İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dünya Çevre Günü kapsamında “Sürdürülebilir Yaşam” paneline ev sahipliği yapacak. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile akademisyenleri bir araya getirecek etkinlikte çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi önemli başlıklar ekseninde sürdürülebilir bir yaşamın olanakları sorgulanacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenecek panelde çevre konusu, doğal kaynakların gereğinden fazla kullanılması ve ekonomik faaliyetler sonucu ortaya çıkan kirlilik sonuçlarıyla birlikte tartışılacak. 16 Haziran Perşembe günü yapılacak panele, konuyla ilgili uzman ve akademisyenlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılacak.

Açılış konuşmasını İstanbul Bilgi Üniversitesi Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu’nun yapacağı etkinlik, EKO IQ Dergisi Editörü Barış Doğru’nun moderatörlüğünde düzenlenecek.

Panelin ilk bölümünde GAİA Carbon Finance Kurucu Ortağı Gedis S. Kaya “Altıncı Yok Oluş, İnsan ve Sürdürülebilir Yaşam”, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem “Ekolojik Ayak İzi”, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yonca Demir “Organik Tarım Türkiye’yi Besler” başlıklı birer konuşma yapacak.

İkinci bölümde S360 Kurucu Ortağı Kerem Okumuş “Değişen İklime Uyum ve Adalet”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Pınar Uyan “Göç ve İklim” başlıklı bir sunum yapacak.

Sürdürülebilir bir yaşam mümkün mü?

Etkinlikte, artan çevre kirliliğinin yaşam kalitesine olumsuz etkisi, azalan doğal kaynaklar, iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan bölgesel ve ülkesel göçler gibi çevresel ve toplumsal sorunlara dikkat çekilecek. Sürdürülebilir bir yaşam için ekolojik ayak izi, organik tarımın olanakları ve uyum politikalarının ele alınacağı panelde tespitlerin yanı sıra çözüm olanakları da konuşulacak. Katılımcılar “sürdürülebilir yaşam nasıl sağlanır, neler yapılabilir, önlem alınmazsa sonuçları neler olabilir?” gibi birçok soruya yanıt arayacak.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın