Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

Dünya Arı Günü: Arı yaşamı üzerine bir uluslararası taahhüt

Dünya Arı Günü’nde bir araya gelen 22 ülkenin Bakanları, yayınladıkları ortak siyasi deklarasyonda, arıların ve diğer tozlayıcıların korunma tedbirleri, halkın bilinçlendirilmesi, eğitimi ve iyi arıcılık uygulamalarının değişimini konuları ile ilgili ülkeler aralarındaki işbirliğini arttıracaklarını taahhüt ettiler.

Sütaş’ın projesine ‘süper teşvik’ onaylandı

Sütaş Süt Ürünleri A.Ş.’nin Bingöl’de gerçekleştireceği 733,7 milyon lira sabit yatırım tutarlı entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

“Arıyı Unutma”

Arıların insan yaşamı ve doğa için önemine dikkat çekmek için hayata geçirilen kampanya kapsamında Balparmak, Aromaterapist ve İyi Yaşam Koçu Ayşe Tolga’nın bir arıyı seslendirdiği farkındalık videosunu sosyal medya hesaplarından yayına aldı. Balparmak, videonun sosyal medya kullanıcıları tarafından aldığı her beğeni ve paylaşım için TEMA Vakfı’na bağışta bulunacak.

Yeni bir gıda sistemi için reçete: daha az israf, dijitalleşme, gezegene...

42 ülkeden delegeler ve AB Rusya’nın Voronej kentindeki BM bölgesel konferansında gıda ve tarımda yeni zorluklarla mücadeleyi ele alıyor.    

Ak Partili Sezen’den Fakıbaba’ya ağır eleştiri

AK Parti Edirne Milletvekili ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen: “Benim bakanım iyi bir genel cerrah, çok düzgün bir adam ama tarımın ‘t’sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece hiçbir şekilde tarımda yol almamız mümkün değil.”

“Türk kirazını Çin’de görmek istiyoruz”

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Liu Zengxian Türk kirazını çok sevdiğini, Çin’de Türk kirazını görmek istediklerini kaydetti.

Çiğ süt prim destekleri artıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kesif yemdeki artışı dikkate alarak çiğ süt prim desteklerini yılın ilk 3 ayını kapsayacak şekilde sıcak süt için 3 kuruştan 5 kuruşa, soğuk süt için 6 kuruştan 10 kuruşa, örgütler aracılığıyla pazarlanan soğuk süt için 7 kuruştan 12 kuruşa çıkaracaklarını açıkladı.

Organik arıcılara kovan desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, organik arıcılık yapan yetiştiricilere arılı kovan başına 10 TL destekleme ödemesi yapacak.