Bakan Pakdemirli: Çekirdeksiz kuru üzümde fiyatlar üreticiyi tatmin eder vaziyette

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çekirdeksiz kuru üzümün borsa fiyatının bugün 7,20 lira seviyelerinde olduğunu, bunun üreticiyi tatmin eder bir seviye olduğunu belirterek, "Fiyatta dengesizlik, geriye düşüş olursa müdahale edeceğiz. Her daim hazır bekliyoruz. Fiyat dengesini mutlaka koruyacağız." dedi.

TMO’dan buğdaya döviz müdahalesi

Son dönemde yurt dışı piyasalarda ve döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle buğdayda yurt içi piyasalarda da fiyat artışı gözlendiğine dikkat çeken Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fiyatları dengelemek için yarından itibaren buğday satışına başlayacağını duyurdu.

Bakan Pakdemirli’den fındık açıklaması

Fındıkta hasadın başladığı bugünlerde, üretici 13-15 lira arasında bir fiyat bekliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise fındık alım politikalarına ilişkin açıklamaları önümüzdeki günlerde yapacaklarını söyledi. 

Sorunlar, gerçekçi yaklaşımlarla çözülebilir

Günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonu önlenemez. Aslında "yapısal" kelimesini kullanarak sorunların yapısal olduğunu Bakan Pakdemirli de kabul ediyor. Dolayısıyla nasıl stratejik hataları taktik başarılarla düzeltmek mümkün değilse günlük taktiksel hareketlerle gıda enflasyonunu önlemek de imkânsızdır. Yine de hangi taktiklerle gıda enflasyonunu düşüreceklerini merakla bekliyor olacağım.

Fındık rekoltesinde düşüş beklentisi

Külleme hastalığı, fındık kokarcası nedeniyle fındık rekoltesinde düşüş beklediklerini ifade eden TZOB Genel Başkanı Bayraktar, rekoltedeki düşüşün fındıkta maliyeti daha da yükselteceğini, TMO’nun piyasada olmasından başka çare olmadığını açıkladı.

Düzce’de 2018 yılı fındık hasat tarihleri açıklandı

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu, yapılan arazi çalışmaları sonucunda Düzce İl genelindeki 2018 yılı fındık hasat tarihlerini açıkladı.

Superior seedless üzümü dünya pazarına çıkıyor

Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden çekirdeksiz Superior seedless üzümünün ihracat yolculuğu başlıyor! Sultani yaş üzüme göre ortalama 15 gün önce olgunlaşan Superior seedless üzümünün ihracatı 11 Temmuz 2018 Çarşamba günü başlayacak.

Küresel tarım emtia piyasalarında son tahminler

Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölümü tarafından hazırlanan, “Emtia Piyasasındaki Son Gelişmeler ve Beklentiler – Haziran 2018” başlıklı emtia bültenine göre, Güney Amerika’daki olumsuz hava koşulları, Kuzey Amerika ekili tarım alanlarındaki azalış ve kuraklık beklentileri tarım emtia fiyatlarının artmasına neden oldu. Önümüzdeki dönemde ise tarım emtia fiyatları üzerinde yukarı yönlü risklerin olumlu mevsim koşullarının da etkisiyle bir miktar ivme kaybetmesi bekleniyor.