Euromonitor International araştırma kuruluşu tarafından açıklanan son veriler dünya probiyotik pazarının 40 milyar avro değerinde olduğunu gösteriyor. Probiyotik pazarında yoğurt ağırlığını korurken en hızlı büyüme gösteren ürün probiyotik gıda takviyeleri.

Euromonitor International araştırma kuruluşu Sağlık Bölüm Başkanı Ewa Hudson, dünyada probiyotik gıda pazarının 40 milyar avro değerine ulaştığını açıkladı. Euromonitor verilerine göre probiyotik gıda satışlarının %76’sını yoğurt, %14’ünü fermente süt ürünleri ve %10’unu probiyotik gıda takviyeleri oluşturuyor.

4 milyar avroluk probiyotik gıda takviyeleri pazarının bu yıl %9 oranında ve 2016 ve 2021 yılları arasında %38 oranında büyüme sergilemesi bekleniyor. Probiyotik gıda takviyelerinin bu büyüme oranları ile multivitaminler, kalsiyum, omega-3 ve CoQ10 gibi tüm diğer gıda takviyelerini geçmesi de bekleniyor.

Euromonitor verilerine göre, Kuzey Amerika dünyanın en büyük probiyotik gıda takviyesi pazarı olmayı sürdürüyor. Kuzey Amerika’da probiyotik pazarının %31’ini probiyotik gıda takviyeleri, %8’ini fermente süt ürünleri ve %61’ini yoğurt ürünleri oluşturuyor.

Doğu Avrupa’da ise kefir gibi fermente probiyotik süt ürünleri, 3.3 milyar avroluk pazarın %61’ini oluşturuyor. Doğu Avrupa’da yoğurt pazarın %28’ini, gıda takviyeleri ise %11’ini oluşturuyor.

Orta Doğu ve Afrika bölgesinde de 2.2 milyar avroluk pazarı ağırlıkla fermente süt ürünleri (%56) oluşturuyor. Yoğurdun pazar payı bölgede %42 oranında iken gıda takviyelerinin pazar payı sadece %2 oranında.

Her ne kadar Orta Doğu ve Afrika bölgesi probiyotik gıda takviyeleri pazar payı en düşük olduğu bölge olsa da dünya genelinde 2016 ve 2021 yılları arasında en yüksek oranda büyümenin yine bu bölgede gerçekleşmesi bekleniyor. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’nde probiyotik gıda takviyeleri pazarının 2016 ve 2021 yılları arasında %156 oranında büyüme sergileyeceği öngörülüyor.

Yoğurt gibi probiyotik ürünlerin Avrupa Birliği yasal düzenlemeleri kapsamında henüz sağlık beyanı kullanamadığı Avrupa Birliği’nde Hudson’a göre probiyotik gıda takviyeleri açısından bir fırsat bulunuyor. Avrupa’da 500 milyon avroluk pazar büyüklüğü ile İtalya en büyük probiyotik gıda takviyeleri pazarı konumunda. Probiyotik pazar büyüklüğünde İtalya’yı sırasıyla Rusya (177 milyon avro), Fransa (104 milyon avro), Polonya (72 milyon avro) ve Almanya (64 milyon avro) takip ediyor.

3 YORUMLAR

  1. Sayın Nazlı Akçay Eskizara hanım, öncelikle verdiğiniz harika bilgilerle bizi böyle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Ancak son paragrafta küçük bir düzeltme yapılması gerekiyor sanki. O rakamlar milyar değil de milyon avro olmalı. Teşekkürler.

  2. […] Probiyotik olduğu beyan edilen gıdalardaki probiyotik mikroorganizma sayısı faydalı etkiyi sağlayacak şekilde ve yasal olarak belirlenmiş limitlerde olacak şekilde formüle edilmektedir. Probiyotik özellikteki ürünleri bir çok farklı formda bulabilirsiniz. Örneğin probiyotik yoğurtlar, probiyotik içecekler,probiyotik  bebek mamaları, probiyotik  gıda takviyeleri, toz probiyotikler  gibi. Euromonitor adlı araştırma kuruluşunun son verilerine göre probiyotik gıda satışlarının %76’sını yoğurt, %14’ünü fermente süt ürünleri ve %10’unu probiyotik gıda takviyeleri oluşturduğunu söyleyebiliriz (kaynak: Yaşam İçin Gıda – 17 Kasım 2016). […]

Bir Cevap Yazın