Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

ABD’den süt ürünleri ithalatının önü açıldı

Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türkiye’nin, üç yıl aradan sonra ABD’den süt ürünleri ithal edeceğini yazdı. Yıldırım yazısında; Türkiye ile Amerika ilişkilerinde en gergin dönemlerden birisi yaşanırken ve Amerika'nın bazı Türk ürünlerine, Türkiye'nin ise Amerikan ürünlerine yönelik vergi artışı ile yaptırım uyguladığı bir dönemde süt ürünleri ithalatının önün açılmasının dikkat çekici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Tarım yüzde 1,5 küçüldü!

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Atalık, TÜİK verilerine göre 2018 yılının ikinci çeyreğinde tarım sektörünün yüzde 1,5 oranında küçüldüğünü, sürekli fakirleşen çiftçinin 2017 yılında Zonguldak ilinin toplam yüzölçümü kadar tarım arazisini ekmekten vazgeçtiğini, son 15 yılda ise ekilmeyen tarım arazisi miktarının Belçika’nın toplam yüzölçümünün üzerine çıktığını açıkladı.

Sudan’da Türkiye’nin kullanımına açılacak araziler belli oldu

Türkiye ile Sudan arasında anlaşma imzalandı. Söz konusu anlaşmayla Türkiye'nin kullanımına açılacak arazilerin koordinatları belirlendi. Anlaşma, Türkiye'den Sudan'a gidecek makine ve teçhizatın gümrüklerden geçişini kolaylaştıracak ve sürecin ardından Türk iş adamlarının yatırımı başlayacak.

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında son 9 yılın rekoru

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre; 31 Ağustos 2018 tarihinde tamamlanan 2017/18 sezonunda Türkiye, 279 bin 343 ton çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı karşılığında 452 milyon 498 bin dolarlık gelir elde etti. Kuru üzüm ihracatı yüzde 8 artış gösterirken, miktar bazında ise son 9 yılın rekoru olarak kayıtlara geçti.

Küçükbaş hayvan yetiştiricileri sorunlarını Pakdemirli’ye iletti

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik başkanlığındaki Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerinin, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye ziyaretlerinde, sektörün sorunları ele alındı.

315 projeye 110 milyon TL hibe

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)-II 3. Çağrı İlanı kapsamında 2. grupta yer alan 315 projeyi onaylayarak, hibe sözleşmelerinin imzalanma sürecini başlattıklarını açıkladı. Pakdemirli; “Toplam 110 milyon TL hibe vereceğimiz bu projeler sayesinde kırsalda yaklaşık 195 milyon TL'lik yatırım yapılacak.” dedi.

TKDK: Hibe desteklerinden kesinti yapıldığı iddiaları doğru değil!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), kurum tarafından verilen hibe desteklerinden; hayvancılık ile uğraşanlardan %2, bitkisel tarım yapanlardan ise %4 kesinti yapıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

Küresel buğday fiyatları artmaya devam ediyor

Ağustos’ta durağan bir görünüm sergileyen FAO Gıda Fiyatları Endeksinde, Hububat Endeksi yüzde 4 artış gösterirken, buğday fiyatlarındaki yükseliş bunun iki katını buldu. Buğday fiyatlarındaki artışın ana sebebi olarak, Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu’ndaki mahsul beklentilerinin olumsuz seyretmesinin yanında, küresel hububat stok kullanım oranının da son beş senenin en düşük seviyesi olan yüzde 27.3’e düşmesi gösteriliyor.