Rusya’ya gıda ithalatı ‘standartların’ gölgesinde kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Saint Petersburg’daki görüşmesinde, iki ülke ilişkilerini uçak krizinin öncesine döndürme kararlılığı öne çıktı. Liderler enerji, yatırımlar ve savunma alanındaki işbirliği ve projelere yönelik önemli kararlar alırken, tarım ve gıda ürünlerine Rusya tarafından uygulanan ambargonun kaldırılması konusu ise “bu ürünlerin belli standartları karşılaması” talebiyle yılsonuna ertelendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 9 Ağustos’ta Saint Petersburg’daki tarihi görüşme, Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke ilişkilerine yeni bir açılım getirdi. İki lider, enerji, yatırımlar ve savunma alanındaki işbirliği ve projelere yönelik önemli kararlar aldı. Sağlanan mutabakata göre Rusya, Türkiye’ye ve şirketlere yönelik yaptırımları adım adım kaldıracak.

Görüşmede, üzerinde mutabakat sağlanan konular şu başlıklar altında toplandı:

İki ülke arasında karma komisyon oluşturularak stratejik işbirliği toplantıları düzenlenecek.

Türk inşaat firmalarının projeleri de yeniden başlayacak.

Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulacak; Türk vatandaşları yeniden Rusya’da çalışabilecek.

Türk Akımı projesi hızlı şekilde hayata geçirilecek.

Akkuyu Nükleer Santrali’ne stratejik yatırım statüsü verilecek; proje hızlandırılacak.

Rus turistlerin Türkiye’ye gelmesi konusundaki yasaklar kaldırılacak. Ancak öncelikle Türkiye, Rus turistlerin ülkedeki güvenliğinin sağlanması konusunda önlem alacak.

Charter uçuşlarının da yeniden başlaması için gerekli kararlar alınacak; zaman içinde vizesiz rejim de yeniden yürürlüğe girecek.

Savunma sanayinde iki ülke arasındaki işbirliği artacak; bölgesel konuların ele alınması için Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirve mekanizması kurulacak.

Rusya Ekonomi Bakanı Alexey Ulyukaev
Rusya Ekonomi Bakanı Alexey Ulyukaev

Ulyukaev: “Gıda ithalatı yılsonunda açılabilir”

İki lider arasındaki görüşmede ayrıca tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin sonlandırılması; bu konudaki işbirliği mekanizmalarının canlandırılması da gündeme geldi. Toplantının ardından Rus haber ajansı RIA’ya konuşan Rusya Ekonomi Bakanı Alexey Ulyukaev, Rusya’nın Türkiye’den gıda ithalatına yılsonuna kadar tekrar başlayabileceğini söyledi.

Türk gıda ürünlerine yönelik uygulanan ambargonun yılsonuna kadar kaldırılabileceğini belirten Ulyukaev, ancak Rusya Federasyonu’nun bu ürünlerin belirli standartları karşılayacağından emin olması gerektiğine işaret etti.

Rusya, 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla Türkiye’den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil, tavuk ve hindi eti ithalatını yasaklama kararı almıştı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın