Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvanların üretimi ile yetiştirilmesini yasaklayan kanunu imzaladı.

Hükümet tarafından 2015 yılında sunulan yasa tasarısı, 24 Haziran 2016’da Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’dan geçti ve Haziran 29 2016’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi tarafından onaylandı. Yeşil Gazete’den Ayşe Bereket’in haberine göre, Putin’in 5 Temmuz 2016’da imzaladığı yasa tüm genetiği değiştirilmiş tohumları ve hayvanları kapsıyor ve bilimsel araştırmalar dışında, Rusya Federasyonu içinde üretimini yasaklıyor.

Yeni imzalanan yasa genetiği değiştirilmiş tohum ve hayvan üretimini yasaklamakla kalmıyor, hükümete insan sağlığına ya da çevreye zarar verdiği belirlenen herhangi bir GDO’nun ithalatını yasaklama yetkisini de veriyor. GDO ithalatçılarına mecburi kayıt şartı getiren yasa, yasa ihlali durumunda para cezası hükmü de içeriyor.

Sputnik News’da yer alan konuya ilişkin habere göre ise kanun, yasağı ihlal edenler için 500 bin ruble (23 bin TL) para cezası öngörüyor.

Kanun ayrıca insan sağlığı ve çevreye zararı kanıtlanmış genetiği değiştirilmiş organizmaların Rusya’ya girişini de yasaklıyor. GDO’lu ürünlerin ithalatçıları, ilgili kayıt işlemlerinden geçmek zorunda olacak.

Ayrıca yasak GDO’lu ürünlerin kullanımı için de idari cezalar öngörülüyor. Yasağı ihlal eden yetkililere 10 bin ilâ 50 bin (450-2.300 TL), şirketlere ise 100 bin ilâ 500 bin ruble (4.600-23.000 TL) arasında para cezası verilecek.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın