Geçen on yıldaki iki başarısız girişimin ardından geçen hafta Philadelphia Şehir Konseyi Komitesi Vali Jim Kenney tarafından sunulan şekerli içecek vergi tasarısını değiştirilmiş şekli ile kabul etti. Tasarının şekerli içeceklerin yanı sıra tatlandırıcı içeren içecekleri, enerhi ve spor içeceklerini de kapsayan son hali gelecek hafta Şehir Meclisinde oylamaya sunulacak.

Gazlı içeceklere uygulanan vergiler genelde, obezite ve diyabet gibi hastalıklarla ilişkilendirilen şekerli içeceklerin tüketiminin azaltılması sağlayarak, kamu sağlığı konusunda bir önlem şeklinde kamuoyuna sunuluyor ve bu şekilde vergilerin destek bulması bekleniyordu. Daha önce Amerika’nın; New York, California, Maine, San Francisco ve Telluride, Colorado gibi şehirlerinde bir düzineden fazla şekerli içeceklere yönelik vergi tasarısı hazırlanmış ancak endüstri bu yasaların hayata geçmesini önleyebilmişti.  Şimdiye kadar sadece Berkeley ve California şehirlerinde şekerli içeceklere vergi uygulanıyordu.

Philadelphia’da da daha önce gazlı ve şekerli içeceklere yönelik vergi uygulaması getiren iki yasa tasarısı hazırlanmış ancak bu konudaki girişimlerde başarı sağlanamamıştı.  Ancak geçen hafta Şehir Konseyi Komitesi’nin Vali Jim Kenney tarafından sunulan şekerli içecek vergi tasarısını değiştirilmiş şekli ile de olsa kabul etmesinin ardından Philadelphia gazlı içeceklere ons başına bir sentten fazla vergi uygulayacak olan en büyük Amerika şehri olmaya bir adım daha yakın. Eğer gelecek hafta yapılacak olan oylama yasanın lehine olursa ki öyle olması bekleniyor, şeker veya tatlandırıcı içeren içeceklere ons başına 1,5 sent vergi getirilecek.

Vali Jim Kenney tarafından sunulan yasa tasarısı orijinalinde, şekerli içeceklere ons başına 3 sent vergi uygulanması teklif ediliyordu. Ancak bu miktar pek çok gazlı içeceğin fiyatlarının neredeyse iki katına çıkmasına neden olacak kadar yüksekti. Konunun politik açıdan zorluklarını ve karşılaşılması muhtemel engelleri düşünen Vali Kenney’in, yasa tasarısına destek bulmak için farklı bir yol izlediği belirtiliyor. Vergiyi, şehri daha sağlıklı hale getirmek amacıyla bir önlem olarak sunmak yerine Vali Kenney, vergiyi şehir için verimli bir gelir kaynağı olarak tanıttı. Vali Kenney vergiden elde edilecek gelirin; anaokullarının iyileştirilmesi, şehir kütüphanelerinin ve rekreasyon merkezlerinin yeniden yapılandırılması gibi şehirde yaşayanların yararına kullanılacağını açıkladı.

Yasa tasarısının tanıtım şekli ve harcanan çabalar karşılığını verse de tasarı üzerinde bazı değişiklikleri de beraberinde getirdi. Tasarının tanıtımı kar odaklı olduğundan, şimdi halk sağlığı uzmanları tasarının tercih etmeyecekleri bir versiyonu ile karşı karşıya kaldılar. Görüşmelerde Konsey üyeleri, bütçe hedeflerine ulaşılması amacıyla vergilendirilmesi planlanan ürün yelpazesini genişlettiler. Sonuç olarak tasarının onaylanan son halinde, vergi kapsamında sadece şekerli gazlı içeceklere değil aynı zamanda diyet gazlı içecekler de yer alıyor. Vergi tasarısı kapsamında şu anda; şekerli gazlı içecekler, yapay tatlandırıcı içeren diyet gazlı içecekler, enerji içecekleri ve sporcu içecekleri yer alıyor. Meyve sulu içecekler ise ilave şeker içerse bile %50 oranında meyve suyu içerdiği sürece vergi uygulaması kapsamında yer almayacak.

Valilik sözcüsü Lauren Hitt yaptığı açıklamada; “konu her zaman elde edilen gelirdir.” değerlendirmesinde bulundu ve Konsey’in tasarı üzerinde yaptığı değişikliklerden dolayı Vali Kenney’in memnun olduğunu açıkladı.

Amerika’da farklı şehirlerin de Philadelphia’nın yolunu takip etmesi bekleniyor. San Francisco, Boulder, Oakland ve daha küçük pek çok şehir bu yıl içerisinde gazlı içeceklere vergi uygulaması getirmeyi planlıyor.

Şekerli içeceklere uygulanan vergiler ile ilgili dünya genelinde ve Amerika’da tartışmalar devam ederken, Philadelphia şehri gidişata yepyeni bir yön verdi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın