İlk hafta 34 milyon dolarlık kuru incir ihraç edildi

Kuru incirde 11 Ekim 2017 tarihinde başlayan ihracat sezonunun ilk haftasında, 54 ülkeye 6 bin 649 ton karşılığı, 34 milyon 322 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Satsuma mandalina ihracat yolcusu

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden satsuma mandalinada, 2017/18 ihracat sezonu Ege Bölgesi’nde 23 Ekim 2017 tarihinde başlıyor.

Trüf Mantarı için 2 bin 60 dekar alanda orman oluşturuldu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), dünyada “kara elmas” olarak bilinen ve kalitesine göre 100 ila 3 bin 500 avro arasında fiyata alıcı bulan trüf mantarını ülke ekonomisine kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede uygulamaya konulan ‘Trüf Mantarı Eylem Planı’ kapsamında bugüne kadar 2 bin 60 dekar alanda trüf ormanı tesis edildi.

Rusya’dan ithal 7 ürüne onay şartı

Türkiye, Rusya'dan ithal ettiği ve aralarında ayçiçek yağı ile buğday gibi ürünlerin de bulunduğu 7 kalem ürün için ataşelik veya müsteşarlık onayı getirdi. Haber Türk gazetesinden Eren Güler’in haberine göre, bundan böyle Rusya'dan ithal edilecek bu ürünler, faturalarında Türk makamlarının kaşesi olmadan yurda giriş yapamayacak.

“Türkiye, Avrupa’da kestane üretiminde birinci sırada”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Kestane Sempozyumu dün başladı. Sempozyum Düzenleme Komite Başkanı Prof. Dr. Ümit Serdar, kestane genetik kaynakları bakımından çok önemli bir ülke olan Türkiye’nin üretimde de Avrupa’nın bir numarası olduğunu belirtti.

CHP’den fındık sorununa 6 maddelik çözüm paketi

Türkiye’nin fındık üretiminde dünya birincisi olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, fındıkta yaşanan sorunları 6 maddelik çözüm paketi ile sona erdireceklerini savundu.

Son dakika: Mısır alım fiyatı belli oldu!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Twitter hesabı üzerinden 2017 yılı mısır alım fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TMO çekirdeksiz kuru üzüm alımlarına Pazartesi başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 18 Eylül 2017 Pazartesi günü itibariyle kuru üzüm alımlarına başlayacağını duyurdu. TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve anlaşmalı bankalardan alınacak banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri istendi.