Buğday pası hastalığı ile mücadele eğitimi

İzmir’de bugün başlayan bir haftalık eğitim çalıştayında Orta Asya, Batı Asya ve Yakın Doğu’daki 10 ülkeden 30'un üzerinde buğday uzmanı, tahrip edici buğday pası hastalıklarıyla başa çıkmak için eğitim alacak.

Zamana meydan okuyan Antep fıstığı ağaçları

TEMA Vakfı, Nestlé Damak iş birliği ile uyguladığı Fıstığımız Bol Olsun projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalar sonucunda Gaziantep’te 12 adet Antep fıstığı “anıt ağaç” adayı tespit etti. Ağaçların yaşları 400 ile 800 yıl arasında değişiyor.

Düşük karbon teknolojilerinin kullanımına teşvik

Türkiye’nin Konya Kapalı Havzası’nda yer alan ormanlar, meralar ve tarım arazileri; sürdürülebilir arazi yönetimi, iklim dostu tarım ve bölgenin biyoçeşitliliğini korumayı amaçlayan yeni projenin odağında yer alıyor.

Geleceğin botanik uzmanlarını yetiştiriyor

Zeytinburnu’nda bulunan Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi geleceğin bitki uzmanlarını yetiştiriyor. Dileyen her öğrencinin gönüllü staj yapabildiği bahçede 700’ü aşkın bitki türü koruma altına alınmış durumda.

Avrupa Parlamentosundan 5 GDO’ya ret  

Avrupa Parlamentosu geçen hafta yapılan oylamada Avrupa Komisyonunun beş adet GDO’lu ürünü onaylama planına karşı çıktı. Parlamento ayrıca Avrupa Birliği’nin GDO onay prosedüründe reforma gidilmesi çağrısını tekrarladı.

Muğla Büyükşehir, genetik mirasımızı koruyacak

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Yerel Tohum, Ulusal Güç” sloganıyla yola çıkan Yerel Tohum Merkezi; yıllardır vatandaşlar tarafından tohum alıp ekme yöntemiyle kendini devam ettiren bölgeye has yerel tohum çeşitlerinin toplanarak izole ortamlarda çoğaltım ile genetik mirasın korunmasına yönelik çalışmalar yapacak.

70 yıllık domates tohumu koruma altında

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi ithal tohumlara karşı doğal tohumları koruyor. İçerisinde 700’den fazla doğal bitki türünün bulunduğu bahçede doğal tohumlar hem muhafaza ediliyor hem de çoğaltılıyor. Bahçedeki tohumlardan en eskisi ise 70 yıllık domates tohumu.

Avrupa’da bitki ıslahının geçmişi başarılı, geleceği belirsiz

Avrupa yeni bitki ıslahı teknikleri sayesinde tarım, çevre ve istihdam gibi pek çok alanda kazanımlar elde ediyor. Ancak bu teknikler ile geliştirilen bitkilerin Avrupa Komisyonu tarafından GDO’lu olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.