Kinder Sürpriz yumurtalarının Şili’de satışına bu ay sonu itibari ile yasak geliyor. Yasağın gerekçesi ise ürünlerin içerisinde yer alan oyuncaklar ile genç tüketicilere “olta atılıyor” iddiası.

Şili’de çocukluk çağı obezitesi konusunda endişelerin artmasıyla Şili hükümeti yeni bir gıda etiketleme yasası çıkardı. Yasa yüksek oranda; tuz, şeker, doymuş yağ ve kalori içeren gıda ambalajları üzerinde yer alan etiketlerde uyarılara yer verilmesini zorunlu hale getirmenin yanı sıra bu ürünlerin 14 yaş altındaki çocuklara “ticari olarak olta atmasını” da engelliyor.

ConfectioneryNews’da yer alan habere göre, 27 Haziran tarihinde yürürlüğe girecek olan yasa ile ilgili Şili Sağlık Bakanı Tito Pizarro tarafından yapılan açıklama, bu yasanın Ferrero Grubu tarafından piyasaya sürülen Kinder Sürpriz ve McDonald’s’ın çocuk menüleri satışını etkileyeceği yönünde.

Şili radyo istasyonu ADN’ye konuşan Sağlık Bakanı Pizarro; “Kinder Sürpriz’in ‘kancası’ var ve bizim ülkemizde satılmayacak.” açıklamasında bulundu.

Ferrero “üzgün”

Ferrero Grup, ConfectioneryNews internet sitesine yaptığı açıklamada yasak dolayısıyla üzgün olduklarını ve ürünleri içerisinde yer alan oyuncakların ‘kanca’ olarak değerlendirilmesini kabul etmediklerini belirtti.

Ferrero Grup; “Kinder Sürpriz çikolata yumurtaları içerisinde yer alan oyuncaklar ürünü eşsiz hale getiriyor ve 40 yıldan uzun bir süredir üretilen ürünlerin formülasyonunun temel özelliğini oluşturuyor. ‘Sürpriz’ ürünün temeli ve oyuncaklar çocukların hayal gücünü geliştirmek amacıyla tasarlanıyor. Tüketim açısından ‘kanca’ olarak değerlendirilmesini hiç bir şekilde kabul etmiyoruz.” açıklamasında bulunuyor.

Kinder yumurtaları Amerika’da da yasaklı

Kinder Sürpriz yumurtaları yasal düzenlemeler nedeniyle Amerika’da satışa sunulamıyor. Amerika’da 1938 yılında çıkarılan Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası şekerli ürünlerin içerisinde ‘gıda olmayan maddelerin’ yer almasına izin vermiyor.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nin, “şekerli ürünlerin içerisinde yer alan (gömülü) gıda dışı maddeler, tüketiciler farkında olmadan bu maddeleri yutabileceği için bu maddeler sağlık riski oluşturuyor” gerekçesi  nedeniyle bu tür gıdaların ülkeye girişi de mümkün değil.

Şili’nin yeni gıda etiket kanunu

Şili’nin gıda etiketleri ile ilgili çıkardığı yeni yasa kapsamında 14 yaş altına yönelik gıda ürünleri belirlenen limitin üzerinde sodyum, şeker, kalori ve doymuş yağ içermeleri durumunda ambalajları üzerinde büyük siyah “Dur” etiketleri taşımak zorunda.

Gıdalar belirlenen  limiti aştıkları her bir gıda maddesi için bir adet ‘Dur’ etiketi taşımak zorunda. Yani Şili’de satışa sunulan bir gıdanın, bu maddeler için belirlenen limitlerin tümünü aşması durumunda gıda ambalajı üzerinde dört adet ‘Dur’ etiketi yer alacak.

Ayrıca yasa gereği yüksek oranda; tuz, şeker, doymuş yağ ve kalori içeren gıdaların 14 yaş altındaki çocuklara  yönelik “ticari kanca” kullanması da yasak.

Çocukluk çağı obezitesi ile mücadele kapsamında gıda etiketlerinde yasal değişikliğe giden Şili’de 2014 OECD raporuna göre erkek çocukların %26’sı ve kız çocukların %27’si obez veya aşırı kilolu. Güney Amerika’da çocuklarda obezite ve aşırı kilo oranı sıralamasında Şili, Meksika’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın