Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

Ak Partili Salim Uslu’dan özelleştirme çıkışı: “Bürokratlar hükümeti yanlış yönlendiriyor”

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e konuşan AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıktı. Uslu; “Satılan yerler, genelde kar edenler. Ben bürokratların hükümeti yanılttıklarını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Chlorpyrifos 100 milyon dolara mal oldu

2016-17 sezonuna girerken çekirdeksiz kuru üzümde bağda salkım güvesine karşı önerilen chlorpyrifos etkili maddeli preparatların Avrupa Birliği üzüm maksimum kalıntı limitini 0.5 ppm'den 0.01 ppm'e düşürme kararı ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, “Sürece geç müdahil olmamız sonucunda ülkemiz en az 100 milyon dolar ihracat geliri kaybetti. Bu yılki konumuz “iprodione”; bu konuda ilgili Bakanlıklarımız hızlı aksiyon alarak bu maddenin ülkemizde kullanımını yasakladı.” dedi.

ABD’ye su ürünleri ihracatımız yüzde 64 oranında arttı

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2018’in ilk iki ayı itibariyle ABD’ye olan su ürünleri ihracatımızın yüzde 64 oranında arttığını bildirdi.

Bakanlıktan Çiftlik Bank açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çiftlik Bank’ın Twitter hesabından yapılan, Konya Tuzlukçu’daki tesisin, yüzde 30 devlet teşvik ve hibeleri kullanılarak yapılacağı iddialarının asılsız ve yalan olduğunu açıkladı.

TÜDEF’ten, Şeker-İş Sendikasının kampanyasına tam destek

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Şeker-İş Sendikası’nın başlattığı ‘Şeker Fabrikaları Satılmasın’ kampanyasına 102 şubesi ile tam destek vereceğini açıkladı. Açıklamada; “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi söz konusu olursa, yurt çapında NBŞ’li yiyecek ve içeceklere karşı tüketimden gelen gücümüzle, “almama hakkımızı” kullanacağız.” ifadelerine yer verildi.

13 ova daha ‘büyük ova koruma alanı’ olarak belirlendi

Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği 5 ildeki 13 ova, büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.

Boğatepe Köyü kırsal kalkınma için model oldu

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Dokuzuncu sezonun 11’inci Fark Yaratan’ı köy yaşamını canlandırmak için kurulan Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği oldu.

Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 5’e düşürülecek

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AKP milletvekillerinin önergesiyle nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e indirilmesi teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.