TMO’dan üreticiye 2 milyar TL ödeme

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2017/18 hasat döneminde üreticilerden aldığı 2 milyon 255 bin ton hububat alımı karşılığında, 2 milyar TL’nin üzerinde ödeme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Tıbbi bitkilere artan küresel talep Türkiye’nin dış ticaretine yansıyor

Türkiye, 2017 yılı Ocak – Ekim döneminde odun dışı orman ürünleri ihracatından 100 milyon dolar kazandı. Bu kazancın 45 milyon doları kekik ihracatından gelirken, aynı dönemde defneyaprağı ihracatı 26 milyon dolara, adaçayı ihracatı ise 5 milyon dolara ulaştı.

Zeytin üretimi ilk kez 2 milyon tonu aşacak…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytin üretiminin ilk kez 2 milyon tonu aşacağını bildirerek, “tahminlere göre 2,1 milyon tonu bulacak zeytin üretimi iyi değerlendirmeli, başta zeytinyağı olmak üzere zeytin ve zeytin ürünleri ihracatına önem verilmeli” dedi.

Tohum ihracatımız 15 yılda 8 kat arttı

En çok tohum ihraç ettiğimiz ilk beş ülkenin Ukrayna, Macaristan, Fransa, Romanya ve Rusya olduğunu belirten TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, 2002 yılında 17,3 milyon dolar olan tohum ihracatımızın 153,5 milyon dolara ulaşarak son 15 yılda 8 kat arttığını vurguladı.

Bitkisel üretimde artış tahmini

Bitkisel üretimin bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi. Üretim miktarları, 2017 yılının ikinci tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %3,2, sebzelerde %1,9, meyvelerde %10,7 oranında artış gösterdi. En fazla düşüş ise yüzde 54,1 ile Antep fıstığında. Soya da üretiminde azalış yaşanan emtialar arasında...

Çaykur, yaş çay bedeli ödemelerine başladı

Çaykur, 2017 yılı Eylül ayı yaş çay bedellerini ödemeye başladı. Ödemelerin tamamının ay sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.  

Hükümet tütün üreticilerinin itirazlarını dikkate aldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba tasarıyla kaldırdıkları sigara üretimindeki açık artırma usulünün kalacağını, üreticiler bakımından hürriyeti bağlayıcı cezalarla ilgili düzenlemeleri tasarıdan çıkaracaklarını, özel aroması olan, geleneksel yöntemle üretim yapan tütün üreticilerinin kooperatif kurmalarını sağlayacaklarını bildirdi.

BASF, Bayer’in iş birimlerini 5,9 milyar Euro’ya satın alıyor

Alman kimya devi BASF, Bayer’in tohum bölümünün (tarla bitkileri) ve seçici olmayan herbisit iş kolunun önemli bir kısmının 5,9 milyar Euro bedelle satın alınmasına ilişkin sözleşmeyi imzaladığını duyurdu. İşlemin, 2018 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.