Şekerli mamuller endüstrisi kalori sınırlamasına sıcak bakıyor

Nestle, Mars ve Mondelez şirketleri Avrupa genelinde şekerli ürünlere porsiyon başına 250 kilokalori sınırlaması getirilmesi fikrini tartışmaya açık. Ferrero tarafından yapılan açıklama ise şirketin yeni ürünlerde kendisine 130 kilokalori sınırını zaten koyduğu şeklinde.

Avrupa Çikolata, Bisküvi ve Şekerleme Endüstrileri Derneği  (CAOBISCO), bu yıl Haziran ayında yayımladığı açıklama ile Avrupa’da tüketicilerin daha sağlıklı beslenme şekillerini ve yaşam tarzını benimsemelerine yardımcı olmak amacıyla Dernek üyelerinin izleyebilecekleri yol seçeneklerini ortaya koydu.

Derneğin yaptığı açıklamada; ürün inovasyonu ve formülasyonu, gerçeğe dayalı besin bilgilendirmesi, çocuklara yönelik pazarlama ve reklam faaliyetlerinin sorumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi ve sağlıklı yaşam tarzının desteklenmesi gibi seçeneklerin yanı sıra ürün porsiyon miktarı ayarlaması da bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin önem vermesi gereken konular olarak belirtiliyordu.

“Porsiyon kontrolü” konusu daha sonra Derneğin yıllık toplantısı kapsamında gerçekleştirilen ve Avrupa’nın önde gelen şekerli mamul üreticisi şirketlerinin katılım sağladığı bir toplantıda ayrıntıları ile görüşüldü.

Nestle kalori ve ilave şeker sınırlamasını destekliyor

Nestle Beslenme, Bilim ve Hukuk Bölüm Başkanı Richard Wood, toplantıda yaptığı konuşmada, şirket olarak ürün kategorilerine göre porsiyon başına kalori sınırlaması belirlenmesi konusunun açık bir şekilde tartışılmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Wood, ConfectoryNews internet sitesine yaptığı açıklamada ise “Pan-Avrupa genelinde tekli satılan ürünler için kalori üst limitin 250 kilokalori olarak belirlenmesinden memnuniyet duyarız, bunu zaten endüstrinin İngiltere’de uyguluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Wood ayrıca ilave şekerler için de bir sınır belirlenmesine açık olduklarını ifade etti.

Ferrero: 130 kilokalori hedefi

Ferrero bünyesinde faaliyet gösteren Soremartec şirketi Beslenme ve Sürdürülebilirlik Bölüm Başkanı Roberto Menta ise Ferrero’nun 250 kilokalori sınırının da altında bir hedef belirlediğini belirtti.

2014/2015 döneminde Ferrero tarafından piyasaya sürülen ürünlerin %70’inin bir porsiyonu 100 kilokalorinin altında enerji değerine sahip ve şirket piyasaya süreceği tekli satılan yeni ürünlerde kendisine 130 kilokalorilik bir sınır koymuş durumda.

2014/2015 döneminde Ferrero’nun ürün yelpazesinde yer alan ürünlerin sadece %3’ünün enerji miktarı 200 kilokalorinin üzerinde, ürünlerin %26,8’inin ise enerji miktarı porsiyon başına 100 ile 200 kilokalori arasındaydı.

Mars: Endüstri birlik olmalı

Endüstrinin birlik olmasının önemli olduğunu belirten Mars Çikolata Sağlık Bölümü Küresel Direktörü Rob Verhagen; “bunu sağlayacağımız ilk alan, endüstride endüstriyel olarak üretilen trans yağ asitlerinin kullanımının yasaklanması alanı olmalı.” açıklamasında bulundu.

Verhagen ayrıca; “Eşit şartların sağlanması açısından porsiyon başına 250 kilokalorilik bir üst limit belirlemek ilgi çekici bir adım olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Mars şirketi 2010 yılında tek porsiyonluk ürünlerini 250 kilokalorinin altında enerji içerecek şekilde geliştirme taahhüdünde bulunmuştu.

Mondelez şirketi sözcüsü ise; “Porsiyon kontrollü ürünlerin oynadığı rol çok önemli, ortak bir yaklaşım benimsemek amacıyla bu alanda faaliyet gösteren diğer şirketlerle beraber daha fazla çalışma gerçekleştirmekten memnuniyet duyarız.” açıklamasında bulundu.

Şirket ürün yelpazesi içerisinde yer alan “porsiyon kontrollü” ürün oranını 2020 yılına kadar %25 oranında arttırma taahhüdünde bulunmuştu. Şirket tarafından üretilen porsiyon kontrollü ürünler en fazla 200 kalori enerji değerine sahip.

Avrupa’da porsiyon büyüklükleri

Avrupa’da porsiyon miktarları Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından değil, ürünü üreten şirketler tarafından belirleniyor.

Bu yıl Aralık ayı itibari ile uygulanmaya başlayacak olan yasal düzenleme ile Avrupa’da gıda şirketleri etiketlerde bulunan besin değerleri listesini ürün porsiyon miktarına göre belirtecekler.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın