Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

Fakıbaba: “Bilimin sunduğu imkânlardan faydalanmamız gerekiyor”

Bazı üniversitelerin rektörleri ve dekanlarıyla TİGEM Sosyal Tesisleri’nde bir toplantı gerçekleştiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, illerde, tarım ve hayvancılıkla ilgili dinamiklerin bir araya gelmesinin önemini vurguladı.
Orhan Sarıbal

Sarıbal: “Yolsuzluk ve usulsüzlüklerin hesabını kim verecek?”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, görevden alınan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama dönemindeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin, “Bu dönemde meydana gelen, yolsuzluk ve usulsüzlüklerin hesabını kim verecek?” şeklinde konuştu.

Fakıbaba, 3. çeyrekte yüzde 2,8 büyüyen tarımı değerlendirdi

Bakan Fakıbaba, 3. çeyrekte yüzde 2,8 büyüyen tarım sektörünü değerlendirdi. Fakıbaba, 2017 yılı ilk 9 ayındaki ortalama yüzde 3,3 büyüme ile tarımın Türkiye'nin toplam büyümesine yine katkı sağlamış olduğunu belirtti.

GÜBRETAŞ’tan Üretici Danışma Hattı

GÜBRETAŞ’ın yeni devreye aldığı Üretici Danışma Hattı’nı arayan çiftçilere, uzman ziraat mühendisleri tarafından bitki besleme konusunda canlı destek verilmeye başladı.

Şeker Kurumu kapatılıyor!

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, bir yıldan fazla bir süredir işlevsiz durumda bulunan Şeker Kurumu’nun kapatılacağını açıkladı.

“Bölgesel Emtia Borsasına öncülük etmek istiyoruz.”

Dünya tahıl üretiminin yüzde 9'unun, tahıl ticaretinin ise yüzde 23'ünün Rusya, Ukrayna ve Kazakistan tarafından gerçekleştirildiğini belirten Fakıbaba, “Yeni hizmete giren Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, Kazakistan-Çin hattına ülkemiz için bir emtia koridoru açıyor, Türkiye'nin bölgesel önemini artırıyor. Bunun için sadece ürettiğimiz ürünleri değil, bölgemizde üretilen ürünleri de kapsayacak şekilde Bölgesel Emtia Borsasına öncülük etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Karayama gitti, Poyraz geldi

Yönetim Kurulunun dünkü olağanüstü toplantısında görevine son verilen Ayhan Karayama’nın yerine Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü görevine, daha önce 3 dönem AKP Bilecik milletvekilliği yapmış olan Fahrettin Poyraz getirildi.

Gaytancıoğlu: “Çiftçi borçları, 15 yılda 1 milyar TL’den 88 milyar TL’ye...

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e 2002’de toplam 1 milyar TL olan ve 2017 yılı Kasım ayı verilerine göre 88 milyar TL’ye ulaşan çiftçi borçlarını sordu.