Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Şile Yeryüzü Pazarı Tohum Takas Şenliği 13 Kasım Pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında Şile Yeryüzü Pazarı’nda gerçekleşecek. Şile’nin 57 köyünün aktif katılım göstereceği ve “ata tohumların” takas yapılacağı şenlikte doğal tohumların yaşatılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

tohum_senlikŞile Belediyesi, Slowfood Şile Palamut Derneği, Şile Turizm ve Tanıtma Derneği, Ovacık Kadın Tohum Derneği gibi Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte bu yıl Tohum Takas Şenliği’nin dördüncüsünü düzenliyor.

Doğal tarımsal üretimi gerçekleştirmek ve geliştirmek adına yerli tohuma sahip çıkan, Tohum Takas Şenliği, yerel tohumların korunması, devamlılığı ve gelecek nesillere aktarılması hakkında katılımcıları bilinçlendirerek tarımda doğallığın önemine dikkat çekiyor.

Ata tohumu, yerel tohum, ekolojik ağ, doğal beslenme gibi tabirlerden habersiz bir nesille karşılaşmamak, yerli tohumu desteklemek, ata tohumlarına sahip çıkmak ve sağlıklı yaşamı benimsemek adına düzenlenen Tohum Takas Şenliği’ne geçtiğimiz yıl takas edilen 100 yıllık domates tohumu damga vurmuştu.

tohum_takas1

Tabakoğlu: “Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisiyiz”

Tohum Takas Şenliği hakkında açıklama yapan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu; “Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü tohumdur. Ata, dede tohumlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması da doğal besin üretiminin başlangıcıdır. Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisi olduk, bazı köylerimizde doğal tarımsal üretime başladık. Bu ürünleri Şile Yeryüzü Pazarımızda tüketici ile buluşturuyoruz. 4.sünü düzenleyeceğimiz Tohum Takas Şenliğimizde tohumlar ücretsiz olarak takas edilecek. Tohumların takası ile üretim çeşitliliğini arttırıp, tohumlarımızı geçek nesillere aktaracağız” şeklinde konuştu.

Şile Belediyesi, Slow Food Şile Palamut Birliği, İlçe Tarım Müdürlüğü, Sivil Toplum Kuruluşları ve Derneklerin de desteği ile gerçekleştirilecek 4. Tohum Takas Şenliği’nde, müzik dinletileri, çocuklar için; yap boz atölyesi, tohum ekme atölyesi, yetişkinler için; ekşi mayalı ekmek yapımı atölyesi, şifalı bitkiler çayı demleme atölyesi, narlı ekmek ve narlı içecek atölyesi yer alacak. Organik ve doğal ürünlerin sergi ve satışının yapılacağı stantların kurulacağı, tohumların ücretsiz olarak takas edileceği etkinlikte gün boyu yöresel tatlar ve geleneksel yemekler ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın