Ramazan geldi, meyan şerbeti tüketimi arttı.

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi insanların içeceklere olan ilgisini artırıyor. Kahramanmaraş başta olmak üzere çevre illerde Ramazan’da bolca tüketilen meyan bitkisinin kökünden elde edilen meyan şerbeti, bazı vatandaşlar tarafından diğer içeceklere tercih ediliyor.

Kahramanmaraş’ta, yaz aylarında soğuk içeceklerin başında meyan şerbeti geliyor. İftar saati yaklaştıkça şehir merkezinde neredeyse her sokak başında bir meyancı tezgah kuruyor. Yöre halkı, Ramazan’da gün içerisinde 40 dereceyi bulan sıcakta iftarda meyan şerbetiyle serinlemeyi tercih ediyor.

Ramazan geldi, meyan serbeti tuketimi artti

Meyan satıcısı Mehmet Acı, gün boyu evinde meyan şerbetini hazırlayıp iftar saatine yakın sırtına taktığı büyük güğümle satışa çıkıyor. Yıllardır, babadan kalma mesleğini sürdürdüğünü aktaran Acı, “Bizde meyancılık baba mesleği, bu böyle devam edecek. Kahramanmaraş halkının tatlı bir şerbet olarak tükettiği meyan kökü şerbetini kendi evimde elde yaparak sunuyorum. Ramazan ayında satışlarımızda büyük bir artış oldu.” dedi.

Acı, günde 20 kilo meyan kökü kullanarak elde ettiği 300 kilogramlık meyan şerbetinin bardağını 1 TL’den, kilosunu ise 1,5 TL’den sattığını ifade etti.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın