Türkiye’den şeflerin yüzde 61’inin düzensiz ve uzun süreli çalışma koşullarını, yüzde 17’sinin stresli ortamı, yüzde 16’sının ise sosyal yaşam eksikliğini zorluk olarak gördükleri ortaya çıktı.

Yeni bir araştırmanın sonuçları, uzun çalışma saatleri ve düzensiz çalışma koşullarına sahip olan şeflerin, sosyal yaşamlarına zaman ayıramadıklarından en çok bayramlarda kendilerini yalnız hissettiklerini ve aileleri ile birlikte olmak istediklerini ortaya koydu.

Unilever Food Solutions, en önemli paydaşları şefleri daha yakından tanımak ve özel yaşamlarına ışık tutmak amacıyla bir araştırma gerçekleştirdi. TNS Şef Davranış ve Tutum Araştırması kapsamında Türkiye’nin şef profili çıkarıldı. Dikkat çekici sonuçlar veren araştırma, mutfakta harikalar yaratan şeflerin özel dünyaları hakkında detaylı bilgiler sunuyor.

Şefler en çok bayramlarda kendilerini yalnız hissediyor!

Araştırmada, Türkiye’den şeflerin yüzde 61’inin düzensiz ve uzun süreli çalışma koşullarını, yüzde 17’sinin stresli ortamı, yüzde 16’sının ise sosyal yaşam eksikliğini zorluk olarak gördükleri ortaya çıktı.

Araştırmanın diğer bir sonucuna göre ise uzun çalışma saatleri ve düzensiz çalışma koşullarına sahip olan şefler, sosyal yaşamlarına zaman ayıramadıklarından en çok bayramlarda kendilerini yalnız hissediyor ve aileleri ile birlikte olmak istiyor.

Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Nihan Kayı
Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Nihan Kayı

Kayı: “Zamana karşı şeflerin yanındayız”

567 şefin katıldığı Türkiye Şef Araştırmasını değerlendiren Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Nihan Kayı “Türkiye genelinde her iki noktadan birinde ürünlerimizle şeflerin hayatına dokunuyoruz. Şeflerin mutfakta geçirdikleri zamanın kıymetini biliyoruz. Ve onları daha iyi anlayabilmek için onları sürekli dinliyoruz. Son gerçekleştirdiğimiz şef araştırmasında da şeflerimizin en çok bayram dönemleri kendilerini yalnız hissettiklerini gördük. Biz bu bayram döneminde de ürün ve servislerimizle şeflerimize destek olmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın