Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

Yine Coldiretti, yine Türkiye

İtalya'nın "en tehlikeli gıdalar" listesinde en çok Türk ürünü var. BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre İtalya Ziraatçılar Birliği (Coldiretti) tarafından hazırlanan, sağlık açısından en tehlikeli gıdalar listesine en fazla sayıda ürün ve şikayetle giren ülke Türkiye oldu. Coldiretti, geçen yıl da "en tehlikeli ithal gıda maddeleri" listesinde Türk fındığını, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle ilk sıraya koymuştu.

DenizBank’tan çiftçilere mobil teknoloji desteği

DenizBank, çiftçilerin ürünlerini daha verimli yetiştirebilmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgilere tek tıkla ulaşabilecekleri mobil platformu “Deniz’den Toprağa” uygulamasını duyurdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu: “AKP’nin besicilik politikasının kazananı yabancı, kaybedeni...

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yüksek et fiyatlarına karşı önlem olarak karkas et ithalatı yapılacağını açıkladığını hatırlatarak, “İthal et, et fiyatlarını düşürmediği gibi yerli besiciliği bitiriyor” dedi.

Murat Tarakçıoğlu: “Dünya tarımda dijital dönüşümü konuşurken, gündemi kaçırmamak gerekli!”

Dünyanın tarım alanında teknoloji ve bilimi ciddi olarak kullandığını söyleyen Cargill Gıda Ortadoğu, Türkiye ve Kuzey Afrika Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu; “İleride tek tuşla tarımda neler yapılabileceğini düşünmek beni heyecanlandırıyor” dedi.

2023’e kadar en az 120 bin istihdam ve 15 milyar liralık...

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, 2023 yılına kadar en az 120 bin istihdam ve ülke gelinde 15 milyar liralık yatırım hedeflediklerini ifade etti.

Kadın çiftçilerin projeleri yarıştı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan ve Şekerbank’ın da desteği ile yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”nın 2017 yılı kazananları belli oldu. Program kapsamında projeleri dereceye giren çiftçi kadınlara ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından verildi.

Hükümet tütün üreticilerinin itirazlarını dikkate aldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba tasarıyla kaldırdıkları sigara üretimindeki açık artırma usulünün kalacağını, üreticiler bakımından hürriyeti bağlayıcı cezalarla ilgili düzenlemeleri tasarıdan çıkaracaklarını, özel aroması olan, geleneksel yöntemle üretim yapan tütün üreticilerinin kooperatif kurmalarını sağlayacaklarını bildirdi.

Tarım Bakanlığı müsteşarlığına Mehmet Hadi Tunç atandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, başka bir göreve atanmak üzere görevden alınırken, yerine Mehmet Hadi Tunç getirildi.