Ramazan ayında en çok et, karpuz ve domates tükettik

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, yerel zincir marketlerde Ramazan ayı ve bayram satışlarını değerlendirdi. Bölgelere göre değişim gösterse de mayıs ayına kıyasla Ramazan'da satışların yüzde 10 arttığını kaydeden Altunbilek, Anadolu'da en çok et ve et ürünlerinin, Türkiye genelinde ise karpuz, domates, salatalık, peynir, meşrubat, tatlı, kırmızı mercimeğin satıldığını söyledi.

TPF: “Ramazan’da spekülatif gıda artışı söylemlerine geçit vermeyeceğiz.”

Ramazan ayı süresince sepetlerin daha ucuza dolacağını belirten TPF Başkanı Mustafa Altunbilek; “Bu Ramazan’da spekülatif gıda artışı söylemlerine geçit vermeyeceğiz.” dedi.

3 kat daha fazla antioksidana sahip: Siyah Sarımsak

Metro Toptancı Market, gastronomi dünyasının önemli bir üyesi olan ve normal sarımsağa oranla 3 kat daha fazla antioksidana sahip olan ‘Siyah Sarımsağı’, Türkiye’de ilk kez Horeca Select markasıyla satışa sundu.

Palandöken: “Ramazan’da askıya pide ve ekmek bırakalım”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Osmanlı'dan beri süregelen birlik, beraberlik ve paylaşma kültürünün en yoğun yaşandığı Ramazan ayı yaklaşıyor. Sabrın ve açlığın önemini yeniden hatırladığımız bu ayda, maddi durumu yeterli olmayanlar için askıya pide ve ekmek bırakalım” dedi.

Migros’tan gıda bağışında yeni nesil uygulama

Migros, görsel olarak satış kriterlerini karşılamayan ancak besin değerlerini koruyan meyve ve sebzeleri günlük olarak Gıda Bankaları ve sosyal marketlere ulaştırmaya başladı.

Perakende sektörü verimliliğe odaklandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımıyla 12 Nisan’da kağılarını açacak olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarında (YZB 2017) “Dönüşüm” başlığı altında perakende sektöründeki verimlilik stratejileri belirlenecek.

En fazla fiyat farkı elma ve kuru soğanda

Mart ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 485,24 ile elmada, yüzde 451,11 ile kuru soğanda, yüzde 398,33 ile kuru kayısıda, yüzde 273,85 ile kuru incirde, yüzde 268,06 ile lahanada, yüzde 251,81 ile kuru üzümde görüldü.

GPD’nin yeni dönem başkanı Mustafa Songör oldu

Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD) yeni başkanı Uyum Makro Genel Müdürü Mustafa Songör oldu.