İthalat kararı, çeltik üreticilerini perişan etti

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararla 31 Ağustos 2019 tarihine kadar pirinç ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını belirterek, "Bir an önce gerekli müdahale alımları başlatılmazsa yeni sezonda tarlasını sürecek çiftçi kalmayacak." dedi.

Bitkisel üretimden kötü haber

2018 yılının bitkisel üretim ikinci tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %4,2, sebzelerde %3, meyvelerde %1,7 oranında azalış tahmin edildi.

Çiftçilerin yerel tohumlar ile üretim yapması olanaksızlaşıyor

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen), Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 19 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelikle, yerel tohumların köylüler tarafından kullanımının ve erişiminin güçleştirildiğini savundu.

Tohum, fidan, fide ve süs bitkilerinde indirim…

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), bağlı alt birlikleri ve üyelerinin destekleriyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca başlatılan ‘’Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı / %10 İndirim Kampanyası’’ kapsamında ülke genelinde tohum, fide, fidan ve süs bitkileri fiyatlarında indirim yapma kararı aldı.

Biyolojik ve biyoteknik mücadele desteğinde artışa gidildi

Bitkisel üretimde zararlı organizmalara karşı biyolojik ve biyoteknik mücadele destekleri arttırıldı.

Emanete ürün bırakan üreticiye ücretsiz depo

Bugün itibariyle mısırda emanete alımlara başlayan TMO, mısır üreticilerine ücretsiz depo ve finansman imkanı sağlayacak.

Büyükhelvacıgil: Tarım desteklerini arttıralım, çiftçiye ayçiçeğini yeniden sevdirelim, 16 milyar dolar...

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, iç talebi karşılamak için yerli üretimi artırmak gerektiğini ifade ederek, çiftçiye ayçiçeğini yeniden sevdirmek gerektiğini kaydetti. Büyükhelvacıgil, “Sözleşmeli tarımla destekleme politikalarının entegrasyonu üretim artışımızın ana kaynaklarından birini oluşturacaktır. Desteklerin artırılması sanayicinin sözleşmeli üretime daha çok ilgi duymasını sağlar. 2030 yılına kadar bunu iyi yönetirsek 15,6 milyar dolar para ülkemizde kalır” dedi.

Yerli ve milli mısır tohumunun ilk hasadı yapıldı

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli mısır tohumunun ekildiği Konya'nın Selçuklu ilçesi Tömek mahallesinde hasat yapıldı. Tohumdan alınan ürün ise yüzleri güldürdü.