BENEO’nun Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko

BENEO Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, insanların diyabet gibi hayati tehlikesi olan hastalıklara yakalanma risklerini azaltmada gıda endüstrisinin önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından desteklenen bu yılın 14 Kasım, Dünya Diyabet Günü kampanyası, ‘Gözler Diyabetin Üzerinde’, diyabetin tanı ve tedavisinde erken taramanın önemini vurguluyor. Ciddi komplikasyon risklerini azaltmada, ömür boyunca kan şekeri yönetimine dikkat etmek kadar erken tarama da hayati önem taşıyor.

Uzmanlar, 2040 yılında Tip 2 diyabet vakalarının yüzde 70 kadarının, sağlıklı yaşam tarzlarının benimsenmesiyle önlenebileceğini ya da geciktirilebileceğini ifade ediyor. Bu da diyabeti önlemeye mümkün olduğunca erken başlanması gerektiğini gösteriyor.

Karbonhidrat açısından zengin ve aynı zamanda kan şekerini düşük seviyede tutan bir diyetin, tüm yaş gruplarında tip 2 diyabet riskini azaltmaya ve diyabetli kişilerin kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olacağını kaydeden uzmanlar, karbonhidratların vücudun glikoz kaynağında merkezi bir rol oynadıklarını, bu nedenle doğru karbonhidratı seçmenin hayati önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Diyabette erken tedbirin önemine vurgu yapan, gıda bileşenleri üreticisi BENEO’nun Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko; “Bizler endüstri olarak, sağlıklı yaşamı teşvik eden, temiz etiketli ve düşük glisemik indekse sahip yiyecek ve içecekler üreterek, insanların diyabet gibi hayati tehlikesi olan hastalıklara yakalanma risklerini azalmada önemli potansiyele sahibiz.” dedi.

BENEO ürünlerinin tamamının bu alanda AB sağlık beyanları mevcut olduğunu vurgulayan Sentko, “AB sağlık beyanı düzenlemeleri üreticiler ve perakendeciler için fırsatlar yaratıyor. Gıda etiketlerinde yer alan güvenilir ifadeler, uzun vadede sağlıklı bir kan şekeri yönetimi için, karbonhidrat bazlı düşük glisemik endekse sahip bir diyet uygulamak isteyen diyabetliler kadar, diyabet hastası olmayan tüketicilere de hitap ediyor.” şeklinde konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın