findik

TMO’dan fındık üreticisine 110 milyon TL daha

23 bin üreticiden 41 bin ton fındık alımı gerçekleştiren ve ürün bedeli olarak 300 milyon TL ödeme yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu hafta 110 milyon TL’lik daha ödeme yapacak.

TZOB Elma Raporu: 2,9 milyon ton üretiyor, 140 bin tonunu ihraç...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl fiyatların geçen yıla göre iyi gitse de elmanın geleceğinin ihracatta olduğunu bildirerek, “İç pazar doymuş durumda. Üretici elma bahçelerine yatırım yapmaya devam ediyor. Elmayı taze veya işleyerek ihraç etmekten başka çıkış yolu görünmüyor. 2,9 milyon ton elma üretiyoruz, 140 bin tonluk ihracat yetmiyor. İhracatımızı artırmamız gerekiyor” dedi.
Orhan Sarıbal

Sarıbal: “Çok uluslu tütün şirketleri yerli tütün üretimi üzerinde hakimiyet kurmuşlardır.”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'yla tütün ithalatının önünün açıldığını iddia ederek, “Torba tasarıdaki düzenleme ile tütün ekim alanları tükenecektir. Tütün üretimi bu topraklarda bitecektir.” dedi.

“Pamuğu Gümrük Birliği’nden acil olarak çıkarın.”

Pamuğun, Avrupa Birliği ile imzalanan Gümrük Birliğinde sanayi ürünü sayıldığı için gümrük vergisi koyamadığımız tek tarımsal ürün olduğunu hatırlatan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Tarım ürünü olan pamuğun Gümrük Birliği’nde ne işi var. Pamuğu Gümrük Birliği’nden acil olarak çıkarın.” dedi.

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz: “Verim ve kaliteli ürün için sertifikalı tohum şart’’

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, çiftçilerin sertifikalı tohumluk kullanmaları halinde yerine göre verimin yüzde 25’e kadar, hibrit tohumlarda ise yüzde 100 oranında artabileceğini söyledi.

Konyalı pancar çiftçisi, ‘Recep Konuk’ dedi

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, tek aday olarak girdiği Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 65. Seçimli Olağan Genel Kurulunda yeniden başkanlığa seçildi.

Domates ambargosundan Rusya’nın da zararı büyük…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, domatese uygulanan ambargodan Rusya’nın da zarara uğradığını bildirerek, “Rusya ambargosuyla 2016’da miktarda yüzde 10,2, değerde yüzde 34,3 azalan domates ihracatı, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde miktarda yüzde 9,4, değerde yüzde 24,7 ile artışa geçti. Yine de 2015 ihracatı yakalanamadı” dedi.

Farklı bitki besleme alternatiflerine odaklandı, ar-ge merkezi kurdu

Toros Tarım, Türkiye’de kendi alanında bir ilke imza atarak Mersin’de bitki besleme alanında çalışacak bir Ar-Ge merkezi kurdu.