TÜDEF’ten, Şeker-İş Sendikasının kampanyasına tam destek

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Şeker-İş Sendikası’nın başlattığı ‘Şeker Fabrikaları Satılmasın’ kampanyasına 102 şubesi ile tam destek vereceğini açıkladı. Açıklamada; “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi söz konusu olursa, yurt çapında NBŞ’li yiyecek ve içeceklere karşı tüketimden gelen gücümüzle, “almama hakkımızı” kullanacağız.” ifadelerine yer verildi.

Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 5’e düşürülecek

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AKP milletvekillerinin önergesiyle nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e indirilmesi teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kuru incirde rekor ihraç fiyatı

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incir ihracatta rekora koşuyor. 2016/17 sezonunda kuru incirin ton başına ortalama ihraç fiyatı 4 bin 153 dolar iken, 2017/18 sezonunda 4 bin 965 dolara ulaştı. Son haftalarda ortalama kuru incir ihraç fiyatı ise 5 bin 100 doları geçmiş durumda. Sezon sonunda kuru incir ihraç fiyatının ortalama 5 bin doları aşması bekleniyor.

“Çiftçi istemiyor, işçi istemiyor, köylü istemiyor. Peki, kim istiyor?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker fabrikalarının modernize edilerek faaliyetlerine devam etmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, "Bu özelleştirmeleri çiftçi istemiyor, işçi istemiyor, köylü istemiyor. Peki, kim istiyor?" diye sordu.

Fakıbaba’dan özelleştirme açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba: “Özelleştirme sürecinde, çalışanlarımızın bütün hakları korunacak ve hiçbir mağduriyet oluşmayacaktır. Çalışanlarımızın yanı sıra çiftçilerimizin de hakları korunacaktır. Türkşeker’e pancar temin eden çiftçilerimiz, mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye devam edeceklerdir.”

Şeker Zirvesine pancar çiftçisi Babaözlü damga vurdu

ESAM tarafından düzenlenen zirvede konuşan, pancar üreticisi Nihat Babaözlü; “Bu geç kalmış bir toplantı, burada laf salatası yapıyoruz, lafın harmanı olmaz. Lafa gerek yok, şimdi eylem zamanı, sokağa çıkın” çağrısı yaptı.

TMO’dan fındık satışına ilişkin açıklama

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kurumun kabuklu fındık satışları hakkındaki iddialar üzerine yazılı basın açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu: “Hangi uluslararası kuruluşlarla oturup bir anlaşma yaptınız?”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Şeker Kanununun bir geçici 8.maddesi vardı. Geçici 8.madde şu: “Uluslararası kuruluşlarla yapılan anlaşmalar çerçevesinde, Bakanlar Kurulu kurum ve organlarının yani şeker kurumu ve organlarının görev yetki ve görev süresini 31.12.2014 tarihinde yeniden belirler… Soruyorum; hangi uluslararası kuruluşlarla oturup bir anlaşma yaptınız ve bu anlaşma metnini neden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından gizliyorsunuz?”