Bu yıl Frankfurt’ta gerçekleşecek olan Avrupa Sağlıklı Bileşenler – Health Ingredients Europe (HiE) fuarında, BENEO, şeker ikamelerinin fizyolojik etkilerine ve ‘etiketlerin ötesini’ görebilmenin önemine vurgu yapacak.

Avrupalı tüketicilerin %70’i kilo kontrolü amacıyla tükettikleri şeker miktarını düşürmeye çalışıyor ve %58’i de bunu uyguluyor. Doğal olarak, günümüzde pek çok yiyecek içecek üreticisi için daha az şeker içeren formülasyonlar ana gündem maddesini oluşturuyor. Fakat günümüzde süregelen şeker miktarını azaltma tartışmaları, kilo kontrolünde kan şekeri seviyelerinin kontrolünün önemini görmezden geliyor. Maltodekstrin gibi yüksek glisemik endekse sahip içerikler, oligo ya da polisakkarid oldukları için ( mono ya da disakkarid değil ) şeker oranını düşürmeye yardımcı olurlar. Fakat diğer yandan da metabolizmaya önemli etkileri vardır. Zaman içinde kandaki şekeri ayarlayan sistem dengesini yitirerek, aşırı kilo alımının yanı sıra prediyabet ve diyabet gibi sonuçlara yol açabilir.

HiE 2016’da BENEO, doğal kaynaklı hindiba kökü liflerinin ve fonksiyonel karbonhidratlarının, aynı zamanda kandaki şeker tepkimesini düşürüp (Avrupa Komisyonu’ndan onaylanan AB sağlık beyanında da kanıtlandığı üzere), tüketicilerin aradığı doğal tadı sağlayarak nasıl yaygın bir şekilde şeker ve maltodekstrin olarak bilinen içeriklerin yerine kullanılabileceğini gösterecek.

BENEO, Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, şeker ikamelerinin düşük kan şekeri seviyesiyle uyumlu hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ancak o zaman şeker ikamelerinin sağlık uzmanlarının, tüketiciler için arzu ettiği faydaları sağlayabileceğini belirten Sentko, “Kilo kontrolü ve kan şekeri yönetimi birbiriyle bağlantılıdır. İnsülin hormonunun düşük seviyelerde seyretmesi, kilo kontrolü ve kan şekeri yönetimi için oldukça faydalıdır. Bu durum düşük kan şekeri seviyesiyle sağlanabilir. Şeker yerine yüksek glisemik endekse sahip içeriklerin kullanılması, tüketicilere fayda sağlamayacaktır. Yüksek glisemik endekse sahip beslenme düzenleri, Tip 2 diyabete ve obeziteye yol açar. BENEO HiE 2016’da, sağlıklı bir yaşamı desteklemek için şeker yerine geçen ve aynı zamanda düşük kan şekeri tepkimesine yol açan doğal kaynaklar kullanarak bu sorunla ilgili tartışmayı bir üst seviyeye taşıyor.” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın