Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

Sütteki tahsilat krizi üretimi vuracak

Son bir yılda yem, saman, yonca ve mazot gibi girdi maliyetlerinin yüzde 72 artmasıyla zor günler yaşayan süt üreticileri, şimdi de alacaklarını tahsil etmekte zorlanıyor. Üreticiler, aksayan ödemelerin üretimi de etkileyeceği uyarısında bulundu.

Hayvan varlığımızın anlık sayımını yapabileceğiz

Başlıktaki cümle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye ait. Duyunca heyecanlandım, sevindim. 

Ekonomi gazetecileri ve işadamları Tokat’ta bir araya geldi

Bu yıl 18.’si yapılan Tokat Enleri Mustafa Vasfi Diren Ödülleri töreninin öncesinde, 3 Kasım Cumartesi günü “Tarımdan İnovasyona Tokat” paneli yapıldı. Tarım ürünleri için, CRISPR-Cas9 gen tekniği konusunda komiteler kurulmasını isteyen Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt, “CRISPR-Cas9 tekniğini uygulamazsak, gelecekte Tokat domatesinden bahsedemeyiz” dedi.

Tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması için Meclis Araştırma Komisyonu

TBMM’de, tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunları çözmek amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon 12 üyeden oluşacak, gerektiğinde Ankara dışında da görev yapabilecek.

Noktalar-1

Tarım sektörü dışındaki sektörlerde ithalattan vazgeçilerek yerlileşme adımları atılırken, can damarı sektör tarımda sürekli ithalat kozunun kullanılması yıllarca altından kalkamayacağımız zararlara bizi sürükleyecektir.

İklim değişikliği tarım sektörünü nasıl etkileyecek?

Bu yıl ikincisi düzenlenen Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Zirvesi’nin ilk gününde iklim değişikliğinin dünyada ve ülkemizde su kaynakları ve tarım üzerine etkisi, alternatif enerji kaynakları, tarımda ileri teknoloji kullanımı, gıda atıkları ve israfın önlenmesi ve çiftçi refahının artırılması konuları konuşuldu.

IFAD İstanbul’da ofis açıyor

179 üye ülkesi bulunan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), İstanbul’da ofis açıyor. IFAD'ın Orta Asya ve Doğu Avrupa Merkezi olarak görev yapacak ofisin İstanbul’da açılmasını kapsayan "Ev Sahibi Ülke Anlaşması", Tarım ve Orman Bakanlığı ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) arasında, imzalandı.

Tütün sektöründe tek tip paket ve kapalı dolap krizi

Yıllık 1 milyar doları aşan ihracat hacmine sahip, Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ve tütün mamulleri sektörü, tütün mamulleri satışına getirilmesi planlanan tek tip paket ve kapalı dolap kısıtlamaların sektöre zarar verebileceği uyarısında bulundu.