FT’nin haberinde ABD, Kanada ve Avustralya’dan buğday alan bazı Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin tercihlerini Rusya’dan yana kullanmaya başladığı belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesi, bu yılki hasat sayesinde Rusya’nın ilk kez dünyanın en büyük buğday ihracatçısı haline gelebileceğini yazdı.

Financial Times’a (FT) göre, bu yıl Rusya’daki tarlalardan 70 milyon ton buğday toplanması bekleniyor. Tahminlere göre ‘rekor’ değerdeki bu üretim, Rusya’nın dış pazara yaklaşık 30 milyon ton buğday satmasına yardımcı olacak.

Moskova merkezli danışmanlık şirketi SovEcon’dan Andrey Sizov FT’ye yaptığı değerlendirmede, bu yıl beklenen rekor hasadı ‘şans, iyi hava koşulları ve çiftçilere geçen yıla göre daha elverişli koşullar sağlayan tarım teknolojileriyle’ ilişkilendirdi.

FT’nin haberinde ABD, Kanada ve Avustralya’dan buğday alan bazı Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin tercihlerini Rusya’dan yana kullanmaya başladığı belirtildi. Buna örnek olarak da Rus buğday üreticilerinin Mısır’la imzaladığı anlaşma gösterildi.

Kaynak: Sputniknews

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın