ZMO: “Yerel çeşitler biyoçeşitliliğin ve küçük aile çiftçiliğinin vazgeçilmezidir”

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), yerel çeşitlerin biyoçeşitliliğin bir parçası olarak görülüp, bunların çoğaltılması ve ticareti önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Diktikleri yerel tohumdan yetişen sebzeleri yiyecekler

Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltılan tohumların bir bölümü, İYTEV Yücel Tonguç Koleji’nde oluşturulacak bahçeye dikilecek. Öğrencilerin elleriyle dikecekleri tohumlar, yine okulun yemekhanesinde öğrencilerle buluşacak.

Bolu’da 10 bin yıllık Iza buğdayında hasat zamanı

Geçmişi 10 bin yıl öncesine kadar giden ve coğrafi işaretinin alınması için çalışmaların devam ettiği Iza Buğdayının hasat dönemi başladı. Çalışmalar kapsamında Seben ilçesinde de ekimi gerçekleştirilen buğdayın hasadı geçtiğimiz gün yapıldı.

Türkiye Yerel Buğdayları Sempozyumu

Bolu Belediyesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliğinde 20-22 Aralık 2018 tarihleri arasında Bolu’da gerçekleştirilecek olan Türkiye Yerel Buğdaylar Sempozyumu, araştırmacı Mirza Gökgöl’ün 1925’lerde başlayan çalışmalarından bu yana, kesintilerle de olsa popülerliğini koruyan Türkiye Yerel Buğday Çeşitlerindeki son durumu kayıt altına almayı amaçlıyor.

Tohumculukta stratejik işbirliği

Agromar Tohumculuk, dünya yağlı tohumlar pazarında ilk 3 firma arasında yer alan Euralis Semences S.A.’nın Türkiye kolu olan Euralis Tohumculuk ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

Resimli Türkiye Florası

Türkiye’nin en önemli doğal varlıklarından olan bitki çeşitliliğini tek bir eserde toplamak amacıyla Cumhurbaşkanlığı'nın Himayelerinde Flora Araştırmaları Derneği ve Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) işbirliğiyle çalışmaları devam eden Resimli Türkiye Florası Projesi’nin ikinci cildi yayınlandı.

Dünya Arı Günü: Arı yaşamı üzerine bir uluslararası taahhüt

Dünya Arı Günü’nde bir araya gelen 22 ülkenin Bakanları, yayınladıkları ortak siyasi deklarasyonda, arıların ve diğer tozlayıcıların korunma tedbirleri, halkın bilinçlendirilmesi, eğitimi ve iyi arıcılık uygulamalarının değişimini konuları ile ilgili ülkeler aralarındaki işbirliğini arttıracaklarını taahhüt ettiler.

EFSA: Neonikotinoidler arılar için risk oluşturuyor

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yayınlanan yeni değerlendirmelere göre, neonikotinoid pestisitlerin çoğu vahşi arılar ve bal arıları için büyük risk oluşturuyor.