Orhan Sarıbal

Sarıbal: “Tarımda en çok şeker pancarı üreticileri mağdur edildi”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AK Parti iktidarında tarımda en çok şeker pancarı üreticilerinin mağdur edildiğini belirterek, "Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından belirlenen şeker pancarı alım fiyatları 15 yıllık sürede 3 kat artarken, mazot fiyatları 4, gübre fiyatları ise tam 5 kat artmış durumda." dedi.

ILO: Çocuk emeği kullanılan en büyük sektör kahve endüstrisi

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) raporuna göre kötü koşullar altında yaygın olarak çocuk emeği kullanan en büyük sektör kahve endüstrisi. Kolombiya, Tanzanya, Kenya, Uganda, Meksika, Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Panama, El Salvador, Gine ve Fildişi Sahili'nde çocuklar kahve çekirdeklerinin toplanması işinde çalıştırılıyor.

Şeker fabrikaları için üreticinin de içinde olduğu bir özelleştirme modeli

Recep Konuk: “Biz şeker fabrikalarının nasıl özelleştirileceğinden, özelleştirilip özelleştirilmeyeceğinden çok bu fabrikaların şeker üretmeye çiftçinin de şeker pancarı üretmeye devam edebilmesi ile ilgileniyoruz. Bunun için en sağlıklı modelin de üreticinin de içinde olduğu bir özelleştirme modeli olduğunu biliyoruz.”

Muhteşem üçlü 925 milyon dolar kazandırdı

Türkiye üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir ihracatından 2017 yılında 925 milyon 602 bin dolar döviz geliri elde etti.

Yaş üzüm ihracatı yüzde 66 arttı, Rusya açık ara birinci…

2017/18 sezonunda 141 bin 658 ton karşılığı 96 milyon 136 bin dolarlık sultani çekirdeksiz yaş üzüm ihracatı gerçekleştiren Türkiye’nin yaş üzüm ihracatı, miktar bazında yüzde 45, değer bazında ise yüzde 66 artış gösterdi. 57 milyon 423 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilen Rusya ilk sırada yer aldı.

Tüfenkci: “Ürün İhtisas Borsası ile lisanslı depolar tam anlamıyla fonksiyonlarını icra...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017'nin 10 ayında geçen yıla göre, faaliyetteki lisanslı depo işletmesi sayısında yüzde 123, lisanslı depo kapasitesinde yüzde 108 artış sağladıklarını belirterek, “Bu yıl sonuna kadar kuracağımız Ürün İhtisas Borsası ile lisanslı depolar tam anlamıyla fonksiyonlarını icra edecektir.” dedi.

Dünya pamuk üretimi yüzde 10 artacak

Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 76. Genel Kurul Toplantısı’nda 2017/2018 sezonunda ekili alanların artışına bağlı olarak dünya pamuk üretiminin yüzde 10 artarak 25,4 milyon tona ulaşacağı öngörüsünde bulunuldu.

Antep fıstığına 10 bin ton kapasiteli lisanslı depo

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli tarım ürünlerinden Antep fıstığının değerinin artırılması için çalışmalar yürüten Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), 80 bin metrekarelik araziye ilk etapta 10 bin ton kapasiteli lisanslı depo kurmak için yürüttüğü çalışmalarda sona geldi.