Örtü altında üretim 8 milyon tona dayandı…

10 yıllık dönemde örtü altı sebze ve meyve üretiminin yüzde 55,6 artarak 5,1 milyon tondan 7,9 milyon tona çıktığını ifade eden TZOB Genel Başkanı Bayraktar, örtü altı üretim sayesinde piyasada çoğu ürünün tezgahlarda sürekli bulunur hale geldiğini vurguladı.

Üzümde AB’ye ihracatta ilaç kalıntısı analizi yapılmıyor

AB ülkelerine yapılan üzüm ihracatı öncesinde sahadaki ekiplerin sadece üründe çürüme bulunup bulunmadığı yönünden denetim yaptığını belirten Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, ilaç kalıntısına ilişkin bir analiz yapılmadığını, buna rağmen yapılan ihracatta ilaç kalıntısına yönelik 2013 yılında bir bildirim, 2015 yılında 2 bildirim, 2017 yılında ise bir bildirimde bulunulduğunu açıkladı.

Bitkisel üretim değeri 135,2 milyar TL’ye yükseldi

Bitkisel üretim değeri 2017 yılında bir önceki yıla göre %15 artışla 135,2 milyar liraya yükseldi.

Tohumculukta üretim 7 kat, ihracat 8 kat arttı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretiminin, 7 kat artış göstererek 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona, 17 milyon dolar olan tohum ihracatının ise 8 kat artışla 136 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Destek artınca, üretimi de 84 bin ton arttı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Desteğin üretimi olumlu yönde etkilemesine kuru baklagiller iyi bir örnektir. Destek artınca, toplam kuru baklagil üretim alanı bir yılda 752 bin dekar, toplam üretim ise 84 bin ton arttı.”

Patates üreticilerinin sorunlarına Pertev’le dikkat çekti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerinin sorunlarına dikkati çekmek için Cem Yılmaz'ın "Arif V 216" filmindeki robot maketi ve patatesle TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

FAO, buğday pası hastalığı konusunda uyardı

FAO’nun Ankara’da bulunan Orta Asya Alt Bölge Ofisi’nde görevli Tarım Yetkilisi Muminjanov saldırgan buğday pası ırklarının bölgesel gıda güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

“Ocak ayı yağışları tarımsal kuraklık riskini azalttı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurak geçen Kasım ve Aralık aylarının ardından Ocak ayı yağışlarının normalin yüzde 23,7 üzerinde olmasının çiftçiyi umutlandırdığını bildirdi.