Orhan Sarıbal
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, görevden alınan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama dönemindeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin, “Bu dönemde meydana gelen, yolsuzluk ve usulsüzlüklerin hesabını kim verecek?” şeklinde konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama’nın görevden alındığını, yerine eski AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz’ın atandığını anımsattı.

Sarıbal, görevden alınan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama döneminde yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin, “Bu dönemde meydana gelen, yolsuzluk ve usulsüzlüklerin hesabını kim verecek? Bütün muhalif belediyelere her gün araştırma, soruşturma yaparken, bu kurumlara müfettiş gönderip bir sonucunu açıklayın.” dedi.

Kooperatifte işe alınacağı açıklanan 490 personelin yerine Karayama’nın yakınlarının işe girdiğini, usulsüz personel alımı gerçekleştirildiğini ve bazı yolsuzluk iddialarının bulunduğunu savunan Sarıbal, görevden almanın bir “aklama” operasyonu olduğunu öne sürdü.

Karayaman dönemindeki bazı yolsuzluk iddialarını anlatan Sarıbal, açılan davalarda bir ilerleme kaydedilemediğini, çiftçilerin mağdur edildiğini öne sürdü.

İddiaları soru önergesi ile gündeme getireceğini kaydeden Sarıbal, “Bu dönemde meydana gelen, çiftçinin cebinden çıkan, aslında kamu zararı olan bu yolsuzluk ve usulsüzlüklerin hesabını kim verecek? Diğer taraftan çiftçi borç batağında. Bütün bunlar dururken bir genel müdür aklanıyor, aynen büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi, üzerine su içiliyor. Buna razı değiliz, kabul etmiyoruz. Bütün muhalif belediyelere her gün araştırma, soruşturma yaparken, bu kurumlara müfettiş gönderip bir sonucunu açıklayın.” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın