Küresel buğday fiyatları artmaya devam ediyor

Ağustos’ta durağan bir görünüm sergileyen FAO Gıda Fiyatları Endeksinde, Hububat Endeksi yüzde 4 artış gösterirken, buğday fiyatlarındaki yükseliş bunun iki katını buldu. Buğday fiyatlarındaki artışın ana sebebi olarak, Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu’ndaki mahsul beklentilerinin olumsuz seyretmesinin yanında, küresel hububat stok kullanım oranının da son beş senenin en düşük seviyesi olan yüzde 27.3’e düşmesi gösteriliyor.

TMO’nun buğday stoku 3,5 milyon ton

2018 hasat döneminde 2,3 milyon ton buğday alımı yapan TMO; önceki yıldan devreden stoklarla birlikte toplam buğday stokunun 3,5 milyon tona ulaştığını, stoklar da dikkate alındığında ülke genelinde buğday arzı yönüyle endişeye mahal verecek bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

ZMO: “TMO çiftçinin kara gün dostu mu, yoksa TMO’dan çiftçiye dost...

Resmi Gazete’nin 15 Ağustos 2018 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TMO’ya sıfır gümrük ile 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirinç ithalat yetkisi verilmesini eleştiren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO); kararın çiftçileri üretimden koparacağını açıkladı.

Ayçiçeği destekleme primi 80 kuruşa çıkarılsın önerisi

Yağlı tohumlu bitkilerde, ithalata yılda 4,5 milyar dolar ödediğimize dikkat çeken CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, kilogram başına 40 kuruş olan ayçiçeği destekleme priminin yetersiz olduğunu belirterek, 80 kuruşa çıkarılmasını istedi. 

Bu proje Türk kirazının Çin pazarına girişinin yolunu açacak

Kiraz üretiminde dünya lideri olan Türkiye, dünyanın en büyük kiraz ithalatçılarından Çin’e kiraz ihraç etmek için yoğun mesai harcıyor. Türk kirazının Çin pazarına girişinin yolunu açacak proje Demirci’de start aldı. Proje ile Türk kirazında Akdeniz meyve sineği olmadığı ortaya konulacak.

TMO yarından itibaren yeşil mercimek alımına başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisinin 24 Temmuz 2018 Salı gününden itibaren yeşil mercimek alımına başlayacağını açıkladı.

Ziraat Mühendisleri yanlıştan dönülmesini istiyor

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a seslenen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, “Lütfen yanlıştan dönün zeytinlerimizi otoparka ve asfalta kurban etmeyin” çağrısında bulundu.

Yüzde 1,5’in üzerinde dane kaybına yaptırım

2018 yılında Bolu'da biçerdöver hasadında müsaade edilebilir kayıp oranının %1,5 olarak belirlendiğini belirten Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bu oranın üzerinde biçim yapan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine idari yaptırım uygulanacağını açıkladı.