Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Yarışması”nda ödüller sahibini buldu.

İzmir Ticaret Borsası’nın düzenlediği Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Yarışması’nda ödüller sahibini buldu. “Tarımsal Zararlılarla Mücadelede Avcı Böcek” adlı proje birinci oldu.

İzmir Ticaret Borsası’nın 125’inci yılına özel olarak düzenlediği “Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Yarışması”nın kazananları ödüllerini, Yeni Meclis Salonu’nda düzenlenen törenle aldı. Törenin ardından yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan toplam 10 projenin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Tarımda sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü arttırmak amacıyla çağdaş tarımsal uygulamaları geliştirmek, genç kesimin tarım sektörüyle olan ilişkisini güçlendirmek için gençleri tarımsal alanda yenilik yaratacak ve tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak projeler üretmeye teşvik etmek amacını taşıyan proje yarışması, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Tarımsal Pazarlama ve Markalaşma, Tarımda Bilişim ve Teknoloji konularında yapıldı.

Proje yarışması katılanlar arasında ön elemeyi geçmeyi başaran 37 proje nihai başvuru için hak kazandı. Nihai başvuru aşamasında eleme süreci iki etap halinde gerçekleştirildi. En başarılı 10 projenin belirlendiği ilk etap elemesinin ardından yarışmada ilk üçe giren proje sahipleri belirlendi.

Birincilik ödülünün 10 bin, ikincilik ödülünün 5 bin, üçüncülük ödülünün 3 bin TL olarak belirlendiği yarışmanın seçici kurulunda; İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tayfur Akın, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Yercan ve Doç. Dr. Sevtap Gümüş, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Oğuz Dikenelli, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur, İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Doç.Dr. Y.Murat Erten, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çelikkan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş yer aldı.

Seçici kurulun 3 aşamalı yaptığı değerlendirmenin ardından, Arzu Mert Tarımsal Zararlılarla Mücadelede Avcı Böcek-Oriuslaevigatus’un Prototip Kitle Üretimi” adlı projesiyle birinci, Tayfur Ünal “E-TAR” projesi ile ikinci, Özge Elif Ceylan Tarımla Büyü Türkiye adlı projesiyle üçüncü oldu.

Kaynak: Ege Ajans

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın