Cacao for Change organizasyonu, perakendecilerin her bir fincan kahve, çay veya çikolatayı 0.1 dolar daha pahalıya satmaları ve bu şekilde toplanan paranın WeShare tarafından çiftçi dernekleri ve kooperatifleri vasıtası ile çiftçilere dağıtılması hedefliyor.

Cacao for Change adlı sosyal girişim Amerikan Başkanı Barack Obama ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a kakao fiyatlarının arttırılmasının sağlanması ve organizasyonun düzenlediği kampanyaya destek olunması çağrısında bulunuyor.

cacao_for_changeCacao for Change (Kakao için Değişim) adlı sosyal platform, Amerikan Başkanı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne hitaben yayımladığı mektuplarda, organizasyonun ‘WeShare’ sistemine ve ‘Fincan başına 10 sent’ kampanyasına destek olunması çağrısında bulunuyor.

WeShare sistemi

WeShare sisteminin üye şirketlerden oluşması bir platform olması ve platformun faaliyetlerinin bağımsız bir yönetim kurulu tarafından denetlenmesi planlanıyor. Cacao for Change organizasyonu, perakendecilerin her bir fincan kahve, çay veya çikolatayı 0.1 dolar daha pahalıya satmaları ve bu şekilde toplanan paranın WeShare tarafından çiftçi dernekleri ve kooperatifleri vasıtası ile çiftçilere dağıtılması hedefliyor.

Yoksulluk körükleniyor

Cacao for Change organizasyonu kurucusu Fernando Morales-de la Cruz, yayımladığı mektuplarda bir fincan çikolata, çay ve kahveden toplanacak fincan başına 0.01 doların bile bu ürünlerin yetiştirildiği kırsal bölgelerde yoksullukla mücadelede büyük bir yardımı olacağını açıklıyor.

Cruz “sözde” adil ticareti yapılan premiumları “önemsiz ve kabul edilemez” buluyor ve bu ürünlerin bölgede yoksulluğu körüklediğini düşünüyor.

ConfectioneryNews internet sitesine konuşan Cruz; “Eğer pazar fiyatında veya bu fiyatın altında ödeme yaparsanız, insanları yoksulluğa mahkum edersiniz. Şunu biliyoruz ki insanların geçinmesine yetecek kadar ödenebilmesi için fiyatın artması gerekiyor ” değerlendirmesinde bulunuyor.

Ödemeyi tüketiciler yapacak

Daha önce yaptıkları açıklamalarda hem Fairtrade organizasyonu Başkanı Harriet Lamb hem de Dünya Kakao Vakfı Başkanı Barry Parkin sektörün sürdürülebilir olmasının sağlanması için kakao çiftçilerinin gelirlerinin iki katına ve hatta belki dört katına çıkarılması gerekebileceğini belirtmişlerdi.

UTZ Certified, Fairtrade ve Rainforest Alliance gibi organizasyonlar tarafından sertifikalandırılan kakaoların fiyatı metrik ton başına 150-200 dolar seviyesinde. Ancak Cacao for Change bu fiyatın 30 kat daha fazla (4,500-6,000 Dolar) olması gerektiğini savunuyor.

Ancak WeShare sisteminin uygulanması durumunda kakao zinciri içerisinde kimseyi ek bir maliyet beklemiyor. Çünkü sistem her bir tüketiciden alınacak 0.1 dolarlık ek ücretin perakendecilerden toplanarak çiftçi kooperatifleri ve dernekleri vasıtasıyla çitçilere dağıtımını amaçlıyor.

Bu ödemenin bir yardım olmadığını belirten Morales-de la Cruz’a göre bu para bir “tazminat”.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın