2018 yaş çay alım kampanyası başladı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, 4 ilde tarımı yapılan yaş çay alım kampanyası başladı. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ilk sürgün hasat döneminde geçen yıl dekara 400 kilogram olan üretici çay satış kotasının bu yıl tarihte ilk kez 570 kilograma çıkarıldığını açıkladı.

Taksitle şeker fabrikası

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Erzincan ile Erzurum Şeker Fabrikalarını yüzde 30’u peşin, kalanı 48 ay taksitle satışa çıkardı.

CHP’li Torun: “Gelecekte fındığı ithal etme durumunda kalırız.” 

Fındıkta şu anda bahçelerin bakım dönemi olduğunu söyleyen CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun; “İnsanlar hala ne yapacağını, kaça satacağını bilmiyor. Bütün tarım ürünlerini ithal eder hâle geldik zaten, samanı bile ithal ediyoruz, eti ithal ediyoruz ama hani ben "Gelecekte fındığı ithal etme durumunda kalırız." dersem belki güleceksiniz ama bu gidişle belki fındığı da ithal eder hâle geleceğiz.” şeklinde konuştu.

İki fabrika daha apar topar satıldı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), şeker fabrikalarının satışına devam ediyor. 6 Nisan’daki ihalede Bor ve Kırşehir şeker fabrikalarının ihalesini gerçekleştiren ÖİB, bugün de Yozgat ve Çorum şeker fabrikalarının ihalesini yaptı. Fabrikaların kota değerinin bile altında satıldığını iddia eden Şeker-İş Başkanı İsa Gök, satışların iptali için dava açacaklarını söyledi.

Çorum ve Yozgat şeker fabrikaları bugün ihaleye çıkıyor

Bor ve Kırşehir’in ardından Çorum ve Yozgat şeker fabrikaları da ihaleye çıkıyor. İki fabrikanın ihalesi bugün gerçekleştirilecek.

Kota sonrası AB şeker üreticileri hayatta kalma mücadelesi veriyor 

2017 yılı Eylül ayında Avrupa Birliği şeker üretim şirketleri üretim kotası kozasından çıktılar ve şimdi fiyat ve karları alt üst olmuş durumdayken oldukça rekabetçi bir dünya pazarında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar.

CHP’den “Şeker vatandır, vatan satılmaz” mitingi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Şeker pancarı üretiminde Türkiye Cumhuriyeti dünya beşincisi. Bunu hazmedemiyorlar. Acaba biz nasıl olur da bu beşincilikten Türkiye’nin ayağını kaydırırız, şekeri bitiririz, ondan sonra biz size şeker satarız diyorlar… Karadeniz’in fındığı nasıl stratejikse, Rize’nin çayı nasıl stratejikse, Zonguldak’ın kömürü nasıl stratejikse, şeker de bu ülkenin stratejik ürünüdür.”

Şeker fabrikaları özelleştirmesinde ilk ihale tamamlandı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (Türkşeker) ait Bor Şeker Fabrikası ve Kırşehir Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin bugün duyurusunu yaptığı ve yine bugün gerçekleştirdiği ihalede teklifler alındı.