerisinde yapılan ithalatı da içermesi nedeniyle yerli üretimdeki azalmanın resmi rakamların daha üzerinde gerçekleştiğinin düşünüldüğü belirtildi. Bültende, süt verilerinde görülen düşüşlerin ise aynı zamanda dişi hayvan kesiminin de devam ettiği anlamına geldiği tespitine yer verildi.

Ulusal Salmonella Kontrol Programı yayınlandı

Türkiye’de gıda amaçlı üretimi yapılan damızlık kanatlılar, yumurtacı tavuklar, broylerler ve hindileri kapsayan ve halk sağlığı önemi olan Salmonella serotiplerinin izlenmesi ve elde edilen bulgulara göre Salmonella sıklığının azaltılmasını hedefleyen Ulusal Salmonella Kontrol Programı yayınlandı.

Teşhisiniz yanlış Sayın Bakan

Evet, doğrudur; teşhis konulmadan tedavi yapılamaz. Ancak... "Teşhisi yanlış koyarsanız, tedavi de yanlış olur. Sonuçta hasta ölür." Zaten can çekişiyor.

Burdur’a Süt Teknolojileri Ar-Ge Merkezi geliyor

Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi, yeni stratejiler geliştirerek çiğ sütte ürün güvenliğini artıracak, pilot süt işletmesi ve laboratuvarıyla üretimi endüstriyel boyuta taşıyacak, serolojik, moleküler ve hızlı tanı kitleri geliştirip akıllı ambalaj materyalleri üretimiyle Batı Akdeniz ekonomisinin önemli sektörü hayvancılığa hizmet edecek.

İzmir’de şap hastalığına karşı uygulamalı eğitim

İzmir’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, şap hastalığının yok edilmesine yönelik kapsamlı bir eğitim gerçekleştirildi.

Fakıbaba: “Hayvancılığın, tarımın önünün açık olduğunu görüyorum, teşhisler konulmuştur”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kendi gıdasını üretemeyen ülkelerin hiç bir zaman tam bağımsız olamayacağına dikkati çekerek "300 koyun projesi, Türkiye'nin projesidir. Hayvancılığın, tarımın önünün açık olduğunu görüyorum, teşhisler konulmuştur, konulmaya da devam edecektir." dedi.

Bayraktar: “Kanatlı sektöründe üreticinin kar marjı düşük”

Kanatlı sektöründe üretim ve ihracat rakamları artmasına rağmen üreticinin para kazanmakta zorlandığını da ifade eden TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Mevcut kar marjlarıyla üretici, yatırım karşılığını 30 yılda ancak alabilmektedir. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bu sorun çözülmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.