Ayçiçeği gümrük vergilerinde değişikliğe gidildi

Bakanlar Kurulu, Ayçiçeği Tohumu ve Ayçiçeği Tohumu Yağının gümrük vergilerini kademeli olarak yeniden belirledi.

Patates depoda 15 kuruş, tezgâhta 4 lira 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğdeli üreticilerin 50-55 kuruşa üretip  10-15 kuruşa tüccara satamadığı patatesin, bugün pazarda tüketiciye 4 liraya satılıyor olmasının, AKP’nin yanlış tarım politikalarının acı bir sonucu olduğunu söyledi. 

İki ayda 54 milyon dolarlık kiraz ihracatı

Kiraz ihracatı 2018 yılına başarılı bir giriş yaptı. Kiraz üretiminde dünya lideri olan Türkiye, 1 Nisan – 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında 18 milyon 928 bin dolarlık kiraz ihraç etmişken, 2018 yılının aynı döneminde 53 milyon 802 bin dolarlık kiraz ihracatına imza attı. Kiraz ihracatı yüzde 184 artış kaydetti.

Mayıs ayında 28 milyon dolarlık şeftali ve nektarin ihraç ettik

Türkiye, Mayıs ayında şeftali ve nektarin ihracatından 27 milyon 845 bin dolar döviz kazandı. İhracatın 19 milyon 813 bin dolarlık kısmı Rusya’ya gerçekleşti.

Sürdürülebilir makarnalık buğday üretimi için 10 altın kural

Makarna devi Barilla, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü iş birliğinde hazırlanan "Makarnalık Buğday Üretimi El Kitabı"nı yayımladı. Sürdürülebilir makarnalık buğday üretiminin temelini oluşturan 10 altın kurala yer verilen kitapta, ürün kalitesini artırma, çevreye zararlı etkileri azaltma, toprağın daha verimli ve uzun yıllar nasıl kullanılabileceği uygulama örnekleri ile yer aldı

İsrail’in tohum ithalatındaki payı yüzde 7

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz: “Türkiye tohumlarını İsrail’den ithal ediyor gibi çok yanlış bir algı var. Türkiye’nin 2017 yılındaki 185 milyon dolarlık tohum ithalatı içinde İsrail’in payı oldukça düşüktür, sadece yüzde 7’dir. Kaldı ki ülkemiz İsrail’e yaklaşık 3 milyon dolarlık tohum ihraç etmektedir.”

TMO buğday satış fiyatını erken açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Ekim-Kasım 2018 döneminde uygulayacağı ekmeklik ve makarnalık buğday satış fiyatlarını duyurdu.

Tahıl, şekerpancarı ve kırmızı mercimek üretiminde düşüş tahmini

Tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2018 yılında bir önceki yıla göre %0,9 oranında azalarak yaklaşık 35,8 milyon ton olacağı tahmin edildi. Bakla, kırmızı mercimek ve patateste de düşüş bekleniyor. Şekerpancarı üretiminde beklenen düşüş ise yüzde 3,7.