Yeni yem bitkileri üzerinde çalıştıklarını dile getiren Selim Yaşar, "Özellikle protein, kuru madde açısından zengin ve iklime uygun bitkileri araştırıyoruz." dedi.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, kuraklık şartlarında düşük maliyetle üretimi yapılabilecek yem bitkileri geliştirmek üzere araştırma yürüttüklerini belirtti.

Yaşar Üniversitesi’nde Hayvancılıkta ve Enerjide Yem Bitkileri Konferansı düzenlendi.

Uluslararası Bambu ve Rattan Ağı Kurucusu Prof. Zhu Zhaohua, Eğitim Koordinatörü Jin Wei, İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal ve öğretim üyelerinin katıldığı sempozyumda konuşan Yaşar, hayvancılıkta yapısal sorunlara çözüm bulmak ve alternatifler üretmek için bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Yeni yem bitkileri üzerinde çalıştıklarını dile getiren Yaşar, “Özellikle protein, kuru madde açısından zengin ve iklime uygun bitkileri araştırıyoruz. Ülkemiz yazın kurak geçiyor, rekabet edebilmek ve maliyetleri düşürebilmek için yeni yem bitki türleri geliştirmemiz gerekiyor. Dünyadaki örneklerle bizdeki örnekleri karşılaştırıyoruz.

Temel konu, verimliliği artırmak için ırk ıslahı yapmak ve yem bitkileri maliyetlerini aşağı çekmek. Yoksa Türkiye, ömür boyu ithalata yapılan korumalarla yaşamak zorunda kalır. Ömür boyu bu koruma altında kalmamız mümkün değil. Dünya bastırıyor, ‘gümrükleri indireceksiniz’ diyor. Rekabet edebilir hale gelmek, daha ucuza alternatif yem bitkileri yetiştirip et ve süt fiyatlarını düşürmek için en fazla 15- 20 yıl zamanımız var.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın