TMO 2018 yılı hububat alım politikasını açıkladı

Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 280 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda alım faaliyeti yürütecek olan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2018 yılı hububat alım politikasını açıkladı.

Meyve Suyu Yarar

MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), meyve suyunun insan ve beslenme açısından, meyve suyu endüstrisinin de tarım ve ekonomi perspektifinden yararları hakkında toplum genelinde yaygın bir bilinirlik oluşturmayı hedefleyen ‘Meyve Suyu Yarar’ iletişim platformunu duyurdu.

Kiraz üreticisi ile ihracatçısı ortak hareket edecek

Türkiye'nin üretiminde dünya lideri, ihracatında ise dünya üçüncüsü olduğu kirazda üretici ve ihracatçı ortak hareket edecek, sorunları birlikte çözecek, dünya pazarlarında Türk kirazı imajını güçlendirecek.

TAREKS’in ‘TK DORUK’ Mısır Çeşidi Tescil Edildi

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TAREKS’in Altınova Araştırma İstasyonunda ıslah edilen TK DORUK mısır çeşidi, tescil edildi. TK DORUK, İkinci ürün olarak Güneydoğu bölgesine, geç ana ürün veya Haziran ayı ekimleri için Ege ve Güney Marmara Bölgelerine, ana ürün olarak iç bölgeler ile Trakya Bölgesine tanelik mısır olarak öneriliyor.

Hedef, kalıntısız ürün yetiştirmek

“Kadın Çiftçiler Elele, Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele” Projesi ile hem çevre dostu uygulamaların artırılması hem de daha sağlıklı ürünlerin elde edilmesini amaçladıkalrını söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Musa Bakan; “En büyük hedeflerimizden biri kalıntısız ürün yetiştirmek” dedi.

Haşhaş tohumu ihracatında rekor

Türkiye’nin ihracatta önemli tarım ürünleri arasında yer alan haşhaş tohumunun en büyük alıcısı Hindistan’da 2 yıldır yaşanan ithalat krizi çözüme kavuştu. Krizin aşılması sonrasında haşhaş tohumu ihracatı 2018 yılının Mart ayında; 27 milyon 780 bin dolar olarak gerçekleşti.

Yağlı tohumlu bitkiler desteğinde son gün 2 Nisan

2 Ekim 2017 tarihinde başlayan yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği başvuruları 2 Nisan 2018’de sona erecek. 2017 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek olan yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği olarak; kilogramda, yağlık ayçiçeği için 40, kanola için 50, soya için 60, aspir için 55 kuruş ödenecek.

2017’de bakliyat ithalatında 571 bin ton ile rekor kırıldı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AK Parti'nin iktidarda bulunduğu dönemde toplam 4,1 milyon ton bakliyat ithalatı için 3,4 milyar dolar ödendiğini, 2017 yılında ise 571 bin ton ithalat ile rekor kırıldığını söyledi.